Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot Ragdoll na dworze – czy powinieneś wypuszczać swojego kota Ragdoll na zewnątrz?

Koty Ragdoll są znane ze swojej inteligencji i chęci podążania w każde miejsce za swoim opiekunem. Zwykle dzieje się to tylko w obrębie domu czy mieszkania. Czasami jednak, właściciele kotów myślą, że wypuszczając koty na zewnątrz robią swoim zwierzakom przysługę. Należy zdać sobie jednak sprawę z ewentualnych konsekwencji samotnych wycieczek na dwór Twojego kota Ragdoll.

Chociaż kuszące jest, aby pozwolić swojemu kociemu przyjacielowi odkrywać świat na zewnątrz, należy pamiętać, że Ragdolle nigdy nie powinny zostać tam same. Stymulacja poprzez eksplorację otoczenia jest świetna dla Twojego kota, ale ważniejsze jest jego bezpieczeństwo! Rozważ inne sposoby na wyjście na świeże powietrze, np. wydzielenie zabezpieczonej przestrzeni lub nauczenie kotka chodzenia na smyczy. Wypuszczenie kociaka na wolność wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie należy się jednak zbytnio martwić, ponieważ istnieją sposoby, dzięki którym możesz pozwolić kotu cieszyć się prostymi przyjemnościami bez narażania jego życia i zdrowia.

Dlaczego warto zabrać kota Ragdoll na zewnątrz?

Większość ekspertów zdecydowanie sprzeciwia się wychodzeniu kotów Ragdoll na zewnątrz, ale niektóre koty usilnie domagają się wyjścia. Mimo znacznego ryzyka, istnieje wiele korzyści płynących ze spędzania kociego czasu na dworze.

Powolne wprowadzanie kotów do otoczenia innego niż dom, może pomóc im przystosować się do przyszłych zmian. Może sprawić, że następna wizyta u weterynarza lub przeprowadzka będą mniej stresujące dla wszystkich. W przypadku nagłej ewakuacji, przyzwyczajenie kota do wychodzenia z domu może naprawdę uratować życie.

Koty to zgodnie ze stereotypowym myśleniem „kanapowcy”, więc łatwo zapomnieć, że odziedziczyły ciekawość i instynkt łowiecki po swoich dzikich przodkach. Spędzenie trochę czasu na świeżym powietrzu pomaga im wyrazić ich wewnętrzne potrzeby.

Chociaż generalnie nie zaleca się wypuszczania kota Ragdoll na zewnątrz, to do Ciebie należy rozważenie wszystkich dostępnych możliwości i działanie w jak najlepszym interesie Twojego kota.

Co może się stać, jeśli wypuszczę mojego kota Ragdoll na zewnątrz?

Szybka wycieczka na zewnątrz może spowodować liczne problemy, od splątanej, pobrudzonej sierści po zaginięcie kota. Ważne jest, aby porównać ewentualne zagrożenia z korzyściami płynącymi z eksploracji otoczenia.

Zbyt często właściciele kotów, chcąc zafundować swojemu Ragdollowi „przygodę”, nieoczekiwanie znajdują się w całkiem innej sytuacji niż się spodziewali. Ragdoll może być całkowicie spokojny i pewny siebie do czasu, gdy np. dźwięk kosiarki sprawi, że kot się przestraszy i ucieknie. Gdy kot znajdzie się w „trybie paniki”, zatrzymanie go i przywołanie z powrotem może być prawie niemożliwe.

Nasilony ruch samochodów stanowi poważne zagrożenie dla kotów domowych. Niestety, większość z nas miała nieszczęście zobaczyć zwierzę leżące na poboczu drogi. Koty nie rozumieją zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i jeśli to możliwe powinny być trzymane z dala od ruchliwych ulic.

Niepokojące jest również to, że koty pozostawione bez opieki mogą paść ofiarą złodziei. Ragdolle nadmiernie ufają ludziom, którzy mogą stanowić dla nich zagrożenie. Wraz z rosnącą popularnością koty tej rasy coraz częściej padają ofiarą kradzieży.

Niestety nierzadko zdarza się, że koty doświadczają strasznych krzywd takich jak podpalanie, dręczenie czy nawet strzelanie do nich z broni.

Każdego roku ogromna liczba kotów trafia do schronisk, a tylko nieliczne z tych zwierząt powraca do swoich pierwotnych rodzin.

Ragdoll może także znaleźć się w niebezpieczeństwie podczas interakcji z innymi zwierzętami. Psy podczas gonitwy mogą je zranić lub sprawić, że kot znajdzie się w niebezpiecznym dla niego otoczeniu. Również inne koty o silnym instynkcie terytorialnym mogą wykazywać agresywne zachowanie w stosunku do Twojego kota.

Chociaż jest to mniej prawdopodobne, nie jest rzadkością, że kocięta i mniejsze koty są chwytane przez duże ptaki drapieżne, takie jak sowy i sokoły, nawet na obszarach miejskich!

Pozostawiony na zewnątrz kot może również zmagać się z innymi dolegliwościami. Kot może przynieść pchły, kleszcze i inne pasożyty, które mogą rozprzestrzenić się po całym domu. Co gorsza, może zarazić się potencjalnie śmiertelnymi chorobami, takimi jak wścieklizna, białaczka kotów (FeLV) lub nosówka (panleukopenia).

Gotowy na wyjście z kotem Ragdoll na dwór? Najpierw wykonaj kroki przygotowawcze!

Wyprowadzanie kota na zewnątrz jest niebezpieczne, ale istnieją sposoby na zminimalizowanie ryzyka takie jak:

  • szczepienia – upewnij się, że Twój kot posiada aktualne szczepienia i zapytaj weterynarza, czy Twój kot jest wystarczająco zdrowy, aby stawić czoła potencjalnemu dodatkowemu stresowi i aktywności fizycznej (np. w przypadku kotów starszych).
  • sterylizacja lub kastracja – jeśli masz kotkę rasy Ragdoll, upewnij się, że nie ma rui. Może to sprawić, że będzie bardziej skłonna do podejmowania prób ucieczki i potencjalnego wabienia innych kotów. Niewykastrowane kocury są również bardziej skłonne do wędrówek w poszukiwaniu partnerek.
  • identyfikacja kota – zawieszki i obroże to dobry sposób na odróżnienie kota domowego od bezdomnego, ale mogą w niektórych przypadkach odczepić się i spaść. Mikrochipy są niedrogim i znacznie mniej zawodnym sposobem identyfikacji kota przez policję, weterynarza czy pracowników schroniska.

Powyższe wskazówki to dopiero początek – zawsze postępuj zgodnie z radami swojego weterynarza i kieruj się zdrowym rozsądkiem.

Co, jeśli Twój kot Ragdoll chce być na zewnątrz?

Jeśli nie możesz znaleźć bezpiecznego sposobu, aby Twój Ragdoll mógł cieszyć się świeżym powietrzem, rozważ następujące opcje:

  • Woliera – jeśli masz ganek lub balkon, są duże szanse, że możesz zrobić kocią wolierę! Wystarczy dodać kilka wytrzymałych paneli z siatki, aby zapobiec ucieczce kota.
  • Klatki – duża klatka dla psa lub klatka dla większych zwierząt może służyć jako tymczasowe, bezpieczne miejsce dla Twojego kota do spędzania czasu na dworze. Pamiętaj jednak, że jeśli głowa kota mieści się w oczkach kratki, kot może uciec. Zadbaj o zabezpieczenie.
  • Nosidełka dla zwierząt – od klasycznego plastikowego nosidełka po plecaki z okienkami, przez które kot może obserwować świat. Bogata oferta akcesoriów pozwoli na wybór zgodny z upodobaniem zarówno właściciela jak i jego kota.
  • Smycz i szelki – może to dla niektórych osób wydawać się szalonym pomysłem, ale ten trend naprawdę zyskuje na popularności. Wybierz dobrej jakości akcesoria dla Twojego kota, aby zapobiec ewentualnemu zerwaniu się lub odpięciu szelek czy smyczy.

Niezależnie od wybranej opcji zawsze pamiętaj o komforcie Twojego kota. Upewnij się, że wszystkie zmiany wprowadzasz powoli i nigdy nie zostawiaj kota samego i bezbronnego za zewnątrz!

Powiązane pytania

Czy koty Ragdoll odczuwają samotność?

Tak jak prawie wszystkie koty, Ragdolle potrafią czuć się samotne. Możesz temu zapobiec, wprowadzając kolejnego zwierzaka np. drugiego kota lub psa lub zostawiając np. włączoną telewizję, radio itp. Można również skorzystać z usług opiekunów dla zwierząt, którzy odpłatnie spędzą czas z Twoim pupilem. Najważniejsza jest jednak obecności kociego opiekuna i wspólne spędzanie czasu. Planując dłuższą nieobecność nie zostawiaj kota samego.

Czy koty Ragdoll powinny być trzymane wewnątrz?

Koty rasy Ragdoll powinny być trzymane w domu lub mieszkaniu. Jeśli wyprowadzasz je na zewnątrz, powinny znajdować się pod opieką lub na wydzielonym, zabezpieczonym obszarze.

Jak długo żyją koty Ragdoll?

Według najbardziej uznanych organizacji koty Ragdoll żyją średnio od 10 do 15 lat a niektóre dożywają 20 lat ciesząc się przy tym dobrym zdrowiem. Na przeciętną długość życia kota ma wpływ wiele czynników. Niektóre z nich, jako opiekunowie możemy kontrolować np. dietę kota czy jakość i poziom opieki zdrowotnej.

2 komentarze do “Kot Ragdoll na dworze – czy powinieneś wypuszczać swojego kota Ragdoll na zewnątrz?”

Dodaj komentarz