Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Ragdoll czy Brytyjczyk? Różnice i podobieństwa

Kot brytyjski krótkowłosy i kot Ragdoll mają wiele wspólnego, tak więc: Ragdoll czy Brytyjczyk? Oba są dużymi kotami o mocnej, muskularnej sylwetce, charakterystycznym wyglądzie i czułej naturze. Obie rasy kotów można określić jako kochające i wyluzowane. Będą świetnymi towarzyszami, niezależnie od tego, czy masz dom pełen dzieci, innych zwierząt, czy mieszkasz samotnie.

Przyjrzyjmy się więc bliżej każdej z tych ras, aby dowiedzieć się co czyni je tak wyjątkowymi.

Różnice wizualne

Kot brytyjski krótkowłosy – podstawowe informacje

 • Pochodzenie: Wielka Brytania
 • Rozmiar: wysokość 28-30 cm, waga od 3 do 8 kg
 • Długość życia: od 15 do 18 lat
 • Udomowione?: Tak

Ragdoll – podstawowe informacje

 • Pochodzenie: Kalifornia, USA
 • Rozmiar: wysokość 35-40 cm, waga od 4,5 do 10 kg
 • Długość życia: od 12 do 17 lat
 • Udomowione?: Tak

Rasa kotów brytyjskich krótkowłosych

Kot brytyjski krótkowłosy wywodzi się od kotów, które zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii przez Rzymian. Podczas II Wojny Światowej rasa była bardzo zagrożona i po zakończeniu wojny rozpoczęto jej odtwarzanie. Proces ten zaowocował wzmocnieniem rasy i kotem o mocnej budowie ciała, którą obecnie rozpoznajemy jako kota brytyjskiego krótkowłosego.

Charakter i wygląd

Futro kota brytyjskiego krótkowłosego nie ma podszerstka i mówi się, że jest „pluszowe”. Sierść jest krótka i bardzo miła w dotyku. Koty są zdrowe i bez problemu mogą żyć nawet do 17 lat i dłużej.

Ich osobowość można określić jako spokojną, co czyni je doskonałymi kotami rodzinnymi. Chociaż koty cieszą się z okazywanych im uczuć, nie są kotami na kolanach. Możesz oczekiwać, że będą za Tobą podążać przez cały dzień i zawsze będą znajdowały się blisko Ciebie, jednakże nie lubią nadmiernej czułości. Koty są ciche i niewymagające. Są to również dość duże koty i zazwyczaj nie lubią być noszone na rękach.

Koty brytyjskie krótkowłose mają umiarkowany poziom energii. Kociaki chętnie się bawią i są bardzo ruchliwe, gdy dorosną, stają się leniuchami kanapowymi. Ta rasa kotów nie jest agresywna, a zdecydowanie przyjacielska, towarzyska i cierpliwa.

Dla kogo ?

Brytyjczyki są czułe i urocze, przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny. Uwielbiają przebywać wśród ludzi i z radością postrzegają siebie jako opiekuna domu. Koty te są więc idealne dla rodzin z dziećmi czy innymi zwierzętami. Jego styl życia nie przysparza kłopotów więc będzie dobry wyborem również dla osób starszych.

Zobacz też

Rasa kotów Ragdoll

Rasa Ragdoll powstała w latach 60. XX wieku w Kalifornii, w USA. Koty o spokojnej, łagodnej osobowości i długowłosych wzorach himalajskich zostały starannie dobrane, aby uzyskać to, co obecnie identyfikujemy jako rasę Ragdoll. Ta rasa ma mieszankę cech odziedziczonych po kotach syjamskich, perskich i birmańskich. Nazwa Ragdoll (z ang. „szmaciana lalka”) nie jest przypadkowa, gdyż koty te relaksują się w ramionach niemalże każdego, kto je podnosi.

Charakter i wygląd

W przeciwieństwie do wielu innych ras kotów, Ragdolle odprężają podczas trzymania na rękach, nawet jeśli są kołysane na plecach. Kochają ludzi – chodzą za swoimi opiekunami po domu, witają gości przy drzwiach i wskakują na kolana, kiedy tylko mają okazję. Niezbyt głośno przypominają o tym, że chcą być głaskane lub że są głodne, ale poza tym nie są hałaśliwe. Ragdolle nie lubią się wspinać i spędzają większość czasu na tym samym niskim „poziomie”.

Jako kot długowłosy, Ragdolle będą wymagały szczotkowania kilka razy w tygodniu, aby uniknąć splątania sierści. Jeśli szczotkowanie będzie delikatne, koty polubią tę czynność i będą traktowały ją jako kolejną formę czułości albo zabawy.

Dla kogo ?

Ragdolle to inteligentne koty i można je wytrenować, aby „przychodziły” na komendę lub bawiły się w aportowanie. Dzięki pozytywnemu treningowi wzmacniającemu, Ragdolle mogą nauczyć się niemalże każdej sztuczki, której chcesz ich nauczyć. Idealni koci towarzysze dla rodzin z dziećmi czy osób samotnych. Okazują swoją miłość względem swoich opiekunów nie stwarzając przy tym problemów.

kot brytyjski

Jakie są różnice między kotami brytyjskimi krótkowłosymi a Ragdollami?

Temperament

Zarówno koty brytyjskie krótkowłose jak i Ragdolle są przyjaznymi, łagodnymi rasami kotów, które są czułe w stosunku do swoich właścicieli. Ragdolle to „przytulanki” i cieszą się czasem spędzonym na kolanach lub w ramionach opiekuna, podczas, gdy koty brytyjskie krótkowłose są szczęśliwe, gdy są tuż obok. Wolą spędzać czas na czterech nogach, niż być noszone.

Zdrowie i długość życia

Zarówno brytyjczyki jak i Ragdolle żyją do nawet 20 lat. Koty brytyjskie mają ogólnie niewiele problemów zdrowotnych. Rasa ta jest znana z tego, że sporadycznie może pojawić się potomstwo z hemofilią. Jest to jednak niezwykle rzadkie, ponieważ dobrzy hodowcy selektywnie unikają nosicieli tego genu. Ta rasa kotów jest również nieco bardziej podatna na kardiomiopatię przerostową niż Ragdolle, ale jest to również rzadkością. Obecnie to choroba uleczalna, która nadal pozwala kotu zachować jakość życia.

Koty rasy Ragdoll również nie mają zbyt wielu problemów zdrowotnych. Warto jednak zwrócić uwagę na schorzenia dróg moczowych, w tym infekcje dróg moczowych czy kamienie nerkowe. Te problemy są szczególnie niebezpieczne dla kotów rasy Ragdoll i ważne jest, aby szukać opieki weterynaryjnej, jeśli wystąpią u kota niepokojące objawy.

Rozmiar

Koty brytyjskie krótkowłose i Ragdolle to koty duże, obie rasy szybko rosną i ważą do nawet 8-10 kg. Koty brytyjskie mają tendencję do łatwiejszego przybierania na wadze niż Ragdolle. Ragdolle są dłuższe, szczuplejsze i bardziej umięśnione niż koty brytyjskie. W obu rasach samce są znacznie większe niż samice.

Dzieci i inne zwierzęta

Kot brytyjski jest cierpliwy, aż do przesady i toleruje brak delikatności w przypadku małych dzieci. Jest wyraźnie spokojny w swoich reakcjach, nawet gdy zostanie sprowokowany. Zamiast drapać lub gryźć, kot ten po prostu wychodzi poza zasięg atakującego je dziecka lub innego zwierzęcia. Jest znany z tego, że bardzo dobrze dogaduje się z psami, o ile psy nie zachowują się agresywnie.
Brytyjski krótkowłosy jest doskonałą opiekunką do dzieci i daje więcej uczucia dzieciom niż dorosłym. Będzie bardziej niż szczęśliwy, mogąc usiąść w pobliżu i z uwagą nadzorować zabawę Twojego dziecka.

Ragdolle to także fantastyczne koty dla rodzin z dziećmi lub innymi zwierzętami. Ponieważ niemalże każdy Ragdoll uwielbia kontakt fizyczny, chętnie przytuli się do dzieci na kanapie lub w łóżku. Dla nieagresywnych psów mogą być dobrymi towarzyszami, zwłaszcza że Ragdolle można nauczyć sztuczek i zabawy w aportowanie. Wspólna zabawa zarówno kota jak i psa.

Która rasa jest dla Ciebie odpowiednia?

Koty brytyjskie krótkowłose trzymają się blisko swojego opiekuna, ale są niezależnymi kotami. Ragdolle wymagają więcej uwagi. Zarówno koty brytyjskie krótkowłose, jak i koty rasy Ragdoll dogadują się z dziećmi i psami. Koty Ragdoll są bardziej zabawne i nieco bardziej czułe, podczas gdy kot brytyjski krótkowłosy preferuje pozycję „nadzorującą”. Obie rasy kotów są łagodne, niesprawiające problemów i bardzo przyjazne. Każdy z nich będzie świetnym towarzyszem w niemalże każdej sytuacji życiowej. Osobiste preferencje dotyczące tego, jak niezależny chcesz, aby był Twój koci towarzysz będzie prawdopodobnie decydującym czynnikiem mającym wpływ na wybór odpowiedniej rasy. Ragdoll czy Brytyjczyk? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sam.

5 komentarzy do “Ragdoll czy Brytyjczyk? Różnice i podobieństwa”

  • Mam brytyjczyka i ragdolla,pierwszy trochę starszy.Stanowia super duet,Brytyjka potrzebowała trochę czasu mimo iż proces dokocania był przykładny.Moje kocie są szczęśliwe, nigdy się nie nudzą.Rzeczywiscie,te koty są zupełnie inne ale nie wyobrażam sobie domu bez nich.Polecam !!

   Odpowiedz
 1. Mam brytyjczyka i ragdolla,pierwszy trochę starszy.Stanowia super duet,Brytyjka potrzebowała trochę czasu mimo iż proces dokocania był przykładny.Moje kocie są szczęśliwe, nigdy się nie nudzą.Rzeczywiscie,te koty są zupełnie inne ale nie wyobrażam sobie domu bez nich.Polecam !!

  Odpowiedz
 2. Miałam dwa ragdolle, niedawno odeszły (jeden dwa lata temu, drugi w tym roku). Teraz mam małego brytyjczyka. Ragdolle faktycznie są bardziej kolankowe i lubià pieszczoty. Nasz brytyjczyk jest dużo większym indywidualistą mimo, że bardzo lubi spędzać z nami czas, mruczy, bawi się i jest zwykle blisko. Woli jednak spać sam. Jak już idziemy spać schodzi z łóżka i szuka sobie miejsca w salonie, nasze ragdolle od małego spały z nami. Wymagały też więcej uwagi. Cieszę się, że teraz uczymy się na nowo relacji z kotem brytyjskim, jest bardzo ciekawski i jednak trochę inny. Wciąż jest już naszym nowym domownikiem i jest już między nami duża więź. Polecam obie rasy. Wspaniałe koty.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz