Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kiedy Ragdoll linieje? Czy gubienie sierści to powód do zmartwień?

Wiele osób kocha koty, ale nie tak wielu podoba się fakt, że w parze z posiadaniem kota pojawia się kocie futro.

Czy koty Ragdoll gubią dużo sierści?

Koty rasy Ragdoll linieją, ale w przeciwieństwie do wielu kotów nie mają podszerstka, który jest zazwyczaj przyczyną nadmiernej ilości kłaczków. W przypadku kota tej rasy nadal będzie istaniała konieczność sprzątania sierści, ale nie tak duża jak w przypadku innych ras kotów. Mitem jest, że istnieją koty które nie gubią sierści, chyba że jej nie posiadają w ogóle.

Ile sierści rzucają koty Ragdoll?

Trudno jest określić ilościowo, ile kot Ragdoll gubi sierści, ponieważ różni się to w zależności od kota. Wiele czynników wpływa na to, jak bardzo widoczna jest utrata futra. Dieta, styl życia, choroby, zmiana pory roku czy brak pielęgnacji mogą znacząco wpłynąć na ilość gubionego futra.

Dieta

Ragdoll potrzebuje zdrowej, zbilansowanej diety. Właściwe karmienie kota ma duży wpływ na jego sierść. Ragdoll, który jest niedożywiony lub karmiony nieodpowiednią karmą zrzuca więcej futra niż kot, któremu zapewnia się odpowiednio zbilansowaną dietę. Niezmiernie ważne jest również odpowiednie nawodnienie kota. Dbaj o to, aby w misce była zawsze świeża, czysta woda. Zbyt małe nawodnienie może prowadzić do nadmiernego zrzucania sierści.

Styl życia

Większość Ragdolli to koty przebywające tylko w domu, więc gubienie sierści jest bardziej zauważalne. Koty przebywające na zewnątrz naturalnie zrzucają część swojej sierści, gdy tarzają się np. na trawie, przez co ich właściele zauważają mniej sierści w domu.

Linienie sezonowe

Ragdolle w zimie posiadają grubszą sierść, którą będą musiały zrzucić na wiosnę. Koty te są znane z puszystego futra, dlatego, aby utrzymać ich sierść w dobrej kondycji koty potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Należy regularnie szczotkować kota, aby usunąć martwe włosy, zmniejszyć ich wypadanie i zachować zdrowy wygląd sierści.

Również mocno ogrzewany dom zachęca do zrzucania sierści. Jeśli w Twoim domu jest bardzo ciepło, Ragdoll będzie dużo intensywniej gubił sierść. Dzieje się tak dlatego, że wysoka temperatura daje złudzenie zbliżającego się lata, w związku z czym kot będzie wymieniał futro na “letnią wersję”.

Pielęgnacja

Jeśli regularnie pielęgnujesz kota rasy Ragdoll, usuniesz dużo luźnego futra, które w przeciwnym razie znalazłby się na podłodze czy ubraniach. Im częściej to robisz, tym mniej sierści będzie w niechcianych miejscach.

Jeżeli wprowadzasz pielęgnację Ragdolla już jako kociaka, powinien on z radością pozwolić na szczotkowanie futerka. Polecany jest grzebień z obrotowymi zębami lub szczotka “pudlówka” – idealny zestaw dla puszystej sierści Ragdolla. Każdą sesję pielęgnacyjną warto zakończyć nagrodą np. w postaci ulubionego przysmaku.

Zdrowie

Bardzo często przyczyną nadmiernego linienia są choroby z jakimi boryka się kot. Oto kilka typowych przyczyn nadmiernego gubienia sierści u kotów:

 • Alergie,
 • Choroby nerek,
 • Problemy z tarczycą,
 • Nadmierny stres, lęk
 • Pchły,
 • Problemy z nadnerczami,
 • Wszy,
 • Infekcje bakteryjne,
 • Infekcje grzybowe,
 • Nowotwór,
 • Choroby wątroby,
 • Skutki uboczne leków.

W przypadku długotrwałego, nadmiernego gubienia sierści u Twojego kota koniecznie skonsultuj stan jego zdrowia z lekarzem weterynarii.

Jak radzić sobie ze zrzucanym futrem?

Istnieją dwa narzędzia, które uważa się za nieocenione w przypadku zrzucanego futra: odkurzacz oraz rolki do ubrań.

Odkurzacz

Najbardziej polecany w przypadku częstego sprzątania jest bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy. Nie trzeba wyciągać dużego odkurzacza, rozwijać kabla zasilającego i odłączać go, gdy przechodzi się z pokoju do pokoju.

Z pomocą odkurzacza można posprzątać cały dom w około 15 minut, co pozwoli mieć pod kontrolą ilość gubionej sierści. Na rynku można znaleźć wiele modeli odkurzaczy dedykowanych dla posiadaczy zwięrząt. Dobrze zbierają sierść, są lekkie i zazwyczaj posiadają filtr HEPA, który zapobiega wydmuchiwaniu alergenów.

Rolki do ubrań

Są koniecznością, zwłaszcza jeśli ubierasz się na czarno. Warto je mieć zawsze pod ręką, są łatwe w użyciu i bardzo tanie (dedykowane wkłady). Pamiętaj, że ubrania są magnesem na zrzucane futro kota, ale rolki z łatwością usuną wszelkie ślady.

Podsumowanie

Koty rasy Ragdoll zrzucają dużo mniej sierści niż inne koty długowłose, ponieważ nie mają zbyt dużego podszerstka. Ilość gubionej sierści można utrzymać pod kontrolą dzięki regularnej pielęgnacji, prawidłowej diecie i odkurzaniu.

Zobacz też

4 komentarze do “Kiedy Ragdoll linieje? Czy gubienie sierści to powód do zmartwień?”

  • Dokładnie tak, sierść Ragdolla nie jest problematyczna, zdecydowanie więcej czesania jest wiosną. W ciągu roku wystarcza regularna pielęgnacja.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz