Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Sierść Ragdolla – umaszczenie i kolory

Ragdolle można łatwo rozpoznać po ich jedwabistej sierści i niebieskich oczach. Może dziwić, że występują w tak wielu odmianach! Umaszczenie i kolory Ragdolla występują w kilku różnych kombinacjach.

Co wpływa na wygląd sierści?

Koty Ragdoll mają jedwabistą, miękką w dotyku półdługą sierść. Stan sierści, jej kolor i intensywność zależy od genów. Ragdolle posiadają gen, który hamuje pigmentację w niektórych obszarach ciała, w zależności od jego temperatury. Na przykład jeżeli temperatura ciała jest niska, kolor staje się ciemniejszy. Dlatego też koty mają określone obszary ciała w różnych odcieniach. Poza tym umaszczenie kota dostosowuje się do klimatu w którym zwierzę żyje, dlatego też zimą i latem sierść Ragdolla może się różnić.

Tradycyjny kot Ragdoll rodzi się całkowicie biały, a jego kolor i wzór rozwijają się w ciągu pierwszych kilku tygodni życia aż do wieku około 3 lat. W miarę dorastania kociaka, temperatura ciała spada w niektórych obszarach i pojawia się określony kolor i wzór.

Zobacz również

 • Kiedy Ragdoll linieje? Czy gubienie sierści to powód do zmartwień?
 • Kot Ragdoll charakter i osobowość
 • Ragdoll vs Maine Coon

 • Kolory

  Seal (n) – ciało o jasnobrązowym odcieniu, oznaczenia w kolorze bardzo ciemnego brązu. Ragdolle z tym kolorem point bardzo przypominają koty syjamskie. Ostateczny kolor kot osiąga w wieku około 3 lat. Jeden z najpopularniejszych i niesamowicie wyglądających kolorów.

  Chocolate (b)– futro Ragdolla w kolorze kości słoniowej, znaczenia w odcieniach od jasnobrązowego do ciemnego, czekoladowego brązu. Cynamonowo-różowe poduszki na łapkach.

  Blue (a) – główny kolor sierści waha się od jasnoszarego do niebieskoszarego, a znaczenia na zimnych obszarach ciała są ciemnoszare. Kolor delikatny, elegancki i kochany przez miliony ludzi na całym świecie.

  Lilac (c)– nos i poduszki na łapach mają piękny delikatny różowy kolor. Ten kolor jest rzadki i podobny do niebieskiego, ale główna różnica między liliowymi i niebieskimi kotami Ragdoll polega na tym, że podstawowy kolor liliowych kotów jest mroźnobiały, a oznaczenia są różowo szare.

  Red (d)– Czerwony lub „płomienny” Ragdoll ma ognistopomarańczową sierść.

  Cream (e)– Ten odcień nie jest zbyt powszechny u kotów, ale mimo to wygląda cudownie i uroczo, ponieważ Ragdolle przypominają opiekane pianki marshmallow. Krem ma kolor zbliżony do czerwieni, ale jest dużo jaśniejszy. Jest gdzieś pomiędzy jasnym brązem a czerwienią.

  Tortie – szylkret, ubarwienie trójkolorowe kota.

  Umaszczenie

  U kotów Ragdoll można wyróżnić trzy podstawowe odmiany umaszczenia:

  • colourpoint
  • mitted
  • bicolour

  Dodatkowo w każdym z nich może wystąpić wzór pręgowania (tabby) na ciele. Najszybciej można rozpoznać go po białych krawędziach wokół uszu oraz białych „okularach” wokół oczu kota.

  Colourpoint Ragdoll – brak zapisu liczbowego (kod EMS)

  Colourpoint, jak sama nazwa wskazuje, ma kolorowe znaczenia na pyszczku, łapach, uszach oraz ogonie. Ciało kota nie może mieć koloru białego. Także poduszki łap oraz nos w kolorze znaczenia. Dodatkowo może wystąpić wzór „tabby” – wzór pręgowania na ciele kota.

  Przykłady:
  • colourpoint seal – RAG n (tabby – RAG n 21)
  • colourpoint chocolate – RAG b (tabby – RAG b 21)
  • colourpoint blue – RAG a (tabby – RAG a 21)
  • colourpoint lilac – RAG c (tabby – RAG c 21)

  ragdoll mitted seal

  Mitted Ragdoll – 04 (kod EMS)

  Mitted to umaszczenie występujące tylko u kotów rasy Ragdoll. Koty z umaszczeniem mitted różnią się od colourpoint białymi rękawiczkami na przednich łapkach i białymi skarpetkami na tylnych łapkach. Mają również biały podbródek. Aby kot został zakwalifikowany do tego umaszczenia Ragdoll musi mieć jednolity biały pasek biegnący od podbródka wzdłuż brzucha. Może również posiadać dodatkową plamkę bieli w postaci „blaze”, która pojawia się pomiędzy czołem a nosem kota. Występuje w różnych kształtach np. klepsydry, diamentu czy przełamanej linii. Nos kota w kolorze znaczenia lub różowy, gdy wokół nosa pojawia się blaze. Jak u colourpointów również może wystąpić pręgowanie (tabby).

  Przykłady:
  • mitted seal – RAG n 04 (tabby – RAG n 04 21)
  • mitted chocolate – RAG b 04 (tabby – RAG b 04 21)
  • mitted blue – RAG a 04 (tabby – RAG a 04 21)
  • mitted lilac – RAG c 04 (tabby – RAG c 04 21)

  Bicolour Ragdoll – 03 (kod EMS)

  Dwukolorowy wzór futra u Ragdolli to piękne, klasyczne umaszczenie z największa ilością bieli. Charakteryzuje się odwróconym „V” w kolorze białym oraz białymi łapami i brzuchem. W tym przypadku tył i boki pyszczka w kolorze znaczenia. Nos kota w tym kolorze – różowy. Tak jak w powyższych umaszczeniach może wystąpić pręgowanie (tabby).

  Ragdoll w umaszczeniu bicolour może występować w jednej z czterech odmian: True Bicolor, High Mitted, Mid High White i High White.

  ragdoll bicolour blue

  Przykłady:
  • bicolour seal – RAG n 03 (tabby – RAG n 03 21)
  • bicolour chocolate – RAG b 03 (tabby – RAG b 03 21)
  • bicolour blue – RAG a 03 (tabby – RAG a 03 21)
  • bicolour lilac – RAG c 03 (tabby – RAG c 03 21)

  Tortie Ragdoll- szylkret 

  Kot ma sierść w różnych kolorach – trójkolorowe ubarwienie. Słowo „szylkret” pochodzi od słowa „tortoiseshell”, które odnosi się do cętkowanego koloru skorupy żółwia. Sierść kota szylkretowego łączy w sobie dwa kolory inne niż biały, albo ściśle zmieszane, albo pojawiające się w większych łatach, rude lub kremowe. Koty szylkretowe Ragdoll są zawsze samicami i mogą mieć również oznaczenia pręgowania (torbie).

  Przykłady:
  tortie colourpoint seal RAG f
  tortie bicolour chocolate RAG h 03
  tortie mitted blue g 04
  tortie colourpoint lilac RAG j

  2 komentarze do “Sierść Ragdolla – umaszczenie i kolory”

  Dodaj komentarz