Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Ragdoll, jak dbać o kociaka w nowym domu?

Rozważasz przywiezienie do domu uroczego kociaka Ragdoll? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o potrzebach kociąt Ragdoll, jak dbać by kot był bezpieczny i szczęśliwy w nowym domu.

Twój kotek Ragdoll potrzebuje czasu na zapoznanie się z nowym otoczeniem

Pierwszym krokiem do zapewnienia bezpiecznego i szczęśliwego domu dla Twojego nowego kociaka rasy Ragdoll jest zapoznanie go z nowym środowiskiem.

Przygotuj swojemu kociakowi bezpieczne miejsce, do którego może się wycofać, gdy nie będzie się czuł komfortowo w nowym otoczeniu. Kot z pewnością będzie chciał odkrywać, bawić się i poznawać członków rodziny oraz inne zwierzęta, ale potrzebuje, aby robić to w odpowiednim dla niego czasie. Jeśli przekroczy swoją strefę komfortu z pewnością będzie potrzebował bezpiecznego miejsca do ukrycia. To bezpieczne miejsce powinno znajdować się z dala od innych zwierząt domowych, dzieci, głośnych miejsc oraz takich gdzie cały czas się coś dzieje.

Najlepiej byłoby umieścić jego kuwetę i jedzenie w pobliżu, tak aby miał wygodny dostęp do kryjówki. Nie należy ustawiać wszystkiego tuż obok siebie. Umieszczenie jedzenia, legowiska i kuwety zbyt blisko może powodować niehigieniczne warunki dla malucha. Zapytaj hodowcę jakiego rodzaju żwirku używano w hodowli, stosowanie takiego samego ułatwi kociakowi przystosowanie się do nowych warunków. Odbędzie się to z korzyścią dla niego i dla Ciebie.

Spędzaj czas ze swoim kociakiem Ragdoll, aby mógł przyzwyczaić się do Ciebie. Zachęć innych członków rodziny, aby robili to samo, jednakże stopniowo i powoli. Nie bądź zbyt nachalny, od czasu do czasu okazuj kotu swoje uczucia. Używaj spokojnego, stonowanego głosu, delikatnie głaszcz i przytulaj kociaka. Dbaj, o to żeby czuł się komfortowo.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zabezpiecz swój dom przed kociakiem. Ukryj kable i przewody oraz staraj się trzymać z dala od jego zasięgu małe przedmioty i rośliny, które mógłby zjeść.

Kocięta Ragdoll wymagają uwagi

Jedną z najlepszych cech kotów Ragdoll jest ich miłość do ludzi. Dla właścicieli zwierząt, którzy pragną kociego uczucia, ten aspekt osobowości rasy jest bardzo ceniony. Musisz pamiętać, że nie tylko Ty potrzebujesz okazywania uczuć, kotek również. Upewnij się, że wybierasz rasę Ragdoll, ponieważ pragniesz kociego towarzysza, a nie tylko jego pięknego wyglądu. Kiedy musisz zostawić kotka samego, aby wyjść do pracy czy na dłuższe zakupy, daj mu mnóstwo zabawek i zapewnij dostęp do drapaka, aby kociak się nie nudził.

Zapewnij bezpieczne i ciekawe zabawki

Twój kociak Ragdoll musi się bawić. Często! Zaopatrz swojego Ragdolla w różne zabawki odpowiednie dla kotów. Będziesz potrzebował akcesoriów, na które może się rzucać, turlać je, atakować lub łapać. Konstrukcje do wspinania się. Kulki oraz wędki z piórkami są ulubionymi zabawkami Ragdolli, więc zaopatrz się w dużą ich ilość. Różnorodność jest ważna, aby zwalczać kocią nudę. Aktywna zabawa z kociakiem Ragdoll jest równie ważna. Baw się z nimi w aportowanie, rzucaj zabawkami i inscenizuj polowanie.

Rutyna karmienia

Kocięta Ragdoll mają wyjątkowe wymagania żywieniowe. Rosną większe niż normalne koty, a proces ten zajmuje im aż 4 lata! Wymagają dużej ilości pożywienia, koniecznie wysokiej jakości.

Unikaj karm dla kotów ze zbożami i wybieraj najbardziej białkowe karmy, jakie możesz znaleźć. W większości przypadków jedzenie wysoko mięsnych karm mokrych sprawdza się bardzo dobrze. Tak więc, jeśli kociak zje całą miskę jedzenia, kolejnym razem daj mu trochę więcej. Nie przesadzaj jednak i nie podawaj kotu miski za miską, ponieważ może stać się otyły jak każdy inny kot.

Ponieważ poszczególne koty rosną w różnym tempie, najlepiej obserwować potrzeby żywieniowe kociaka i dostosować ilość podawanej karmy do jego zapotrzebowania. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, można skonsultować się z weterynarzem lub kocim dietetykiem w sprawie doboru ilości jedzenia dostosowanej do tempa wzrostu Ragdolla.

Koty muszą regularnie odwiedzać weterynarza

Aby Twój kociak rasy Ragdoll był bezpieczny i zdrowy, będzie musiał odwiedzać weterynarza. Kot musi być regularnie badany przez weterynarza, aby mieć pewność, że rozwija się prawidłowo. Musi posiadać regularne szczepienia i być odrobaczany.

Ragdolle są podatne na problemy z nerkami i pęcherzem, a ich duży rozmiar sprawia, że częściej niż inne koty mają problemy z sercem. Warto, aby Twój kotek Ragdoll miał wykonywane badania okresowe kontrolujące jego stan zdrowia.

kociak ragdoll jak dbać

Ragdoll, jak dbać o bezpieczeństwo – w domu czy na zewnątrz?

Istnieje wiele kontrowersji dotyczących tego, czy koty powinny być w domu, na zewnątrz, czy też korzystać z połączenia tych dwóch możliwości.

Ragdolle są bardzo tolerancyjnymi i ufnymi kotami, więc nie potrafią się bronić. Zwykle nawet nie robią żadnego zamieszania, aby dać Ci znać, że coś się dzieje. Jeśli inne zwierzę lub obca osoba zaatakuje Twojego Ragdolla, może zostać bardzo zraniony lub nawet zabity. Może paść ofiarą złodzieja.

Z tego powodu Ragdolle nie powinny same wychodzić na zewnątrz. Powinny przebywać na zewnątrz tylko pod nadzorem, na zabezpieczonym obszarze. Być może woliera będzie odpowiednia do Twojego kotka Ragdoll.

Ragdoll, jak dbać o bezpieczeństwo swojego kociaka w pobliżu dzieci

Koty Ragdoll są bardzo spokojne i łagodne, gdy w pobliżu znajdują się dzieci. Niestety nieświadome lub niegrzeczne dzieci mogą stanowić zagrożenie dla kota.

Zanim pozwolisz dzieciom przebywać z kotem sam na sam upewnij się, że zostały nauczone, jak prawidłowo obchodzić się z kotem Ragdoll i jak go traktować. Podobnie jak w przypadku obcych zwierząt, dziecko może skrzywdzić kociaka, zanim jeszcze zorientujesz się, co się dzieje. Gdy dziecko jest na tyle małe, że nie rozumie, co robi, nigdy nie powinno być sam na sam z Ragdollem.

Nie pozwól również, aby inne dzieci, które przychodzą się bawić z Twoim dzieckiem były same z Ragdollem, chyba że zostały dobrze zaznajomione z prawidłowym traktowaniem kota.

Ragdoll, jak dbać o bezpieczeństwo swojego kota w pobliżu innych zwierząt domowych

Koty Ragdoll dobrze bawią się innymi zwierzętami. Pragną ich towarzystwa tak jak towarzystwa swoich opiekunów. Pamiętaj, aby wprowadzić kota do domu stosując metodę socjalizacji z izolacją. Pozwala ona na spokojne, powolne zapoznawanie się zwierzaków i ogranicza stres z tym związany. Jest to proces długotrwały, ale odpowiednio przeprowadzony daje niesamowite rezultaty.

Docelowa wielkość kota Ragdoll

Ponieważ Ragdolle rosną większe niż przeciętny kot, musisz pamiętać, że nie wszystkie typowe akcesoria, legowiska czy drapaki będą dla nich wygodne i bezpieczne. Drapaki, półki, budki czy legowiska muszą być odpowiednio duże i stabilne.

Koty będą potrzebować również większej kuwety. Ponadto zabawki z otworami, w których kot może się schować, mogą nie pasować do Ragdolla. Planując zakupy miej na uwadze to, że Twój kociak będzie w przyszłości dużym kotem i warto od razu zakupić odpowiedniej rozmiarów wyprawkę. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych kosztów w przyszłości.

Kociak Ragdoll wymaga pielęgnacji

Aby kocięta Ragdoll nie miały problemów z kulami włosowymi, a w domu nie panował futrzany bałagan, kocia sierść wymaga pielęgnacji minimum raz w tygodniu. Ragdolle są tak przyjazne, że jego pielęgnacja powinna być przyjemnym czasem dla was obojga.

Kiedy przywieziesz swojego kociaka Ragdoll, możesz przyzwyczajać go do pielęgnacji już od młodego wieku. Codziennie delikatne czesanie będzie traktowane jako forma zabawy bądź chwile przyjemności.

Koty Ragdoll są łagodnymi, delikatnymi i pięknymi kotami, ale wymagają też naszej opieki. Powyższy artykuł zawiera wiele informacji o rasie Ragdoll, jak dbać i opiekować się tymi spokojnymi kotami. Pamiętaj o wymaganiach żywieniowych, o wizytach u weterynarza i o ochronie przed niebezpieczeństwem. Okazuj mu zainteresowanie, nie zapominaj o codziennej zabawie i regularnej pielęgnacji. Twój kociak Ragdoll będzie wtedy bezpieczny, zdrowy i szczęśliwy.

2 komentarze do “Ragdoll, jak dbać o kociaka w nowym domu?”

Dodaj komentarz