Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot u weterynarza – pomocne wskazówki

Wszystkie koty powinny przejść minimum raz w roku kontrolę weterynaryjną. Niektóre z nich będą wymagały częstszych wizyt lub być może nawet konieczna będzie operacja. Dla wielu kotów wizyta u weterynarza to stresujące przeżycie. Jednak jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby zmniejszyć stres u kota.

Koty z natury są niezależne, terytorialne, muszą kontrolować otoczenie i są wrażliwe na różne zapachy – to wszystko sprawia, że ​​wizyty u weterynarza są stresujące zarówno dla Ciebie jak i Twojego kota.

Transport kota do kliniki

Upewnij się, że używasz odpowiedniego transportera dla kota. Nigdy nie podróżuj z kotem luzem w samochodzie – zawsze używaj solidnego transportera.
Wybieraj rozważnie – w awaryjnych sytuacjach zastosowanie znajdzie nawet karton, jednakże może nie wystarczyć w przypadku dużego, silnego kota.

Transporter powinien być łatwy w czyszczeniu (najlepiej z tworzywa sztucznego lub powlekany tworzywem sztucznym). Nie powinien być zbyt mały. Kot musi mieć w nim miejsce aby się położyć czy bez problemu obrócić. Akcesoria do przewozu kota otwierane od góry są znacznie łatwiejsze w użyciu, ponieważ kota można delikatnie podnosić i wyjmować.

Na czas podróży przykryj transporter kocem lub ręcznikiem, aby zapewnić kotu spokój. Zabezpiecz transporter w samochodzie we wnęce na nogi lub na siedzeniu (pasem bezpieczeństwa), aby się nie przemieszczał. Jedź ostrożnie i delikatnie, unikaj gwałtownych ruchów. Zachowaj spokój, aby kot nie odczuwał Twojego stresu. Bądź spokojny i unikaj głośnych dźwięków.

Po przybyciu do kliniki unikaj pośpiechu. Trzymaj kota w transporterze i trzymaj go ostrożnie – unikaj kołysania transporterem lub uderzania nim o przedmioty lub podłogę.

Upewnij się, że kot czuje znajome zapachy

Kot będzie mniej zaniepokojony, jeśli właściciel pachnie znajomo. Idealnie byłoby gdyby transporter był traktowany przez kota jako element wyposażenia domu, gdzie kot wybiera go jako miejsce do spania lub jest w jego pobliżu karmiony, a więc nie pojawia się tylko wtedy, gdy zbliża się wizyta u weterynarza!

Umieść kocyk lub poduszkę w transporterze, na którym kot zwykle śpi lub odpoczywa w domu. W transporterze możesz umieścić również część garderoby należącą do ulubionej osoby kota. Możesz przetrzeć miękką ściereczką pyszczek kota, aby pobrać jego zapach i przetrzeć nią transporter. Pomocne może okazać się również spryskanie transportera preparatem redukującym stres u kota (kocie feromony) co najmniej 15 minut przed umieszczeniem w nim kota.

Jeśli kot panikuje na widok transportera, zachowaj spokój. Trzymaj kosz blisko, ale poza zasięgiem wzroku. Owiń kota grubym ręcznikiem/kocem, który pachnie znajomo. Szybko, ale delikatnie włóż kota do transportera. Transporter otwierany od góry znacznie to ułatwia. Weź zapasowe okrycie (pachnące domem) na wypadek zabrudzenia transportera. Jeśli to nie problem dla kota można użyć higienicznych podkładów położonych na koc.

W poczekalni

Każda klinika weterynaryjna będzie miała inną przestrzeń i organizację. Jeśli pierwszy raz odwiedzasz dane miejsce, zanim przyniesiesz kota z samochodu, najpierw sprawdź czy jest miejsce zarezerwowane tylko dla kotów lub czy poczekalnia obejmuje wspólną przestrzeń dla wszystkich zwierząt.

Poszukaj oddzielnego pomieszczenia lub spokojnego wydzielonego obszaru w poczekalni. Pomocne są półki lub podwyższenia, na których podczas oczekiwania można umieścić transporter dla kota nad poziomem podłogi. Wybierz spokojne miejsce i przykryj transporter dla kota, aby uniknąć kontaktu wzrokowego z innymi zwierzętami, zwłaszcza psami. Jeśli kot jest bardzo zestresowany, trzymaj go w samochodzie do czasu wizyty u weterynarza. Mów do niego cichym głosem i uspokajającym tonem.

Zobacz również

  • Kot ugryziony przez pszczołę lub osę – Jakie należy podjąć kroki po użądleniu?
  • Kot jak tygrys – 10 ras kotó przypominających dzikie zwierzęta
  • Ragdoll – Co trzeba wiedzieć? 12 faktów o kotach tej rasy

  • W gabinecie lekarskim

    Poszukaj kliniki i personelu, który jest cichy, delikatny i pełen szacunku podczas opieki nad kotem. Koty zwykle potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do miejsca i uspokoić się – nie powinno to stanowić problemu, a personel powinien poświęcić na to tyle czasu ile będzie konieczne.

    • Jeśli kot wymaga przytrzymania, weterynarz powinien poprosić pielęgniarkę lub asystenta, więc Ty jako opiekun nie musisz się o to martwić.
    • Jeśli nie rozumiesz, co mówi weterynarz, poproś o bardziej dokładne wyjaśnienia.
    • Jeśli nie masz pewności co do podawania leków, poproś lekarza weterynarii, pielęgniarkę lub asystenta o przekazanie szczegółowych informacji. Możesz poprosić na przykład o pokazanie jak podać kotu tabletkę.

    Pobyt w klinice

    Może zdarzyć się, że kot może będzie musiał zostać w klinice z różnych powodów. Klinika powinna spełnić określone standardy i nie powinieneś bać się zapytać, w jakich warunkach będzie przebywał Twój kot. Zwróć uwagę na:

    • wydzielone, spokojne, ciche pomieszczenie lub wydzielony obszar w obrębie oddziału szpitalnego,
    • solidne, czyste i bezpieczne boksy/klatki o odpowiedniej wielkości,
    • możliwość zostawienia koca z domu dla kota, który pachnie domem.
    • jeśli kot przebywa w klinice przez pewien czas, zapytaj, kiedy będziesz mógł go odwiedzić,

    Powrót kota do domu po wizycie u weterynarza

    Powrót do domu

    Gdy kot wraca do domu po pobycie w klinice weterynaryjnej:

    • jeśli miał tego dnia zastosowany środek znieczulający, kot może nadal być otumaniony lub niepewnie poruszać się,
    • kot może być zdenerwowany i zdezorientowany po powrocie do domu – mów do niego spokojnie i delikatnie go głaskaj, pozwalając na nawiązanie bliższego kontaktu, kiedy tylko będzie na to gotowy,
    • staraj się, aby kot nie lizał żadnej rany ani nie ciągnął żadnych szwów. Jeśli kot będzie tym bardzo zainteresowany konieczne będzie założenie tymczasowego, ochronnego ubrania,
    • zadzwoń do gabinetu, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące obawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk lub wydzielina z rany lub jeśli czujesz, że kot nie wraca do zdrowia,
    • upewnij się, że wszystkie leki są podawane zgodnie z zaleceniami, a pełny cykl został zakończony,
    • ból może być trudny do rozpoznania u kotów. Objawy obejmują m.in. utratę apetytu, ukrywanie się lub wycofanie. Jeśli masz jakiekolwiek powody do niepokoju, skontaktuj się z kliniką w celu uzyskania porady,
    • być może zostaniesz poproszony o trzymanie kota w odosobnionym pomieszczeniu, przynajmniej na noc, kiedy kot wróci do domu, ale być może na dłużej, w zależności od rodzaju operacji lub leczenia,
    • zapewnij kotu ciche, ciepłe miejsce do rekonwalescencji – z jedzeniem, wodą i kuwetą (utrzymując kuwetę z dala od jedzenia).

    Ponowne wprowadzenie do innych kotów w domu

    Kot przyjmie nieznane zapachy podczas pobytu w gabinecie weterynaryjnym. Może to być bardziej widoczne, jeśli został tam na dłuższy pobyt. Te zapachy mogą wywołać niepokój u innych kotów w domu, ponieważ mają nieprzyjemny dla nich zapach i/lub maskują naturalny zapach kota, co utrudnia identyfikację kota. Powracającego kota najlepiej jest wprowadzić delikatnie:

    • nie przytłaczaj powracającego kota uwagą wszystkich domowników, innych kotów lub psów,
    • trzymaj koty w oddzielnych pokojach przez kilka godzin lub dzień czy dwa i pozwól na stopniowy nadzorowany kontakt. Jest to zalecane, ponieważ niektóre koty doświadczają tymczasowych zmian w zachowaniu po znieczuleniu, które mogą być odbierane negatywnie przez inne koty. Daje to również powracającemu kotu czas, aby ponownie poczuł jak u siebie,
    • wypierz i zdezynfekuj posłanie z transportera kota po powrocie do domu, pozwoli to również na pozbycie się wszelkich zapachów kliniki weterynaryjnej.
    • zapewnij miejsce do odpoczynku powracającemu kotu w jego oddzielnym pokoju,
    • podczas ponownego spotkania bądź obecny, aby ocenić reakcję kotów i ich zachowanie.

    Zobacz też

    Dodaj komentarz