Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Ragdoll – jak długo żyje?

Jeśli przygotowujesz się do zakupu kociaka rasy Ragdoll, z pewnością zastawiasz się „jak długo żyją koty Ragdoll?”. Jeśli jesteś naprawdę odpowiedzialnym właścicielem zwierzaka, będziesz chciał dowiedzieć się, jaka jest realna długość życia Twojego przyszłego kota i co ma na nią wpływ.

Przeciętna długość życia Ragdolli jest dość długa, co znacznie przyczynia się do jego popularności. Ragdolle mogą żyć średnio 12-17 lat. Nikt nie chce myśleć o odejściu kota, ale jest to smutna część życia, z którą musi się zmierzyć każdy odpowiedzialny właściciel zwierzaka.

Dlaczego ważne jest, aby mieć świadomość, jak długo Twój kot będzie żył?

Finanse

Czy jesteś gotów wydać znaczną ilość pieniędzy na swojego kota Ragdoll? Cena zakupukota to dopiero pierwszy wydatek. Zapewnienie kotu opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie i dobrego życia może być kosztowne. Wysokiej jakości żywność, rachunki za weterynarza, profilaktyczna opieka zdrowotna, w tym suplementy, a także transportera dla kota, zabawki, akcesoria dla kota i meble. Biorąc pod uwagę długość życia kota wszystko to jest sporym wydatkiem.

Styl życia właściciela kota

Jeśli Twój kot żyje 15 lat lub dłużej, czy Twój styl życia pozwoli Ci na posiadanie kota? Czy za kilka lat będziesz np. rozważać zmianę mieszkania, w którym koty nie będą mile widziane? Zastanów się nad swoją osobistą sytuacją na przestrzeni najbliższych 15 lat.

Czynniki wpływające na długość życia kota

Na przeciętną długość życia kota ma wpływ wiele czynników. Niektóre z nich możemy kontrolować. Na niektóre nie mamy żadnego wpływu, ale podobnie jak w przypadku ludzi, to, co robimy z tym co mamy, jak żyjemy i jakie są nasze wybory ma większy wpływ niż genetyka. To samo dotyczy kotów.

Dopóki odpowiednio dbasz o swojego kota – co z pewnością masz zamiar robić – możesz zapewnić mu doskonałą szansę na długie życie. Oto główne czynniki, o których powinieneś wiedzieć:

Genetyka

Jak wspomniano powyżej, średnia długość życia rasy Ragdoll wynosi 12-17 lat. Możesz uzyskać dokładniejsze informacje niż średnia długość życia danej rasy, pytając, jak długo żyli rodzice Twojego kota. Jeśli to możliwe, spójrz również na długość życia jego dziadków. Powinno to zapewnić bardziej precyzyjne informacje na temat przypuszczalnej możliwej długości życia.

Płeć

Trudno jest określić, czy kocury czy kotki żyją dłużej, ponieważ każda płeć jest narażona na pewne czynniki, które mogą wpływać na ich długość życia. Kocury są terytorialne i kiedy samice są w rui, często walczą z innymi samcami, aby dostać się do kotek.

Może to stanowić główny czynnik ryzyka, jeśli Twój kocur wychodzi na zewnątrz i rzeczywiście ma szansę opuścić dom w pogoni za samicami oraz oczywiście, jeśli kocur nie został wykastrowany. Większość kotów rasy Ragdoll, które pochodzą z hodowli jest już wykastrowana, gdy trafiają do swoich rodzin, więc uciekanie za kotkami to sytuacja rzadka.

Kotki również są narażone na kilka istotnych czynników ryzyka. Nawet jeśli zostaną wysterylizowane, nadal istnieje ryzyko, że mogą zachorować np. na raka sutków. Chociaż sterylizacja minimalizuje ryzyko, nie może go całkowicie wyeliminować.

Podczas regularnych kontroli weterynarz zawsze dokładnie bada kota. Zapobieganie jest najlepszą sposobem na uniknięciem problemów zdrowotnych. Kotki, które nie są wykastrowane, są narażone na ryzyko komplikacji przy porodzie.

ragdoll problemy zdrowotne

Problemy zdrowotne

Nagłe przypadki

Nagłe problemy zdrowotne mają gwałtowny początek i przebieg. Wydają się pojawiać znikąd, a natychmiastowe działanie jest absolutnie kluczowe. Aby upewnić się, że możesz szybko pomóc swojemu kotu Ragdoll, powinieneś poszukać informacji o dostępności opieki weterynaryjnej w nagłych wypadkach w regionie. Jeśli kiedykolwiek nadejdzie chwila, kiedy będziesz potrzebować pilnej opieki nad kotem, najlepiej wiedzieć, do kogo się zwrócić. Porozmawiaj o tym ze swoim weterynarzem przy najbliższej wizycie.

Poza tym bardzo ważne jest, abyś był w stanie rozpoznać objawy, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne kotka. Niektóre z nich są dość subtelne np. apatia, utrata apetytu, picie zbyt małej ilości wody, niezbyt częste korzystanie z kuwety.

Choroby przewlekłe

Ze względu na czynniki genetyczne koty Ragdoll są podatne na rozwój kardiomiopatii przerostowej (HCM). Fakt, że są na to podatne jako rasa, nie oznacza, że na pewno zachorują. W rzeczywistości to co możesz zrobić jako opiekun to profilaktyka i badania kontrolne. Zabierz kota do weterynarza co najmniej dwa razy w roku na badania.

Regularna kontrola gwarantuje, że niemalże każda choroba, na którą może cierpieć Twój kot, zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium. Niektóre objawy są niezwykle trudne do zauważenia i jedynie dobry lekarz weterynarii będzie w stanie je rozpoznać.

Choroby zakaźne

Choroby zakaźne są dość gwałtowne i trudne do leczenia. Dobrą wiadomością jest to, że szczepienia obejmują wiele bardzo niebezpiecznych chorób, dlatego nigdy nie należy omijać corocznych szczepień.

Cykl szczepień rozpoczyna się, gdy Twój pupil jest kociakiem. Są niezwykle ważne, aby zbudować silną odporność kota na choroby zakaźne. Szczepienia muszą być utrzymane przez całe jego życie. Należy pamiętać, że zarówno koty przebywające na zewnątrz, jak i przebywające w domu powinny być szczepione.

Urazy

W większości przypadków nie da się przewidzieć nieszczęśliwych wypadków, a kiedy nadejdą, mogą mieć tragiczne konsekwencje. Chociaż nie można zapobiec wszystkiemu, istnieją pewne sytuacje, w których możesz zwiększyć bezpieczeństwo swojego kota.

Możesz na przykład zainstalować siatkę na swoim balkonie i zamontować zabezpieczenia w oknach. Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, to nadzorować kota, gdy jest na zewnątrz a także zapewnić stabilne kocie meble w domu.

Odżywianie

Odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju i jakości życia Twojego kota. Zapewnienie kotu zbilansowanej diety i wysokiej jakości karmy pomoże jego organizmowi zachować zdrowie. Bez względu na preferencje dotyczące rodzaju karmy dla kotów, wybieraj produkty, które nie zawierają dodatków, sztucznych wzmacniaczy smaku i innych szkodliwych substancji.

Bardzo ważne jest, aby dieta Twojego kota była odpowiednia dla jego wieku. Młode koty potrzebują zupełnie innej diety niż koty dorosłe i zupełnie innej niż starsze koty. Niemniej ważne jest prawidłowe nawodnienie kota.

Oprócz diety istnieje kilka suplementów diety, które możesz podać swojemu kotu, takie jak Omega-3 lub witaminy. Najlepiej jednak skonsultować się z weterynarzem przed rozpoczęciem ich podawania.

Styl życia

Miejsce i sposób życia kota ma duży wpływ na jego długość życia. Oto kilka rzeczy, które mogą odgrywać ważną rolę:

Wewnątrz lub na zewnątrz

To, czy kot Ragdoll mieszka w domu, mieszkaniu czy na zewnątrz, z pewnością wpłynie na to, jak długo będzie żył. Koty, które żyją na świeżym powietrzu, mają dużo więcej ruchu, co jest bardzo zdrowe i może wydłużyć ich życie. Z drugiej strony narażone są na czynniki meteorologiczne, ataki innych zwierząt czy nieszczęśliwe wypadki (np. śmierć pod kołami samochodu).

Koty niewychodzące są chronione przed zimnem i niebezpieczeństwami, ale mogą prowadzić mniej aktywny tryb życia, co jest niewskazane i może skrócić ich życie. Możesz temu zapobiec, regularnie bawiąc się z kotem. Życie w domu jest lepsze dla Twojego kota, ale wychodzenie na zewnątrz do ogrodu lub parku (pod nadzorem) wpłynie pozytywnie na jakość jego życia.

Stres

Jeśli Twój kot w codziennym życiu jest zestresowany, może to mieć bardzo negatywny wpływ na jego zdrowie i długość życia. Koty mogą być zestresowane przez inne koty, członków rodziny, hałasy, psy lub inne zwierzęta, które mogą je przestraszyć i wiele innych czynników. To, co możesz zrobić, to obserwować kota i upewnić się, że jest spokojny i zrelaksowany. Jeśli nie, powinieneś spróbować zidentyfikować czynniki stresogenne i popracować nad ich usunięciem.

Aktywność

Mało aktywny tryb życia skraca życie kota, ponieważ predysponuje go do niektórych chorób i ogólnie zmniejsza zdolność organizmu do walki z chorobami. Zaleca się codzienną zabawę z kotem. Wybierz zabawki dla kota, które ćwiczą jego ciało, ale także umysł, a Twój kot będzie zdrowszy.

Więź i zaangażowanie opiekunów

Koty są oczywiście niezależnymi zwierzętami, ale wciąż potrzebują dużo czułości. Jeśli właściciele są serdeczni względem nich, koty są bardziej zaangażowane i szczęśliwsze, co również przekłada się na długość ich życia. Stan szczęścia to wytwarzanie „dodatnich” hormonów w organizmie, które zdecydowanie zapewniają kotu dłuższe życie. Skoncentruj się na wzmocnieniu więzi z kotem, codziennie spędzaj z nim czas i okazuj mu wiele uwagi – będzie on żył dłużej!

Ile lat ma teraz Twój kot? Opowiedz nam o tym w komentarzach poniżej.

4 komentarze do “Ragdoll – jak długo żyje?”

  1. Moja kotka Ragdollka w maju kończy 11 lat. Dwa razy już miała czyszczone ząbki z kamienia, jeden ząbek już straciła, a poza tym nigdy nie chorowała. Jest kotem wychodzącym do ogrodu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz