Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot Ragdoll z psem

Większość właścicieli kotów Ragdoll, którzy chcą drugiego zwierzaka, zazwyczaj pyta, czy koty tej rasy dogadują się z psami.

Koty Ragdoll są znane ze swojego spokojnego i wyluzowanego zachowania, co czyni je doskonałymi kotami rodzinnymi. Ragdolle są świetnymi towarzyszami dla ludzi ale także dla innych zwierząt. To sprawia, że idealnie odnajdą się praktycznie w każdym domu.

Czy koty Ragdoll dogadują się z psami?

Tak, koty Ragdoll ze względu na ich łagodny i spokojny temperament świetnie dogadują się z psami. Ragdolle są ogólnie znane ze swojego zrównoważonego i wyluzowanego zachowania, co czyni je doskonałą rasą kotów domowych.

Który pies jest odpowiedni dla kota Ragdoll?

Oto rasy psów, które najlepiej dogadują się z kotami Ragdoll:

 • Beagle
 • Golden Retriever
 • Basset Hound
 • Cavalier King Charles Spaniel
 • Labrador Retriever
 • Mops

Co trzeba przygotować zanim przyprowadzisz nowego członka rodziny?

Oto kilka rzeczy, których potrzebujesz, zanim przyprowadzisz psa do domu:

 • Osobny pokój dla nowego psa
 • Pojemnik na wodę pitną oraz karmę
 • Smycz
 • Legowisko dla psa
 • karmę
 • zabawki

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wprowadzenia psa do domu:

 • Wiek psa oraz wiek kota
 • Stan zdrowia zwierząt
 • Osobowość psa i charakter kota
 • stopień socjalizacji zwierząt
 • rasę
kot ragdoll z psem raglotte

Jak wprowadzić psa do domu, w którym mieszka kot Ragdoll?

Krok 1: Przygotuj swój dom na przybycie nowego psa

Ten etap obejmuje przygotowanie nowej przestrzeni dla psa i kota. Uporządkuj dom i dodaj kolejne legowisko dla psa lub kota, pojemnik na wodę, kuwetę, drapaki dla kota i inne przedmioty.

Upewnij się, że wszystkie pomieszczenia są czyste. Zaplanuj bezpieczną kryjówkę dla swojego kota. Umieść kuwetę w dogodnej lokalizacji, bez dostępu psa. Zapewnij psu i kotu dostęp do czystej wody oraz pożywienia. Trzymaj legowisko dla kota w pobliżu stworzonej dla niego kryjówki. Sprawdź, czy pomieszczenie można bez problemu zamknąć.

Krok 2: Przyprowadzenie nowego psa do domu

Przed zabraniem szczeniaka z samochodu lub innego środka transportu, ogranicz możliwość kontaktu kota rezydenta, aby uniknąć ataku z zaskoczenia. Niezależnie od tego, jak spokojny jest Twój kot rasy Ragdoll, upewnij się, że początkowo nie ma on dostępu do psa. Koty z natury są doskonałymi myśliwymi z naturalnym instynktem łowieckim i umiejętnością obrony swojego terytorium poprzez atak.

Umieść psa w jego własnym pokoju, aby mógł oswoić się z nowym otoczeniem. Daj psu czas i miejsce na zaaklimatyzowanie się. Sprawdzaj co jakiś czas jak sobie radzi. Upewnij się, że szczeniak ma wszystko czego potrzebuje i zaplanuj oficjalne zapoznanie z kotem w momencie, gdy pies przyzwyczai się do nowego otoczenia.

Skąd będziesz wiedzieć, kiedy pies jest gotowy na spotkanie z kotem?

Jeśli wejdziesz do psiego pokoju lub pomieszczenia w którym się znajduje, a pies będzie zachowywał się spokojnie, nie będzie przestraszony i ukryty w kącie to znak, że wszystko jest w porządku. Pozwól nowemu mieszkańcowi poznawać dom we własnym tempie. Nie spiesz się, ponieważ spotkanie z kotem będzie wymagało od psa pewności siebie i odwagi.

Krok 3: Przygotuj się na przedstawienie psa swojemu kotu Ragdoll

Kiedy po raz pierwszy przyprowadzasz do domu psa, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest przyzwyczajenie ich do własnego zapachu.

Połóż koc na posłaniu każdego zwierzaka: jeden dla psa i jeden dla kota. Pozwól im spać na kocu, a następnie wymień go, aby oboje mogli poznać swoje zapachy. Jeśli oba zwierzęta zaakceptują zamianę zapachów, możesz nagradzać je smakołykiem.

Krok 4: Pozwól zwierzętom spotkać się po raz pierwszy

Na początek umieść zwierzęta za małą barierką i pozwól im obserwować się nawzajem. Nagradzaj je za spokojne zachowanie i brak agresywnych reakcji.

W przypadku nieoczekiwanego ataku zawsze zostaw bezpieczne miejsce, do którego kot może uciec i się schować. Psu również zapewnij bezpieczne miejsce na wypadek nieoczekiwanego ataku kota.

Pozwól im widzieć się nawzajem np. przez małą bramkę lub szklane drzwi. Obserwuj w jaki sposób reagują zwierzęta na siebie nawzajem w trakcie spotkania.

Zanim przejdziesz na następny poziom, pozwól zwierzętom przebywać przez jakiś czas w wydzielonych strefach.

Krok 5: Pozwól psu i kotu poznać się nawzajem

Zanim pozwolisz zwierzakom na bezpośrednie spotkanie, upewnij się, że zarówno kot jak i pies reagują na swoj widok spokojnie, bez strachu, znają swój zapach i tolerują wzajemną obecność.

Załóż psu smycz i pozwól kotu podejśc do niego, ponieważ to kot jest właścicielem domu, a pies nowym członkiem rodziny.

Zwierzęta należy pochwalić za dobre zachowanie i brak ucieczki. Zwracaj uwagę na objawy lękowe.

Jeśli wszystko pójdzie gładko, a pies i kot czują się komfortowo, wprowadź zabawkę i pozwól obu zwierzetom poznać siebie nawzajem poprzez zabawę. Zachęć do wspólnej zabawy obserwując cały czas ich zachowanie.

Upewnij się, że Twój kot ma dostęp do półek, drapaków czy kryjówek. Pies początkowo powinien być na smyczy, a kot może swobodnie wędrować. Kot powinien mieć możliwość zbliżania się do psa lub unikania go jeśli będzie czuł taką potrzebę.

Ważne wskazówki

 1. Przez pierwsze kilka tygodni bacznie obserwuj zwierzęta i w porę reaguj.
 2. Nigdy nie krzycz na żadnego zwierzaka.
 3. Nie spiesz się z procedurą socjalizacji.
 4. Zawsze chwal za pozytywne zachowanie.
 5. Zapewnij różnorodne zabawki.
 6. Nie lekceważ negatywnych zachowań.
 7. Nigdy nie zostawiaj obu zwierząt samych na dłużej.
 8. Okazuj taką samą ilość miłości i uwagi każdemu zwierzakowi.
 9. Pozwól obu zwierzętom powoli poznać się nawzajem.
 10. Powtarzaj każdy krok, aż zwierzęta w swojej obecności będą spokojne I zrelaksowane.

Ile czasu zajmie kotu rasy Ragdoll na przystosowanie się do życia z psem?

Ponieważ koty rasy Ragdoll to towarzyska rasa kotów o wspaniałej osobowości przyzwyczajenie się do życia z psem może im zająć niewiele czasu, średnio od jednego do czterech tygodni. Może być również tak, że już pierwszego dnia zwierzęta zasną razem na wspólnym legowisku. Zdarzają się przypadki, że proces zajmuje więcej czasu. Nalezy dac zwierzętom możliwość na poznanie się w ich własnym tempie.

Zobacz też

1 komentarz do “Kot Ragdoll z psem”

Dodaj komentarz