Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot Ragdoll charakter i osobowość

Ragdolle to jedne z najbardziej lubianych ras kotów na całym świecie, nie tylko ze względu na ich uroczy wygląd, ale przede wszystkim niesamowitą osobowość. To najprawdopodobniej najbardziej posłuszna rasa kotów. W rzeczywistości coraz więcej osób kupuje koty Ragdoll z przekonaniem, że otrzymają kota z identycznymi cechami jakie zostały przypisane do tej rasy. Należy jednak pamiętać, każdy kot jest wyjątkowy.

Prawdą jest, że rasa kotów Ragdoll wykazuje szereg wspólnych cech, jednakże cechy osobowości zależą od wielu różnych czynników. Ostateczna osobowość kota jest tak naprawdę kwestią indywidualną i może prowadzić do mniej lub bardziej znaczących różnic w stosunku do podstawowego wzorca rasy. Kupując kota rasy Ragdoll lub jakiejkolwiek innej rasy kotów, niezwykle ważne jest, aby ludzie byli świadomi faktu, że posiadane przez nich informacje o cechach osobowości typowych dla rasy mają jedynie charakter informacyjny.

W przeciwieństwie do cech fizycznych, nie ma pewności, że otrzymany kot, nawet z najlepszym rodowodem uznanych organizacji felinologicznych będzie prezentował cechy osobowości rasy dokładnie takie jakie zostały opisane we wzorcu. Pamiętać należy, że niektóre cechy będą znacznie widoczne, podczas gdy inne będą występować tylko w niewielkim stopniu.

Kot rasy Ragdoll – główne cechy charakteru i osobowości

„Efekt ragdolla” – wiotczenie

Koty Ragdoll, gdy zostaną podniesione najczęściej będą całkowicie zrelaksowane i odprężone. Będą leżeć, bezwładnie opadając, podobnie jak lalki. Jest to najbardziej charakterystyczne zachowanie, jeśli chodzi o rasę Ragdoll. To specyficzna cecha, którą wszyscy spodziewają się zauważyć po otrzymaniu kota Ragdoll. Jak wspomnieliśmy powyżej, to, czy to nastąpi, zależy wyłącznie od danego kota.

Ragdolle kochają ludzi

Najbardziej zauważalną cechą kotów Ragdoll jest ich miłość do ludzi. Uwielbiają swoich opiekunów i nie odstępują ich na krok. Nie mniejsze zainteresowanie wykazują w stosunku do innych ludzi. Może to oznaczać zarówno gości w Twoim domu, jak również nieznajomych. W rzeczywistości ich ciekawość w stosunku do ludzi jest tak wielka, że odnotowano wiele przypadków, w których koty Ragdoll, które były na zewnątrz zostały skradzione.

kot ragdoll charakter

Kot Ragdoll – osobisty ochroniarz

To coś więcej niż tylko niebieskie oczy sprawiają, że Ragdoll jest jedną z najpopularniejszych ras kotów na całym świecie. Koty tworzą bardzo silną więź ze swoimi opiekunami, a jednym ze sposobów, w jaki będą to okazywać jest bliskość. Oznacza to, że będą podążać za swoimi ludzkimi rodzicami w każde miejsce, nawet do łazienki. W przeciwieństwie do innych ras kotów, takich jak np. kot syjamski, szkocki zwisłouchy czy birmański, Ragdolle nigdy nie są nachalne. Koty te są doskonałymi towarzyszami. Będą spędzać całe godziny obok swoich opiekunów, ale rzadko będą im przeszkadzać.

Ragdoll jak pies

Osobowość kotów rasy Ragdoll jest często porównywana do osobowości psów i to nie bez powodu. Jedną z cech zachowania przypominających psy, które przejawia wiele kociaków Ragdoll, jest ich chęć do aportowania. Ponadto zaobserwowano, że Ragdolle łatwo socjalizują się z psami, co jest dość rzadką cechą wśród kotów.

Ragdolle są niezwykle zrelaksowane

Kolejną znaną cechą tej rasy jest ich zrównoważone usposobienie. Podczas, gdy inne domowe koty mogą być bardziej odważne i mieć mniej spokojną osobowość, Ragdolle przez większość czasu są wyluzowane i zrelaksowane, co nie oznacza, że nie są aktywne czy radosne.

Ragdolle nie są miłośnikami wspinania

Podczas, gdy większość udomowionych kotów uwielbia wspinać się po meblach, półkach, drzewach i wszystkim tym co jest w pobliżu, koty Ragdoll zwykle wybierają pozostanie na niezbyt dużej wysokości. W szczególnie pełne przygód dni, dotrą do poziomu kanapy czy stołu. To również jedna z cech, które uczyniły je tak popularnymi – po Ragdollach nie spodziewaj się nagłych ruchów, skoków ani upadków.

kot ragdoll charakter

Ragdoll – dla kogo kot tej rasy?

Ze względu na swoją osobowość koty Ragdoll idealnie pasują dla osób, które chcą zrelaksowanego, spokojnego kota i bliskiego towarzysza. Ich niezwykle posłuszna osobowość i imponująca cierpliwość sprawia, że pasują do rodzin z dziećmi. Ragdolle nie będą protestować podczas interakcji z maluchami, a każdy właściciel kota wie, że może być to dość skomplikowane. Dzieci często zbyt chętnie bawią się z kotami, a niektóre koty nie tolerują takiego zachowania, co może okazać się niebezpieczne zarówno dla kota jak i maluchów. W przypadku Ragdolli tak nie jest, koty uwielbiają obecność ludzi.

Podsumowanie

W powyższej sekcji przedstawiono zarys wzorcowej osobowości kota Ragdoll. Kupując kota, nawet od renomowanego hodowcy, nie ma gwarancji, że kot będzie wykazywał wszystkie powyższe cechy. Oprócz długiego, jedwabistego futra, niebieskich oczu i wspaniałej osobowości, Ragdolle to duża odpowiedzialność i tylko ci, którzy są na to gotowi, powinni zrobić krok i powiększyć swoją rodzinę o kota rasy Ragdoll.

Rozwój osobowości kota

Osobowość kota, niezależnie od rasy i opisywanego wzorca, może się różnić. Podobnie jak rozwój dzieci, doświadczenia kotów w pierwszych miesiącach życia mają ogromny wpływ na cechy charakteru, które rozwiną w wieku dorosłym. Oto niektóre z czynników, które mają znaczący wpływ na charakter i osobowość kota:

  • stan zdrowia kociaka,
  • więź kotka z matką,
  • relacja kociaka z rodzeństwem,
  • kontakt kotka z jego opiekunami,
  • środowisko, w którym dorasta kociak.

Z pięciu wymienionych wyżej czynników, dwa ostatnie będą miały największy wpływ na osobowość kota. W przypadku Ragdolli relacja z opiekunami jest ważniejsza niż w przypadku innych ras ze względu na ich przywiązanie do ludzi. To jak hodowcy witają kociaka, ilość czasu jaki z nim spędzają, jak z nim rozmawiają i nawiązują kontakt, a przede wszystkim ilość okazywanego mu uczucia zbuduje charakter dorosłego kota. Jednak zapewnienie kociakowi dobrego startu zależy wyłącznie od hodowców. Istnieją pewne wydarzenia, które mogą wpłynąć na rozwój kociaka, takie jak moment rozłąki z matką i rodzeństwem lub jakiekolwiek choroby, na które może cierpieć kot w tym okresie. Sposób, w jaki kot zareaguje na wszystkie te wydarzenia, zmiany i procesy, ukształtuje jego osobowość. Tutaj pojawia się indywidualność, która sprawia, że każdy kot jest wyjątkowy.

2 komentarze do “Kot Ragdoll charakter i osobowość”

Dodaj komentarz