Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Ragdoll i Pers

Pers jest jedną z najstarszych znanych ras, podczas gdy Ragdoll jest jedną z najnowszych. Rasy te mają również wiele podobieństw. Obie są uważane za takie, które wymagają uwagi ze strony ludzi. Kiedy masz do wyboru te dwie wspaniałe rasy: Ragdoll i Pers, być może zastanawia Cię czy są one spokrewnione i jakie mają podobieństwa pod względem genetycznym i fizycznym.

Kot RagdollKot perski
Pochodzenie: USAPochodzenie: Iran
Rozmiar: 4,5 – 9 kgRozmiar: 3-5,5 kg
Długość życia: 12-17 latDługość życia: 10-15 lat
Potrzeby pielęgnacyjne: umiarkowanePotrzeby pielęgnacyjne: wysokie
Przyjazny rodzinie: TakPrzyjazny rodzinie: Tak
Przyjazny innym zwierzętom: TakPrzyjazny innym zwierzętom: Tak
Możliwość szkolenia: chętny do wyszkolenia, posłuszny, spokojnyMożliwość szkolenia: akceptuje
ragdoll vs persian

Ragdoll

Ragdoll to jedna z najnowszych ras kotów, wyhodowana po raz pierwszy w latach 60. XX wieku. Jest to duży kot, ważący do 9 kg, gdy jest w pełni dojrzały. Swoją nazwę zawdzięcza wyluzowanemu i bardzo zrelaksowanemu nastawieniu. Jest to rasa przyjazna, która może być czasami troszkę głośna. Większość czasu lubi spędzać na ziemi. Kot potrzebuje, aby poświęcać mu czas i uwagę.

Historia

Ragdoll to stosunkowo nowa rasa kotów. Został wyhodowany w latach 60. XX wieku i pochodzi z Kalifornii w USA. Hodowca, któremu przypisuje się narodziny Ragdolla, to Ann Baker. Rasa wzięła swoją nazwę od tego, że po podniesieniu kot wiotczeje i wpada w ramiona właściciela jak szmaciana lalka. Legenda głosi, że wiotkość rasy wynika z tego, że jeden z kotów z pierwotnej hodowli miał wypadek samochodowy i nie odczuwał bólu. Jest to jednak niemożliwe, bo taka cecha nie byłaby przekazywana genetycznie.

Charakterystyka i wygląd

Kot tej rasy ma niebieskie oczy, głowę w kształcie klina i muskularne ciało. Jego łapy są duże, a ogon puszysty. Standardy wymagają nieco masywnej, mocnej budowy ciała kota. Koty występują w 3 podstawowych umaszczeniach (colourpoint, bicolour oraz mitted), gdzie dodatkowo może wystąpić pręgowanie (tabby). Kolory to m.in. seal, blue, chocolate, lilac, red czy cream.

Temperament

Ragdoll jest bardzo czułym i kochającym kotem, który uwielbia spędzać czas ze swoimi właścicielami. Jest uważany za łagodne i zrelaksowane zwierzę, które nie jest zbyt ostrożne. Potrzebuje towarzystwa, a jego sierść wymaga uwagi i pielęgnacji. Kot bardzo dobrze radzi sobie z dziećmi, dogaduje się z nowymi osobami. Może zamieszkać z innymi kotami, a nawet psami.

Opieka i pielęgnacja

Ragdolle mają gęste futro, ale nie mają podszerstka. Oznacza to, że są mniej podatne na splątanie i tworzenie kołtunów. Należy jednak szczotkować sierść kota dwa lub trzy razy w tygodniu, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Koty dbają o czystość. W przypadku „kuwetowej” wpadki można bez obaw kota wykąpać używając dedykowanych kosmetyków. Podczas, gdy Pers ma twarz płaską, twarz Ragdolla ma standardowy kształt, więc nie cierpi on z powodu plam łzowych.

Zdrowie

Ragdolle uważa się za stosunkowo zdrową rasę. Może być jednak podatny na pewne choroby dziedziczne, w tym kardiomiopatię przerostową i wielotorbielowatość nerek. Zachorowanie na te choroby wykluczają badania genetyczne wykonywanie w legalnych hodowlach. Podobnie jak większość ras kotów, Ragdoll jest również podatny na problemy z zębami i otyłość.

kot pers

Kot perski

W przeciwieństwie do rasy Ragdoll, kot perski jest jedną z najstarszych ras kotów. To rasa, którą ludzie kochają od wieków. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras kotów. Jest to kot długowłosy, średniej wielkości. Ta spokojna rasa może wymagać nieco Twojej uwagi. Nie może pozostać zbyt długo samotny. Doskonały towarzysz rodziny.

Historia

Dokładne pochodzenie kota perskiego nie jest znane. Wskazuje się, że koty pochodzą z Persji, a obecnie Iranu. Zostały przemycone do Europy, gdzie stały się popularne ze względu na swój niepowtarzalny wygląd i ujmujący charakter.

Charakterystyka i wygląd

Pers jest kotem średniej wielkości, ważącym około 5,5 kg, gdy jest w pełni dojrzały. Koty tej rasy mają grube nogi, co powoduje, że w większości wolą niższe poziomy i pozostanie na ziemi, zamiast skakania i wspinania się. W przeciwieństwie do Ragdolli koty mają podszerstek i okazałe futro. Występują w wieluróżnych kolorach. Mogą mieć oczy w kolorze niebieskim, zielonym lub miedzianym.

Temperament

Koty znany są z tego, że są przyjazne i kochają swoją rodzinę. Persy nie są zbyt wymagające. Mogą nie dogadać się z nieznajomymi, dopóki nie poznają się lepiej. Nie wokalizują nadmiernie i nie są tak zabawne jak Ragdoll. Jak można się domyślić, koty te preferują komfortowy i spokojny styl życia. Chętnie korzystają z popołudniowej drzemki.

Opieka i pielęgnacja

Jeśli chodzi o pielęgnację najbardziej wymagająca u persów jest ich sierść. Ponieważ mają gęsty podszerstek, sierść może się plątać. Nawet przy codziennej pielęgnacji kot będzie gubił sierść i będzie można ją znaleźć na ubraniach i meblach w całym domu. Ta rasa wymaga również regularnych kąpieli, zwykle co miesiąc.

Zdrowie

Persy żyją nawet 15 lat lub dłużej. Uważa się je za podatne na choroby genetyczne. Mogą cierpieć na choroby serca, wątroby czy nerek. Z uwagi na budowę twarzoczaszki mogą mieć trudności z oddychaniem i łzawieniem oczu. Wymagane regularne kontrole zdrowia u weterynarza.

Jakie są różnice między ragdollami a persami?

Charakter

Obie rasy są czułe i kochają swoje rodziny. Pers ma tendencję do unikania zbyt dużej aktywności. Z drugiej strony Ragdoll lubi aktywnie uczestniczyć w zabawach i jest uważany za jedną z łatwiejszych do wyszkolenia ras kotów. Możesz nauczyć swojego Ragdolla np. aportowania. Z tych powodów wyrozumiały i łagodny Ragdoll jest zwykle wybierany przez rodziny z małymi dziećmi jako kot rodzinny. Persy mogą lepiej radzić sobie w domach ze starszymi osobami.

Inteligencja

Biorąc pod uwagę inteligencję Ragdoll ma przewagę nad kotem perskim. Uważa się, iż Pers wolno się uczy i może być trudny do wytrenowania, Z drugiej strony z uwagi na umiejętność szybkiego ucznia się i aportowania Ragdolle są porównywane do psów.

Zdrowie i pielęgnacja

Płaska twarz Persa i jego sierść oznaczają, że pielęgnacja i utrzymanie zdrowia jest większym wyzwaniem. Jest nieco podatny na problemy z oddychaniem, podczas gdy jego sierść jest bardziej podatna na zmatowienie i splątanie. Pers ma również tendencję do łzawienia oczu. Jeśli nie są odpowiednio i regularnie czyszczone mogą wokół oczu powstać plamy. Ragdolle również wymagają regularnej pielęgnacji (np. wyczesywania sierści), jednakże nie jest aż tak wymagająca jak pielęgnacja kota perskiego.

Która rasa jest dla Ciebie odpowiednia?

Ragdoll i koty perskie są uważane za doskonałe zwierzęta domowe, ponieważ są przyjazne, łagodne i bardzo kochają swoich ludzkich właścicieli. Tolerują, a nawet lubią towarzystwo dzieci, dogadują się z innymi zwierzakami w domu, a żadna z tych ras nie jest szczególnie głośna. Pers jest trochę bardziej skłonny do „rozmowy”.

Pers jest jednak bardziej podatny na choroby i rzadziej uczestniczy w zabawie lub uczy się sztuczek. Wymaga również częstszej pielęgnacji i regularnych kąpieli. Jeśli chcesz kochającego kota, każda rasa jest dobrym wyborem. Jeśli chcesz kochającego kota, który wymaga nieco mniej pielęgnacji, puchaty Ragdoll jest prawdopodobnie lepszą opcją.

Wybór pomiędzy Ragdollem a kotem perskim może być trudny, jednakże niezależnie którego z nich wybierzesz najważniejsze jest szczęście, zdrowie i bezpieczeństwo kociego przyjaciela.

Zobacz też

1 komentarz do “Ragdoll i Pers”

Dodaj komentarz