Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Jakie składniki powinna zawierać dobra karma dla psa?

Nie ulega wątpliwości, że opieka nad zwierzęciem to bardzo odpowiedzialne zadanie, jednym z jej etapów jest dbanie o prawidłowe żywienie czworonoga. Odpowiednio dobrana karma jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu – bez względu na wiek czy rasę. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele karm dla psów, jednak nie każda z nich będzie stanowiła pełnowartościowy posiłek dla naszego pupila. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jakie składniki powinny znajdować się w dobrej karmie dla psów.

Jak wygląda skład dobrej karmy dla psa?

Bazę karmy dla psa powinien stanowić konkretny produkt – taki jak np. mięso lub ryby. Takie składniki stanowią podstawę wartościowej diety czworonoga i są niezwykle istotne dla dobrego funkcjonowania jego organizmu. Wybierając karmę upewnij się, że w składzie uwzględnione zostały głównie produkty w prawdziwej postaci – a nie jedynie produkty pochodzenia odzwierzęcego. Jeśli chodzi o smak karmy, to należy dostosować go do preferencji psa, co obecnie nie jest trudnym zadaniem, głównie z uwagi na szeroki wybór asortymentu. Pamiętaj, że mięso stanowi główne źródło białka, jest źródłem energii, a także odpowiada za wspieranie procesów metabolicznych. Wybierając właściwą karmę dla swojego pupila zwróć uwagę na to, aby mięso i ryby stanowiły podstawę karmy, a nie jej uzupełnienie. Jeśli chcesz upewnić się, czy dana karma będzie odpowiednia dla twojego psa, to musisz wyrobić w sobie nawyk czytania składów na opakowaniach i nauczyć się odpowiedniego odczytywania składników.

Co jeszcze powinno znaleźć się w karmie?

Mięso lub ryby to istotny składnik karmy, jednak warto zadbać także o to, aby jedzenie dla naszych psów było uzupełnione o dodatkowe składniki odżywcze. Psy mają inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki, w porównaniu np. z kotami, stąd też dobra karma dla psa powinna zawierać takie składniki jak: białka, tłuszcze, węglowodany, a także witaminy i suplementy. Białka stanowią główny składnik komórek ciała, odgrywają istotną rolę w procesach metabolicznych, a także dostarczają odpowiednią ilość energii. Dobra karma dla psa powinna zawierać około 15-30% tych związków. Tłuszcze są natomiast głównym źródłem energii. Ich zadaniem jest umożliwienie przyswajania niektórych witamin, jednak podawane w nadmiarze przyczyniają się do powstawania nadwagi, dlatego w karmie dla psa powinno być ich około 10-20%. Jeśli chodzi o węglowodany to stanowią one dodatkowe źródło energii dla naszych czworonogów, jednak ich również nie powinno znajdować się w karmie zbyt dużo, ponieważ ich przesadna ilość także prowadzi do otyłości. Dobrej jakości karma dla psa powinna być bogata również w suplementy diety, takie jak: witaminy, kwas foliowy, biotynę, wapń, fosfor, sód, jod, żelazo, magnez, potas, cynk, miedź, mangan, oraz kwasy omega i glikozaminę.

Czego nie powinna mieć w składzie karma dla psa?

Dobra karma dla psa to taka, która została odpowiednio zbilansowana – jeden pełnowartościowy posiłek powinien pokrywać aktualne zapotrzebowanie na wszelkie substancje odżywcze. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz pies odżywia się w prawidłowy sposób, powinniśmy uważnie czytać składy karm przed ich zakupem. Kupując karmę dla swojego psa wystrzegaj się takich składników, jak: gluten, nadmierna ilość sztucznych barwników i konserwantów, żywność modyfikowana genetycznie, a także niektóre zboża.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz