Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Jak karmić kota Ragdoll?

Każdy właściciel kota uwielbia ten moment, gdy jego pupil z wyraźną ekscytacją czeka na podanie jedzenia. To, co kot będzie zjadał zależy tylko od Ciebie – to duża odpowiedzialność i jak każdy koci rodzic, chcesz dać swojemu zwierzakowi wszystko co najlepsze. Więc jak karmić kota Ragdoll, jaka karma dla kotów tej rasy jest najlepsza?

Koty rasy Ragdoll potrzebują zróżnicowanej diety, bogatej w białka i witaminy. Potrzebują dobrego źródła mięsa. Najlepiej, jeżeli lista składników stosowanej karmy wskazuje z jakiego zwierzęcia i z jakiej jego części pochodzi mięso. Powinieneś szukać karm, które nie zawierają zbóż lub ewentualnie zawierają ich bardzo małą ilość. Istnieje również możliwość karmienia kota surowym, świeżym mięsem w przygotowanym przez Ciebie posiłku. Okazjonalnie można podawać kotu odpowiednie dla niego smakołyki.

Wymagania dotyczące rasy Ragdoll

Czego Twój kot potrzebuje w kontekście żywienia? Czy te potrzeby różnią się od kotów innej rasy? Niektóre aspekty są wspólne dla wszystkich ras, na przykład zróżnicowana dieta, jednak kot Ragdoll różni się nieznacznie od niektórych kotów pod dwoma względami.

Ragdolle zwykle zjadają więcej niż inne koty

Właściciele kotów tej rasy często wskazują, że są zdziwieni ile ich kot jest w stanie zjeść nie przybierając na wadze nawet grama. Koty te swoim delikatnym głosem wskażą Ci, gdy będą potrzebować więcej jedzenia, dlatego tak ważny jest dobrej jakości pokarm. Karmy gorszej jakości, zawierającej w swoim składzie głównie zboża spowodują, że Twój kot będzie zjadał dużo więcej i przyswajał wiele zbędnych składników. Może to doprowadzić do problemów ze zdrowiem.

Większość właścicieli traktuje koty Ragdoll jako koty niewychodzące

Każdy posiadacz tej rasy chce, aby jego kot wyglądał zawsze pięknie. Jego futro łatwo się brudzi więc większość ludzi nie wypuszcza swojego Ragdolla na podwórko. Tym sposobem Twój pupil nie ma żadnej szansy na uzupełnienie swojej diety w to, co upoluje na wolności.

Powyższe oznacza, że koty są całkowicie zależne od Ciebie, jeśli chodzi o ich zapotrzebowanie m.in. na wodę. Ich naturalna dieta, jako kota żyjącego na wolności dostarczałaby ok. 90% ich całkowitego zapotrzebowania na nawodnienie w ciągu dnia. Mając to na uwadze musisz zapewnić swojemu Ragdollowi, dietę jak najbardziej zbliżoną do naturalnej.

Na co zwracać uwagę wybierając karmę

Jedzenie dobrej jakości powinno mieć na etykiecie większość składników, które znasz. Najlepiej byłoby, gdyby pierwsze trzy składniki były nazwane częściami zwierząt, np. takich jak wołowina, królik, pierś z indyka czy wątróbka z kurczaka.

Karma powinna zawierać jak najmniej albo wcale „wypełniaczy” takich jak zboża. Chociaż karma zawierająca w przeważającej części ten składnik jest tańsza, Twój kot będzie musiał jej zjeść o wiele więcej, więc tak naprawdę nie oszczędzasz pieniędzy, zwłaszcza jeśli później doliczysz koszty wizyt u weterynarza. Złej jakości karmy nie pomogą w utrzymaniu kota w dobrym zdrowiu.

Z czego powinna składać się dieta kota Ragdoll:

  • 60% białka,
  • 30% tłuszczu,
  • niewielka ilość(2% do 5%) węglowodanów,
  • dobrej jakości surowe mięso i podroby,
  • wysoka wilgotność pożywienia,
  • zdrowe smakołyki, takie jak biała ryba gotowana na parze lub niesolona ryba w puszkach, suszone mięso

Czego unikać w diecie kota Ragdoll:

  • wysoce przetworzonych „tajemniczych” mięs (brak nazwy mięsa jako składnika),
  • składników wypełniających, takich jak zboża,
  • pokarmu bogatego w sód (np. puszek tuńczyka w sosie z zawartością soli),
  • mleka (Ragdolle nie powinny pić mleka)
  • karm, które regularnie powodują biegunkę u Twojego kota (możliwe alergie pokarmowe),
  • stosowania tylko suchej karmy.

Najlepsze surowe jedzenie?

Jeśli chcesz aby Twój kot Ragdoll był naprawdę szczęśliwy i zdrowy, istnieje wiele pokarmów, po które możesz sięgnąć podczas wizyt w najbliższym sklepie spożywczym.

Karmiąc swojego kota surowym mięsem, nie musisz martwić się o żadne tajemnicze składniki i dodatki, a możesz być pewnym, że zawartość białka będzie bardzo wysoka.

Innym pozytywnym aspektem takiej diety jest to, że mięso i podroby zawierają duże ilości wody, dzięki czemu utrzymają na dobrym poziomie nawodnienie Twojego kociaka.

Oto kilka pomysłów na uzupełnienie diety Twoje Ragdolla

  • dobrej jakości surowa wołowina mielona,
  • mielony królik,
  • kawałki wieprzowe,
  • wątróbka wołowa, jagnięca lub wieprzowa,
  • serce wołowe, jagnięce, końskie, z jelenia lub dzika,
  • organy z kurczaka i indyka, jeśli Twój kot nie jest na nie uczulony.

10 komentarzy do “Jak karmić kota Ragdoll?”

  1. Mam od niedawna kotkę. W hodowli jadła tylko suchą karmę i to tę z biedronki Perfect fit. Nie chce jeść surowego ani mokrego u mnie. U pierwszego właściciela jadła trochę mokrego, ale miala biegunki po tym. Czy pozostać przy suchej karmie ?

    Odpowiedz
    • Hej Ana, naszym zdaniem warto próbować wprowadzić wysokiej jakości karmę mokrą, można zamawiać małe saszetki różnych firm, być może któraś z nich posmakuje kotu. Jeżeli kot ma jakąś ulubioną przekąskę np. suszone mięso można nim posypać mokrą karmę i zachęcić tym samym do jej zjedzenia.

      Odpowiedz
    • miałam taki sam problem. po długich a ciężkich w końcu się udało znaleźć mokra karmę, która zajada aż się uszy trzęsą. Jest to Butchers pasztet w tych małych pyszczkach. ogólnie to musisz sprawdzić czy woli formę pasztetu, musu czy galaretki. Możesz dodawać do mokrej karmy kilka ulubionych smaczków , zawsze coś zje razem z nimi.

      Odpowiedz
    • to najgorsze co może być, karma z biedronki.Sucha karma powinna być wysokiej jakości, w internecie jest ich mnóstwo.

      Odpowiedz
  2. Moja kotka (10 lat) wyjątkowo łatwo tyje. Niestety nie chce jeść żadnych dobrych mokrych karm o wysokiej zawartości mięsa, tylko „koci fast food”. Wyjątkowo uparta z niej istota pod tym względem ;) a ja się martwię o jej wagę i nie wiem, jak utrzymać ją na właściwym poziomie

    Odpowiedz
    • hej Aśka, zmiana karmy na inną to proces powolny. Warto stopniowo do karmy chętnie zjadanej dodawać nową karmę i mieszać. Na początku, na zachętę można taką karmę dodatkowo posypać smaczkiem np. lifilizowanym lub suszonym mięsem – takie smaczki łatwo zakupisz w sklepie zoologicznym. Należy uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym. Mam nadzieję, że się uda/ło. Dodatkowo zachęcam do regularnych i częstych zabaw z kotem, dla utrzymania prawidłowej wagi ważna jest kocia aktywność. Pozdrawiam

      Odpowiedz
  3. Witam,
    a mozna prosic o informacje ile karmy suchej/mokrej/surowego miesa dawac kotu dziennie/tygodniowo.
    Moja 10 miesieczna kotka dostaje 1 saszetke rano mokrej karmy i stsly dostep do suchej karmy i wody. Nie zjada calej saszetki rano tylko zostawia sobie na wieczor a w ciagu dnia podjada sucha karme. Nie zjada calej suchej karmy, nie objada sie. Wage ma prawidlowa. Nie wiem czy to tylko moj kot taki jest umiarkowany w jedzeniu i czy tak powinno byc.

    Pozdrawiam,
    Anna

    Odpowiedz

Dodaj komentarz