Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot Ragdoll cena – co musisz wiedzieć przed zakupem kota Ragdoll

Jednym z pytań, które zawsze zadaje sobie każdy potencjalny, przyszły właściciel kota Ragdoll: jaka jest cena kota Ragdoll? Podczas, gdy wiele osób uważa koty Ragdoll za drogie, można bez wahania powiedzieć, że koty te są warte każdych wydanych pieniędzy.

Ragdolle to rasa kotów o sympatycznej i czułej osobowości. Koty te ze swoją niesamowicie zrelaksowaną naturą są piękne. Posiadają cudowną, miękką w dotyku sierści. Kochają swoich opiekunów oraz inne zwierzęta domowe. Co zaskakujące, koty te są duże i cięższe w porównaniu z innymi rasami kotów. Mimo swoich rozmiarów (niektóre) Ragdolle mają tendencję do wiotczenia w Twoich ramionach podczas podnoszenia. Ale z tymi bardzo poszukiwanymi cechami, wiąże się cena kotów, czasami bardzo wysoka.

Na cenę kota Ragdoll mają wpływ takie czynniki, jak rodowód kota, kraj pochodzenia lub kondycja, wiek, osiągnięcia wystawowe i przeznaczenie hodowlane.

Kupno rasowego kociaka Ragdoll od hodowcy wystawowego jest zdecydowanie droższe w porównaniu do zakupu np. już dorosłego rasowego kota Ragdoll. Kupno kociaka nie jest jedyną dostępną opcją. Na sprzedaż można również znaleźć dorosłe koty rasy Ragdoll. Często hodowca z jakiegoś powodu może nie sprzedać kociaka, a kociak dorasta, zanim znajdzie nabywcę. W innych przypadkach możesz znaleźć hodowcę, sprzedającego zarówno kocury jak i kotki, które przeszły na emeryturę i zakończyły program hodowlany. We wszystkich tych przypadkach cena kota jest zazwyczaj zdecydowanie niższa.

Pamiętaj jednak, że wprowadzenie starszego kota rasy Ragdoll do domu jest trudniejsze niż kociaka.

Przedział cenowy kotów rasy Ragdoll

Przedział cenowy kota Ragdoll wynosi od 3 000,00 zł za kotka rodzinnego (pet/„na kolanka”) do
8 000,00 zł i więcej za kota hodowlano wystawowy (breeder show). Jednak ceny te różnią się w zależności od regionu i tego, czy kupujesz również prawa hodowlane.

Nawet biorąc pod uwagę stosunkowo wysoką cenę należy stwierdzić, że popyt na kota rasy Ragdoll jest wysoki na całym świecie.

W niektórych krajach, takich jak Chiny, kot Ragdoll to nie tylko zwierzę domowe, posiadanie kota tej rasy świadczy również o statusie jego posiadacza.

Średnia cena kociaka Ragdoll

Ogólnie rzecz biorąc, koty Ragdoll kosztują więcej niż wiele innych, popularnych ras kotów ze względu na ich pożądane cechy. Koty hodowlane, są starannie dobierane i hodowane przez doświadczonych i zrzeszonych w uznanych organizacjach hodowców. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy hodowcy są sobie równi. Ważne jest, aby znaleźć renomowanego i legalnie działającego hodowcę. Przed zakupem warto zadać wiele nurtujących Cię pytań. Brak chęci do rozmowy czy wymijające odpowiedzi na zadawane przez Ciebie pytania powinny być sygnałem ostrzegawczym. Dobry hodowca nie będzie miał nic do ukrycia.

Poza tym, ta rasa kotów nie jest łatwo dostępna na rynku, co jeszcze bardziej podnosi koszty zakupu kociaków rasy Ragdoll.

Przeznaczenie kota RagdollPrzybliżony koszt
Kot hodowlano wystawowy (BREEDER & SHOW)10 500,00 zł i więcej
Kot wystawowy (SHOW)5 000,00 zł – 9 500,00 zł i więcej
Kot hodowlany (BREEDER)6 500,00 zł – 10 500,00 zł i więcej
Kot rodzinny (PET)3 000,00 zł i więcej

Powyższa tabela pokazuje, że w przypadku kociąt Ragdoll, koty rodzinne (PET) są najbardziej przystępne cenowo. Przeznaczenie kota ma zdecydowany wpływ na jego cenę.

ragdoll kot rasowy raglotte

Kot wystawowy (SHOW) a kot rodzinny (PET)

Wygląd jest najważniejszą różnicą między cechami kotów rodzinnych a wystawowych. Ta różnica bezpośrednio wpływa na cenę kociaka Ragdoll. Oczekuje się, że Ragdolle w opcji wystawowej będą miały określone wzory i kolory. Kot może zostać zdyskwalifikowany wyłącznie na podstawie cech fizycznych. Koty wystawowe są ściśle selekcjonowane i hodowane, a to oznacza, że kosztują więcej.

Nawet jeśli ceny kociąt znacznie od siebie odbiegają, nie widać różnicy pod względem ich zachowania czy temperamentu.

W obu przypadka koty są zwykle wykastrowane, wysterylizowane lub mają zawarte zapisy w umowie, że zostaną wykastrowane lub wysterylizowane po zakupie.

Kot hodowlano wystawowy (BREEDER & SHOW)

Jeśli szukasz kociaka Ragdoll w tej kategorii, spodziewaj się, że zapłacisz więcej, zwykle w granicach minimum 10 500,00 zł i więcej!

Ragdolle mające najwyższej jakości cechy kota wystawowego, mają doskonałe oznaczenia i budowę, które pozwoli na uczestnictwo w Wystawach Kotów Rasowych. Mogą być również wykorzystywane do celów hodowlanych, a to wiąże się z jeszcze wyższą ceną.

Oprócz tego, że kot nie został wykastrowany ani wysterylizowany, Ragdoll jakości hodowlanej musiał również mieć wykonane testy, aby wykluczyć wszelkie wady genetyczne, które mogłyby zostać przeniesione na jego potomstwo.

Koszty hodowli wpływają na cenę kotów Ragdoll

Przy ustalaniu ceny kota Ragdoll, hodowca bierze pod uwagę szereg czynników. Czynniki te obejmują m.in.:

  • Koszty uczestnictwa kotów w wystawach kotów rasowych,
  • Tytuły zdobyte przez kotki hodowlane oraz kocury (reproduktor) na wystawach,
  • Koszty ogólne hodowli,
  • Szczepienia kociąt i inne koszty związane z ich zdrowiem,
  • Koszty podróży.

Wystawy kotów przyciągają hodowców, chcących zaprezentować swoje kotki hodowlane oraz swoich reproduktorów. Wyjazdy te, wiążą się z ponoszeniem kosztów dojazdu, gdyż wystawy odbywają się w różnych częściach kraju i nierzadko również za granicą. Oprócz kosztów podróży pojawiają się również koszty rejestracji.

Na przykład kocięta po reproduktorze z tytułem Supreme Champion kosztowałyby więcej niż kocięta pochodzące od reproduktorów z tytułem Champion. To samo w przypadku tytułów uzyskanych przez kotkę hodowlaną.

Cena kota Ragdoll a dalsze koszty utrzymania

Myśl o posiadaniu tego cudownego kota może łatwo zaburzyć ocenę Twoich możliwości finansowych. Chociaż łatwo jest ustalić cenę kociaka, którego chcesz sprowadzić do swojego domu, istnieje wiele ukrytych kosztów, o których powinieneś wiedzieć.

Całkowity koszt wynikający z posiadania Ragdolla przekracza początkową cenę zakupu. Należy liczyć się z dalszymi kosztami utrzymania kota.

Co powinieneś wziąć pod uwagę?

Żywienie

Ragdolle nie są małymi kotami a ich waga w zależności od płci może dochodzić do 10 kg w przypadku samców oraz 5-6 kg w przypadku samic. Koty te są większe i cięższe. Oznacza to, że mogą spożywać więcej jedzenia niż inne rasy kotów.

Apetyt Twojego Ragdolla będzie odgrywać znaczącą rolę w określeniu, ile wydajesz na jedzenie, prawdopodobnie w przedziale ok. 200,00-350,00 zł miesięcznie.

Pielęgnacja

Pielęgnacja jest niezbędna do utrzymania kota Ragdoll w zdrowiu. Obejmuje ona m.in. obcinanie pazurków, pielęgnację sierści czy mycie zębów kota – czynności te możesz wykonywać sam. Możesz również skorzystać z usług weterynarza lub groomera, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Usługi weterynaryjne

Ważne jest, aby minimum raz w roku zabierać swojego pupila na kontrolę weterynaryjną. W przypadku kotów starszych niż 7 lat zaleca się kontrole 2-3 razy w roku. Warto wykonywać kontrole badanie krwi i moczu, odnowić szczepienia ochronne a w razie potrzeby wykonać USG. W przypadku kotów hodowlanych zaleca się coroczne badanie serca (echo serca).

Badania kontrolne mogą kosztować średnio od 150,00 do 400,00 zł i więcej, w zależności od ilości badań, usług weterynarza czy regionu.

Inne badania

Dodatkowe testy, które mogą być wykonywane co roku lub częściej kotu Ragdoll to np. testy na obecność pasożytów, FeLV i FIV, które mogą kosztować od około 100,00 zł za wizytę u weterynarza.

Zabawki, legowiska i inne dodatki

Zabawki, legowiska, drapaki i inne gadżety dla kota mogą kosztować dużo pieniędzy, w zależności od ich rodzaju, jakości czy renomy producenta.

Prawdopodobnie zapłacisz min. 200,00 zł i więcej jako koszty początkowe, zanim skompletujesz wszystkie akcesoria dla swojego Ragdolla. Koszty te są to stałe koszty związane z posiadaniem kota, którego prawdopodobnie będziesz miał przez co najmniej 15 lat.

3 komentarze do “Kot Ragdoll cena – co musisz wiedzieć przed zakupem kota Ragdoll”

Dodaj komentarz