Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Ragdoll, co trzeba wiedzieć? 12 faktów o kotach tej rasy.

Wszystkie koty mają piękne, niebieskie oczy

Nie jest to zaskakujący fakt. Oczy Ragdolla powinny być owalne i duże, w odcieniach koloru niebieskiego. Ważne jest, aby oczy były wybarwione odpowiednio do umaszczenia i koloru reszty ciała. W kolorach od błękitnego do granatowego.

To jedna z największych domowych ras kotów

Ich uroczy wygląd może sprawić, że będą postrzegane jako niezwykle delikatne. Koty Ragdoll są w rzeczywistości jedną z największych ras kotów domowych o mocnej budowie ciała. Ich wygląd to nie tylko puszyste futerko. Mogą osiągnąć wagę nawet 10 kilogramów (kocur). Kiedy doda się do tego ich półdługą sierść, kocury mogą być wielkości małego psa!

Mają osobowość podobną do psów

Niektóre koty mają cechy charakteru podobne do psa. Ragdolle czerpią z psów najlepsze cechy, takie jak lojalność i żartobliwość. Są niezwykle lojalne wobec swoich rodzin i uwielbiają być blisko ludzi.

Ragdolle będą cierpliwie czekać za drzwiami, aż ich właściciel przyjdzie i się z nim pobawi. Często można zauważyć jak mała łapka kota sięga pod drzwi i wskazuje, aby je otworzyć.

Uwielbiają bawić się jak każdy inny kot. Są również znane z umiejętności aportowania. Nierzadko dzieje się to automatycznie, bez żadnego treningu. Ragdolle mają skłonność do noszenia swoich ulubionych zabawek w zębach – zupełnie jak mały szczeniak.

Chętnie witają swoich właścicieli przy drzwiach – ale nie oczekuj, że przyniosą Ci gazetę!

Ragdolle są z natury ciche

Chociaż zdarza się, że niektóre koty to „gaduły”, ta rasa jest na ogół bardzo spokojna i cicha. Koty są tak ciche, że czasami mogą nie okazać cierpienia ani bólu. W przypadku choroby lub problemu zdrowotnego kot może nie pokazywać, że coś mu dolega. Nadal, tak jak zwykle będzie leżał na Twoich kolanach i mruczał.

Zobacz również

 • Kot ragdoll z psem
 • Kocięta Ragdoll rodzą się białe

  Ich kolor i umaszczenie rozwijają się w wieku od jednego do dwóch tygodni. Wtedy hodowca jest w stanie określić, jakiego będą koloru/umaszczenia.

  Hodowca jest również w stanie przewidzieć, jakie będą możliwości kombinacji koloru i umaszczenia miotu kociąt uwzględniając ich rodziców.

  Ragdolle ostatecznie dorastają w wieku 4 lat

  Ragdolle to kot, który dojrzewa powoli. Uważa się je za w pełni dorosłe nie prędzej niż po ukończeniu 4 roku życia. W tym czasie nadal rosną a ich umaszczenie ulega widocznej zmianie. Niektórzy twierdzą, że rozwijają się nawet do piątego roku życia.

  ragdoll bicolor raglotte

  Ragdolle żyją dłużej

  Ragdolle to właściwie jedna z najdłużej żyjących ras kotów. Chociaż toczy się wiele dyskusji na temat średniego wieku życia Ragdolli, ogólnie uważa się, że żyją one nawet do 15-20 lat.

  Pamiętaj, że dotyczy to kota przebywającego tylko w domu. Posiadanie kota w domu/na zewnątrz lub kota tylko na zewnątrz naraża go na wiele potencjalnie zagrażających życiu chorób i niebezpiecznych sytuacji.

  Nie każdy Ragdoll uwielbia przytulanie

  W większości Ragdolle to przytulanki i uwielbiają być trzymane na rękach, ale nie wszystkie koty tej rasy będą dokładnie takie. Każdy kot ma unikalną osobowość. Sposób wychowania Ragdolla może mieć wpływ na to, czy będzie lubił przytulanie ale nie zawsze. Trzeba uszanować indywidualny charakter każdego kota.

  Nie kupuj Ragdolla, oczekując jedynie, że przy podnoszeniu będzie wiotczał i relaksował się w Twoich ramionach. To ogólna cecha tej rasy, ale nie cecha, którą ma każdy kot.

  Ragdolle nie są hipoalergiczne

  Ten mit wynika z braku podszerstka. Nadmierne zrzucanie podszerstka u kota jest przyczyną wielu alergii. Alergia może być również wywołana przez ślinę kota, jego mocz lub krew.

  Ragdolle również mogą wywołać reakcję alergiczną.

  Ragdolle linieją

  Jak już wspomniano, Ragdolle nie mają podszerstka, co oznacza, że gubią mniej sierści a ich sierść nie plącze się. Mimo to wymagają regularnej pielęgnacji. Ich sierść jest miękka i może przypominać sierść królika. Trzeba być przygotowanym, że kot będzie regularnie gubił sierść tak jak każdy inny kot.

  Ragdolle odczuwają ból

  Ponieważ Ragdolle są ciche, spokojne i delikatne, może być trudno rozpoznać sygnały, które sugerują, że zmagają się z problemem zdrowotnym lub, że coś je boli. Czasami, gdy kot jest chory więcej miauczy lub po prostu zaczyna zachowywać się inaczej.

  Trzeba zwrócić uwagę na zachowanie swojego Ragdolla. Brak negatywnych reakcji nie oznacza, że koty nie odczuwają bólu – po prostu są lepsi w ukrywaniu go i radzeniu sobie z nim niż większość innych ras.

  Ragdolle nie są głuche

  Ten mit pochodzi ze skojarzenia z ich niebieskimi oczami. Głuchota występuje częściej u kotów o niebieskich oczach; jednak dotyczy to głównie białych kotów.

  Zobacz też

  1 komentarz do “Ragdoll, co trzeba wiedzieć? 12 faktów o kotach tej rasy.”

  Dodaj komentarz