Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot Ragdoll

Potulny, słodki i radosny, zrelaksowany podczas codziennego przytulania – taki właśnie jest kot rasy Ragdoll. Powita Cię w drzwiach, gdy wrócisz do domu, będzie towarzyszył w codziennych czynnościach.

Jeśli szukasz wiernego towarzysza, nie możesz dokonać lepszego wyboru.
Dzięki pozytywnemu nastawieniu koty tej rasy szybko się uczą i potrafią zapamiętywać sztuczki, z łatwością przyswajają dobre nawyki, takie jak na przykład używanie drapaka. Koty kochają swoje rodziny i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

Historia

Rasa kotów Ragdoll to rasa, która powstała w Kalifornii w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Twórcą rasy jest hodowca Ann Baker z Riverside. Szukając informacji o początkach rasy najczęściej natrafimy na historię o ciężarnej kotce Josephine, która uległa wypadkowi a nieszczęśliwy incydent sprawił, że jej kocięta stały się odporne na ból i strach. Wydarzenie to miało skłonić Panią Baker do stworzenia zupełnie nowej rasy kotów. Teza o nieodczuwaniu strachu ani bólu przez koty nie została nigdy potwierdzona w żadnych badaniach naukowych. Być może stwierdzenie to jest następstwem cechy charakterystycznej dla Ragdolli – swobodnego opadania oraz rozluźniania mięśni podczas brania kotów na ręce – która nasunęła skojarzenie kotów ze „szmacianą lalką” (ang. rag doll).

Pierwszych przedstawicieli rasy Ragdoll sprowadzono do naszego kraju w 2001 r. Od tego czasu koty cieszą się rosnącą popularnością a obecnie są jednymi z najczęściej wybieranych kotów rasowych w Polsce.

Zobacz też

Charakter

W przeciwieństwie do wielu kotów, Ragdolle uwielbiają się przytulać, nawet jeśli są brane na ręce i kołysane na plecach. Kochają swoich opiekunów, witają ich przy drzwiach, podążają za nimi po domu. Wskakują na kolana lub przytulają się, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Z łatwością uczą się przychodzić na wezwanie lub przynosić rzucane im zabawki.

Słowem najczęściej używanym do opisania kotów tej rasy jest słowo „spokojny”, ale to nie oznacza, że koty te są nieaktywne. Lubią bawić się zabawkami i uczestniczyć we wszelkich rodzinnych zajęciach. Dzięki pozytywnemu wzmocnieniu w postaci pochwał i nagród (np. ulubione jedzenie, smakołyki) Ragdolle szybko się uczą. Potrafią zapamiętywać sztuczki, z łatwością przyswajają dobre nawyki. Delikatnymi, niezbyt głośnymi dźwiękami przypominają o posiłku lub proszą o pieszczoty. Nie można jednak powiedzieć, że koty są przesadnie głośne.

Ragdolle to koty ciche, przyjacielskie, oddane i delikatne, łatwo się z nimi żyje. Kota najczęściej znajdziesz na swojej kanapie lub łóżku, rzadko niewiele wyżej. Ragdoll woli pozostać na niezbyt dużej wysokości i raczej nie wybierze najwyższego punktu w pokoju jako swojego legowiska. Jak wiadomo jednak, zawsze występują wyjątki od tej reguły i możemy napotkać kota, który będzie uwielbiał wspinaczki i obserwacje świata „z góry”.

wygląd kota rasy ragdoll

Wygląd

Ragdolle wyróżniają się dużymi rozmiarami, półdługim futrem i błyszczącymi niebieskimi oczami. Są jednymi z największych udomowionych kotów, a niektóre samce ważą 8 kg lub więcej. Ragdoll ma jasne ciało z ciemniejszym pyszczkiem, nogami, ogonem i uszami. Występuje w trzech standardowych odmianach umaszczenia: mitted i bicolor, z których oba mają kolor biały oraz colorpoint, który nie ma bieli. Ragdolle osiągają pełną dojrzałość dopiero w wieku trzech do czterech lat.

Standard rasy opracowany przez Międzynarodową Federację Felinologiczną mówi, że Ragdoll powinien mieć dużą, szeroką głowę w kształcie szerokiego klina. Czoło powinno być lekko zaokrąglone, a policzki dobrze wykształcone. Kufa zaokrąglona, dobrze rozwinięta, średniej długości. Oczy opisane są jako duże, niebieskie owale. Im kolor bardziej intensywny tym lepiej. Uszy średniej wielkości, szerokie u podstawy. Mają zaokrąglone końcówki i są lekko pochylone do przodu. Głowę podtrzymuje krótka, mocna szyja, która przechodzi w duże i długie ciało o szerokim, solidnym i mocnym kośćcu. Kończyny o grubych kościach, średniej długości. Tylne łapy dłuższe niż przednie. Duże okrągłe łapy są pokryte futrem, a długi, puszysty ogon wygląda jak falujący pióropusz. Ragdoll ma jedwabistą sierść, która jest średniej długości. Krótka na pyszczku i głowie, wydłuża się wokół szyi tworząc kryzę. Krótsza na łopatkach, ponownie wydłuża się w kierunku ogona, który jest w pełni pokryty futrem.

Zobacz również

W zależności od kojarzenia, umaszczenie występuje w trzech odmianach — bicolour, mitted i colourpoint. Cztery podstawowe kolory oznaczeń to: czarny (seal), niebieski (blue), czekoladowy (chocolate) oraz liliowy (lilac). Dodatkowo można spotkać oznaczenia o kolorze: rudy (red), kremowy (cream), czarny szylkret (seal tortie), niebieski szylkret (blue toritie), czekoladowy szylkret (chocolate tortie) oraz liliowy szylkret (lilac tortie). Dodatkowym wzorem jaki występuje w powyższych umaszczeniach jest pręgowanie (tabby).

Ragdolle o umaszczeniu mitted mają cztery białe rękawiczki na przednich oraz białe skarpetki na tylnych łapach, a także biały podbródek i brzuch. Czasem mogą mieć dodatkową białą plamę tzw. blaze, która przypomina płomień, gwiazdę lub klepsydrę. Znajduje się ona pomiędzy czołem a nosem. Koty o umaszczeniu bicolour mają więcej bieli. Oprócz białych łapek, posiadają kolor biały m.in. na klatce piersiowej i brzuchu, a czasem na plecach. Na pyszczku mogą mieć biały, odwrócony kształt litery V. Colorpointy nie mają bieli – posiadają jasne ciało z ciemniejszymi znaczeniami.

Zdrowie

Zarówno koty rasowe, jak i te nierasowe mogą borykać się z problemami zdrowotnymi. Należy być przygotowanym na wystąpienie ewentualnych chorób. Problemy, jakie mogą wystąpić u kotów rasy Ragdoll, to m.in.: choroby serca (HCM), choroby nerek (PKD) czy choroby układu moczowego (SUK).

W celu eliminacji chorób, większość hodowców wykonuje badania genetyczne (HCM, PKD), jednakże mimo przeprowadzanych badań, bardzo rzadko, ale jednak moga wystąpić pojedyncze przypadki zachorowań. Zaleca się także okresowe badania układu moczowego, nerek czy serca (echo serca). By kot cieszył się dobrym zdrowiem należy zadbać o jego prawidłową dietę i dokonywanie okresowych badań profilaktycznych a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii i wdrożyć zalecane leczenie.

Waga kota

Kotki zwykle ważą od 3,5 do 6 kilogramów. Kocury mogą osiągać wagę od 6 do 8 kilogramów a nawet więcej.

waga kota kotki kocura rasy ragdoll

Pielęgnacja kota

Sierść

Koty rasy Ragdoll nie posiadają wymagającego futra, ale to nie znaczy, że nie wymagają pielęgnacji. Zalecane jest czesanie kota minimum raz w tygodniu grzebieniem ze stali nierdzewnej z obrotowymi zębami lub dobrą nieostrą szczotką (tzw. pudlówką). Zabieg ten pomaga usunąć martwe włosy, które mogą powodować splątanie sierści. Należy pamiętać, aby dokładnie przeczesać futro na nogach, zwłaszcza przy pachwinach, gdzie najczęściej pojawiają się kołtuny. Dodatkowo szczotka z naturalnego włosa dzika wygładzi sierść po jej rozczesaniu i nada objętości. Jeśli pielęgnacja jest przeprowadzona delikatnie, Ragdolle będą traktowały czesanie jako formę zabawy lub pieszczoty. Nie należy wyczesywać ogona kota, gdyż odrasta on bardzo długo, nawet do roku czasu.

Należy pamiętać, że sezonowe zmiany furta, a także wahania hormonalne u kotów mogą wpływać na długość sierści. Okrywa będzie bardziej okazała zimą. Ragdolle, które zostały wysterylizowane lub wykastrowane, zwykle mają bujną sierść przez cały rok, ponieważ nie występują u nich wahania hormonalne.

Zobacz też

Kąpiel

Zdarza się, że kot się bardzo ubrudzi lub przytrafi mu się wpadka w kuwecie i będzie potrzebował kąpieli. Jeśli sierść kota wydaje się tłusta lub futro wygląda na strzępiaste również zalecane jest wykąpanie kota. Zanim przystąpimy do kąpieli należy dokładnie wyczesać kocie futro. Do mycia używa się specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla naszych pupilów, nie korzystamy z kosmetyków dla ludzi. Po kąpieli należy natychmiast owinąć kota chłonnym ręcznikiem, a po wstępnym osuszeniu przystąpić do suszenia suszarką, jednocześnie przeczesując futro. Do delikatnego odświeżenia futra możemy zastosować zwykły puder, ważne aby był bezzapachowy. Należy pamiętać, że zdrowy kot potrafi doskonale zadbać o swoją czystość a naszej pomocy wymaga w wyjątkowych sytuacjach.

pielęgnacja kociaka hodowla ragdoll

Przycinanie pazurków, pielęgnacja oczu i uszu

Przycinanie pazurków to kolejna zalecana czynność pielęgnacyjna. Obcinać należy raz na 2-3 tygodnie, delikatnie skracając tak aby nie zrobić kotu krzywdy. Skracamy tylko przeźroczystą część pazurka (część martwą), nie należy przycinać pazurka aż do różowej, ukrwionej jego części (część żywa), gdyż spowoduje to ból i krwawienie. Dodatkowo na bieżąco delikatnie czyścimy kotu kąciki oczu miękką, wilgotną szmatką, nasączoną wodą lub solą fizjologiczną. Używamy osobnego obszaru szmatki na każde oko, aby nie ryzykować rozprzestrzeniania się ewentualnej infekcji. Sprawdzamy również czystość uszu. Jeśli wyglądają na brudne, należy wytrzeć je wacikiem lub miękką wilgotną szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Unikamy używania patyczków kosmetycznych, które mogą uszkodzić wnętrze ucha.

Kuweta

Kuweta Ragdolla powinna być zawsze czysta. Koty bardzo dbają o higienę a czysta kuweta również pomoże utrzymać ich sierść w czystości. Poruszając temat kuwety należy zaznaczyć że, duży kot, taki jak Ragdoll, potrzebuje pojemnika o znacznych rozmiarach, który zapewni mu wystarczająco dużo miejsca do odwrócenia się i przykucnięcia. Polecane są kuwety zakryte, z filtrem węglowym. Takie rozwiązanie ogranicza przede wszystkich rozsypywanie się żwirku i nieprzyjemne zapachy. Im większa kuweta tym większy komfort kota.

Ragdoll i dzieci

Ragdoll doskonale nadaje się do życia rodzinnego. Rzadko wyciąga pazury podczas zabawy i zwykle nie ma nic przeciwko przytulaniu, jeździe w wózku dziecięcym lub byciu gościem na przyjęciu herbacianym. Samce ze względu na duże rozmiary są szczególnie dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Oczywiście zabawa dzieci z kotami zawsze powinna odbywać się pod nadzorem, aby mieć pewność, że dzieci nieświadomie nie zrobią kotu krzywdy. W przypadku kota tej wielkości, bardzo ważne jest nauczenie dzieci, jak go prawidłowo trzymać – z jedną ręką pod przednimi łapami, a drugą pod tylnymi łapami. Nigdy nie wolno trzymać Ragdolla tylko za przednie łapy ze zwisającym tułowiem.

Ragdoll żywienie

Ragdoll potrzebuje zróżnicowanej diety, bogatej w białko, zdrowe tłuszcze i witaminy. Potrzebuje sprawdzonego źródła mięsa, które jest dobrej jakości – składniki podawanych karm powinny określać z jakiego zwierzęcia i z jakiego organu pochodzi mięso. Należy wybierać karmy, które w swoich składzie mają jak najbardziej zbliżoną do zera zawartość zbóż. Istnieje również mnóstwo innych opcji karmienia kota np. surowymi, świeżymi, domowymi mięsnymi posiłkami, a także okazjonalnie zdrowymi smakołykami.

Właściciele kotów często wskazują, że są zdumieni ilością karmy, jaką ich kot Ragdoll jest w stanie zjeść, nie przybierając przy tym na wadze ani grama. W większości przypadków koty same wskażą niezbyt głośnym miauczeniem, że są głodne lub gdy porcje są zbyt małe. W kwestii żywienia niezwykle ważna jest jakość karmy, którą karmisz swojego Ragdolla. Karma gorszej jakości będzie dla kota znacznie mniej odżywcza, przez co zjada jeszcze więcej, a co za tym idzie, wprowadza do organizmu ogromne ilości zbędnych składników, takich jak zboża i dodatki. Karmienie kota karmą niskiej jakości może prowadzić do jego problemów zdrowotnych. Prawidłowe odżywianie zapewni kotu zdrowie a ich właścicielom mniej zmartwień.

Ragdoll i pies

Ragdolle to jedna z bardziej przyjaznych ras kotów domowych, która chętnie angażuje się w zabawę i zapoznanie z psem. Okazują duże zaufanie i chociaż może to narazić ich na niebezpieczeństwo — zwłaszcza jeśli uciekną na zewnątrz — doskonale nadają się do domowego życia. Mają łagodny temperament i cechy osobowości zbliżone do psa. W rzeczywistości często nazywane są szczeniakami.

Ragdolle zachowują się niemalże tak samo jak psy. Są zabawne, mogą nauczyć się różnych sztuczek w tym aportowania. Mają też psią lojalność wobec bliskich. Ragdoll to idealna rasa do wprowadzenia do domu z psem. Gdy zwierzęta przyzwyczają się do siebie, Ragdoll stanie się bardziej otwarty i chętnie będzie się bawił z psem. Ragdolle są spokojne i wyluzowane, ponadto nie są terytorialne, co oznacza, że ​​nie będą agresywne, gdy psiak nieświadomie przekroczy ich granice. Zwierzęta nie tylko pomagają swoim właścicielom pozostać aktywnymi, ale także pomagają siebie nawzajem pozostać aktywnym. Koty i psy, które się dogadują, będą się bawić, przytulać i spędzać czas na wspólnej zabawie.

Ragdoll choroby

Ragdolle są genetycznie predysponowane do problemów z sercem, w szczególności kardiomiopatii przerostowej (HCM). W tym stanie ściany mięśnia sercowego pogrubiają się, powodując pogorszenie czynności serca. Choroby serca można leczyć za pomocą leków i zmian w diecie. Renomowane hodowle wykonują badania genetyczne wykluczające chorobę.

Koty Ragdoll są podatne na powstawanie kamieni pęcherza moczowego – stan dróg moczowych, w którym minerały gromadzą się i tworzą kamienie, które sprawiają, że oddawanie moczu jest niezwykle bolesne lub niemożliwe, w zależności od ich wielkości.

Ragdolle są bardziej narażone na otyłość, ponieważ nie są rasą aktywną. Koty z nadwagą są bardziej narażone na inne problemy zdrowotne, w tym cukrzycę, zapalenie stawów i choroby serca. Dobre wieści? Otyłość można łatwo leczyć za pomocą zmian w diecie, leków i zwiększonej aktywności fizycznej.

Koty pielęgnują futro i połykają je, co może prowadzić do powstawania kul włosowych, które zwykle przechodzą naturalnie. Jeśli włosy utkną lub utworzą blokadę w przewodzie pokarmowym, może to być poważny problem. Większość problematycznych z nimi związanych leczy się za pomocą leków i/lub zmian w diecie, niezwykle ważna jest również regularne szczotkowanie kota

Ragdoll opieka zdrowotna

Oprócz corocznych badań stanu zdrowia, zalecanych szczepień dostosowanych do Twojego kota, okresowych badań krwi, moczu czy kału oraz odpowiedniej profilaktyki pasożytów. Możesz porozmawiać ze swoim weterynarzem o wykonaniu testu DNA oraz o innych badaniach przesiewowych pod kątem chorób dziedzicznych i problemów zdrowotnych specyficznych dla rasy. Na przykład ważne jest, aby wiedzieć, czy kociak ma gen HCM odpowiedzialny za choroby serca u kotów Ragdoll. Zapytaj swojego hodowcę, czy ich koty hodowlane mają negatywny wynik testu na tę chorobę.

Pytania i odpowiedzi

Ragdoll kot czy kotka?

Przyjęło się uważać, że kotki są łagodne, przyjazne i chętnie łaszą się do człowieka. Kocury natomiast uważane są za bardziej zdystansowane. Tymczasem może być zupełnie odwrotnie. Zarówno wśród kocurów, jak i wśród kotek mogą być osobniki bardziej lub mniej przyjazne w stosunku do człowieka. w przypadku Ragdolli płeć nie ma większego znaczenia, to bardzo towarzyska rasa kotów. Hodowca z pewności podpowie, który z kociaków będzie tym wymarzonym.

Jak Ragdoll znosi samotność?

Są chwile, kiedy musimy zostawić naszego Ragdolla samego w domu lub mieszkaniu. Niektórym kotom to nie przeszkadza, jednak dla Ragdolla może to być dość traumatyczne, ponieważ to koty bardzo towarzyskie. Pozostawiane same sobie na długi czas mogą czuć się samotne i nieszczęśliwe. Na czas Twojej nieobecności zawsze zapewnij kotu jedzenie, wodę oraz zabawki.

Czy kot Ragdoll lubi się przytulać?

Nazwa tej rasy całkiem dobrze oddaje naturę kotów rasy Ragdoll. Te koty są niezwykle posłuszne i delikatne, gdy są w pobliżu ludzi. Przytulanie to fantastyczne ćwiczenie do budowania więzi z Twoim kotem. Przytulanie sprawia, że koty czują się kochane. Rzeczywiście można powiedzieć, że koty rasy Ragdoll uwielbiają się przytulać. Jest to jeden z głównych powodów, dla których ludzie tak bardzo lubią tę rasę kotów.

Dlaczego Ragdoll gryzie?

Koty Ragdoll mogą ugryźć, gdy czują się zagrożone, przygnębione, sfrustrowane, pragną uwagi, ze strachu lub w wyniku lęku separacyjnego. Mogą to zrobić również, jeśli ktoś próbuje zmusić je do zrobienia czegoś, czego nie chcą robić, aby zostawić je w spokoju. Koty Ragdoll są znane ze swojej potulnej natury, są delikatne, czułe i ufne wobec ludzi, niezwykle rzadko wykazują zachowania agresywne. Jeśli zachowanie Twojego kota gwałtownie się zmieniło, może to być oznaką problemu zdrowotnego, zwłaszcza jeśli kot jest starszy.

Kiedy Ragdoll jest dorosły?

Ragdolle nie spieszą się z dorastaniem, przez lata zachowując swoją figlarną, kocią naturę. To sprawia, że świetnie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Podczas, gdy przeciętny kot jest w pełni dorosły w wieku jednego roku, Ragdoll rośnie gwałtownie do około trzeciego – czwartego roku życia.

Kiedy Ragdoll ma pierwsza ruje?

Przeciętna kotka zaczyna rujkę w wieku 6-9 miesięcy, ale ruja może rozpocząć się już w wieku 4 miesięcy lub dopiero w wieku 12 miesięcy. Jeśli kotka nie zajdzie w ciążę, może mieć ruję nawet co dwa do trzech tygodni. Podczas rui kotka może wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak: ciągłe, głośne wokalizowanie, ocieranie się, znaczenie moczem, drapanie drzwi/okien, próby ucieczki, unoszenie tylnej części ciała w górę i machanie ogonem.

Czy Ragdoll śmierdzi?

Koty rasy Ragdoll zazwyczaj nie śmierdzą. Na ogół utrzymują czystość poprzez regularną pielęgnację futerka. Główne powody, dla których kot Ragdoll może zacząć brzydko pachnieć, to choroby, problemy z zębami lub problemy żołądkowo-jelitowe. Jeśli kot nagle zacznie nieprzyjemnie pachnieć, może to być oznaką choroby i warto wybrać się do weterynarza, aby skontrolować jego stan zdrowia.

Czy Ragdoll ma podszerstek?

Ragdolle choć to koty długowłose, mają sierść niemalże bez podszerstka. Rzadko ich sierść ulega splątaniu, jednakże należy pamiętać, aby koty regularnie czesać, co zapewni że ich futerko będzie jedwabiście gładkie. Regularna pielęgnacja i zdrowa dieta pozwolą na utrzymanie furta w doskonałej kondycji. Mimo, iż kocięta i koty Ragdoll niemalże nie posiadają podszerstka nie są hipoalergiczne.

Jak długo rośnie Ragdoll?

Ragdolle w odróżnieniu od innych ras kotów nadal rosną po 12 miesiącach, często osiągając ostateczną wagę dopiero w wieku około 3-4 lat. Od urodzenia do 6 tygodnia Ragdolle — podobnie jak inne większe rasy, takie jak maine coony, koty norweskie leśne i syberyjskie — rosną od około 100 gramów wagi urodzeniowej do około 600-700 gramów. Po osiągnięciu 5-6 miesiąca życia etap gwałtownego wzrostu najprawdopodobniej minie i kociak będzie stopniowo wraz z wiekiem przybierał na wadze.

Czym najlepiej czesać Ragdolla?

Regularne szczotkowanie jest częścią posiadania kota tej rasy. Chociaż Ragdolle są bardzo czystymi zwierzętami, możesz pomóc im w pielęgnacji ich futra, aby zapobiec jej splątaniu. Wyczesywanie nie tylko sprawia, że ​​włosy stają się jedwabiste w dotyku, ale może również pomóc nam zidentyfikować niektóre problemy zdrowotne, z którymi może borykać się nasz kot. Szczególnie przydatny do tej czynności jest metalowy grzebień z obrotowymi zębami oraz szczotka “pudlówka”.

Czy warto kupić Ragdolla?

Wiele osób uważa koty Ragdoll za drogie, jednakże ta rasa jest warta wydanych pieniędzy. Ragdolle to rasa kotów o sympatycznej i serdecznej osobowości. Dzięki swojej niesamowicie delikatnej naturze są łagodnymi, spokojnymi i kochającymi wszystkich domowników zwierzętami domowymi.

3 komentarze do “Kot Ragdoll”

  1. Ragdolle najlepiej w dwupaku się chowają. U nas pojawił sie najpierw kocurek ale po miesiącu miał juz towarzyszkę z innej hodowli. Jest miedzy nimi tylko 2 tygodnie różnicy. Najlepsza decyzja drugi kociak.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz