Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Czy Ragdoll uczula? Najważniejsze wskazówki dla alergików.

Czy koty rasy Ragdoll uczula? Czy obecność kota może wywołać reakcję alergiczną? – to niektóre z pytań osób chcących zakupić kota tej rasy. Ragdolle to urocze zwierzęta, które są znane ze swej czułej natury. Są również jedną z najbardziej poszukiwanych ras kotów ze względu na ich niezwykłą osobowość i piękny wygląd. Ponieważ futro Ragdolla jest gęste, miękkie i delikatne w dotyku, możesz się zastanawiać, czy koty te wywołują alergie.

Niestety koty Ragdoll wywołują reakcje alergiczne i jeśli borykasz się z silnymi objawami, należy się dobrze zastanowić nad podjęciem decyzji o posiadaniu kota.

Co sprawia, że koty Ragdoll wywołują reakcje alergiczne?

Ragdolle niemalże nie mają podszerstka, więc gubią mniej sierści niż inne rasy, ale to nie oznacza, że nie wywołują reakcji niepożądanych. Błędnie uważa się, że najczęstsza przyczyną alergii jest sama sierść kota. Alergeny znajdują się przede wszystkim w ślinie, naskórku, moczu czy krwi kota. Kiedy kot się liże, ślina jest przenoszona na jego futro, a następnie w każde miejsce gdzie aktualnie leży, na przykład na łóżko, meble, dywan czy ubrania.

Czy istnieją koty, które nie uczulają ?

Nie istnieje rasa kotów, która nie powoduje żadnych reakcji uczuleniowych. Niektóre rasy postrzegane są jako wywołujące alergie w mniejszym stopniu. Należy pamiętać, że wszystkie koty wydzielają alergeny, gdyż znajdują się one m.in. w ich ślinie czy moczu. Jeśli jesteś uczulony, przygotuj się na wystąpienie reakcji alergicznych. Nawet koty bez sierści mogą powodować alergie.

Jak ograniczyć ilość sierści gubionej przez kota?

Regularna pielęgnacja Ragdolla jest niezbędna, aby ograniczyć ilość zrzucanej przez kota sierści. Ragdolle należy pielęgnować przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Koty nie gubią zbyt dużo sierści, ale okresowo (wiosna oraz jesień) może pojawić się jej znacznie więcej.

Futerko Ragdolla jest miękkie, ale też gęste, dlatego ważne jest używanie odpowiedniego rodzaju szczotki czy grzebienia. Ze względu na długie, grube futerko dobrze sprawdzają się u Ragdolli metalowe grzebienie z obrotowymi zębami czy nieostre szczotki tzw. pudlówki. W przypadku obfitego linienia możesz także spróbować wykąpać swojego Ragdolla, jeśli ci na to pozwoli. Im wcześniej przyzwyczaisz swojego kota do kąpieli, tym łatwiejsza będzie to czynność dla was obojga.

Jak rozpoznać czy mam alergię na koty Ragdoll?

Zanim rozważysz sprowadzenie do swojego domu kota rasy Ragdoll, dobrze jest wcześniej znaleźć się w pobliżu kota. Zapytaj w wybranej przez siebie hodowli o możliwość spotkania. Spróbuj trzymać i głaskać kota, a następnie obserwuj wszelkie pojawiające się objawy alergii. Typowe objawy spowodowane kontaktem z kotem to m.in. katar, kichanie, kaszel lub świszczący oddech, swędzenie oczu lub zaczerwienienie skóry. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, musisz poważnie zastanowić się czy Ragdoll powinien zamieszkać w Twoim domu.

Jak mogę złagodzić objawy alergii na kota?

Jeżeli zdecydowałeś/łaś się na kota Ragdoll i rezygnacja z niego jest absolutnie wykluczona a niestety pojawiają się reakcje niepożądane, możesz podjąć pewne kroki, które może nie wyeliminują całkowicie alergii ale złagodzą jej objawy.

Spróbuj używać odkurzacza z filtrem HEPA. Odkurzacze tego typu zatrzymują w powietrzu alergeny zwierząt domowych. Zaleca się częste sprzątanie w każdym pomieszczeniu, w którym przebywa kot. Najlepiej, aby zrezygnować z wykładzin, dywanów czy zasłon, gdyż to w nich najczęściej gromadzą się kocie alergeny. Możesz również ograniczyć obszary, do których Twój kot ma dostęp np. do sypialni czy pokoju dzieci. W ciągu dnia należy często wietrzyć wszystkie pomieszczenia. Leki przeciwhistaminowe i leki zmniejszające przekrwienie również mogą pomóc złagodzić objawy. Należy skonsultować się w tym przypadku także z lekarzem specjalistą.

3 komentarze do “Czy Ragdoll uczula? Najważniejsze wskazówki dla alergików.”

Dodaj komentarz