Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot Ragdoll – czy niszczy meble?

Koty Ragdoll są wspaniałymi zwierzakami. Mają półdługą, miękką, jedwabistą sierść. Koty są przyjazne, zabawne i bardzo czułe. Uwielbiają być przytulane i głaskane. Lubią bawić się zabawkami i można je łatwo szkolić, ale czy koty Ragdoll drapią meble?

Drapanie jest normalnym, instynktownym zachowaniem wszystkich kotów. Każdy kot w pewnych okolicznościach drapie meble. Jeśli jest znudzony, zestresowany lub nie ma innych, odpowiednich drapaków, Twoje meble staną się dla niego najlepszym wyborem. Ragdolle są na ogół dość spokojnymi kotami. Rzadziej niż inne rasy kotów drapią meble, zwłaszcza jeśli mają inne opcje do wyboru.

Dlaczego koty drapią meble?

Ostrzenie pazurów

Głównym powodem drapania jest ostrzenie pazurów. Pazury kotów nieustannie regenerują się i rosną a drapanie pozwala na pozbycie się zewnętrznej martwej powłoki. Najłatwiej kotu jest to zrobić, zatapiając pazury w czymś miękkim, ale odpornym – jak kanapa lub fotel. Często łuski pazurów można znaleźć w ulubionych miejscach do drapania.

Znaczenie terytorium

Drapanie jest również sposobem oznaczania terytorium. Koty mają w łapach gruczoły zapachowe. Dlatego drapiąc po krześle lub drzwiach, mówią: „to jest moja przestrzeń; to należy do mnie”. Ragdolle nie są kotami szczególnie terytorialnymi, ale mogą to robić, zwłaszcza jeśli czują się zagrożone.

Znudzenie lub stres

Nuda to kolejny powód do drapania przedmiotów w domu. Koty będą szukać zajęcia, jeśli nie otrzymają odpowiedniej ilości zabawy, ćwiczeń i uwagi. To może wiązać się z niszczeniem rzeczy w ich otoczeniu. Drapanie może również wynikać z niepokoju i stresu, więc jeśli kot Ragdoll jest często sam, może się okazać, że drapie meble bo jest znudzony i domaga się uwagi swojego opiekuna lub odreagowuje w ten sposób stres..

raglotte mitted ragdoll

Zobacz również

 • Jak karmić kota Ragdoll?
 • Kot Ragdoll charakter i osobowość
 • Kociak Ragdoll co trzeba wiedzieć?

 • Jak zapobiec drapaniu mebli?

  Drapak

  Najlepszym sposobem, aby Ragdoll nie drapał mebli, jest zaopatrzenie go w odpowiedni drapak, który będzie dla niego bardziej atrakcyjny niż Twój ulubiony fotel. Drapak powinien być wysoki i wytrzymały. Ponieważ Ragdolle to duże koty potrzebują odpowiednio dużego drapaka. Jego konstrukcja powinna być mocna i stabilna. Kotu nie spodoba się drapak, który się przewróci, gdy będzie próbował go drapać. Kot powinien bez problemu rozciągnąć się podczas drapania. Wysokość słupka minimum 90-100 cm. Jeśli wybierzesz zbyt mały lub nieatrakcyjny dla kota drapak z pewności wróci do drapania mebli.

  Drapak początkowo powinien być umieszczony w pobliżu drapanego mebla. Należy zachęcać kota do korzystania z drapaka nagradzając go np. ulubionym przysmakiem.
  Dobry drapak powinien pomóc, ale jak inaczej możesz zachęcić kota, by nie drapał po meblach?

  Aktywności

  Zabawki i akcesoria, zwłaszcza gdy jesteś poza domem, zajmą go i zniechęcą do drapania. Ragdolle lubią się bawić, więc jeśli nie mają towarzystwa innych kotów pamiętaj aby poświęcać kotu wiele uwagi. Zabawy pozwalające kotu zaspokoić jego naturalne instynkty z pewnością wpłyną pozytywnie. Każdego dnia zaplanuj czas na zabawę z kotem.

  Daj kotu gazetę do zabawy, zgnij kulki papieru lub spróbuj ukryć smakołyki w pokoju. Każda z tych czynności może pomóc w stymulowaniu kota i uszczęśliwianiu go. Nawet proste zabawy to świetna rozrywka dla Twojego kota.

  Bezpieczeństwo

  Spraw, aby kot czuł się w domu bezpiecznie. Czasem drapanie może być spowodowane lękiem o własne terytoriom. Zapewnij kotu bezpieczne miejsca np. legowisko na ścianie, które pozwoli mu na obserwowanie terenu – „kotyfikacja” domu jest kluczowa.

  Usunięcie zapachu

  Koty często ocierają się o różne przedmioty, gdyż w ten sposób zostawiają swój zapach i znaczą terytorium. Usunięcie zapachu kota z mebla może zniechęcić do ponownego drapania.

  Pozytywnie skojarzenia

  Krzyczenie na kota i karanie go za drapanie mebli przyniesie odwrotny skutek, gdyż wywoła u kota dodatkowy, niepotrzebny stres. Nie należy tego robić. Spokojnie i konsekwentnie odwracaj uwagę kota od drapanego mebla i zachęcaj do korzystania z drapaka.

  Na szczęście Ragdolle to bardzo inteligentne koty. Powinieneś być w stanie skutecznie i szybko zniechęcić kota od drapania mebli (łatwiej niż inne rasy kotów). Pozytywne wzmocnienie jest zwykle najlepsze, więc zachęcaj kota do zwracania uwagi na drapak. Możesz np. spryskać go odrobiną kocimiętki lub potrzeć kocim smakołykiem. Nagradzaj kota smaczkiem, gdy będzie korzystał ze słupka, i odsuń kota od mebli, jeśli będzie chciał je drapać. Unikaj krzyczenia na swojego kota.

  Odpowiednie umiejscowienie drapaka

  Powinieneś również umieścić drapak w pobliżu mebla, którego Twój kot lubi drapać. Najlepiej umieścić go tuż przed miejscem do drapania, a Twój kot natknie się na niego, zanim dotrze do swojego ulubionego mebla. Możesz go stopniowo odsuwać, gdy kot przyzwyczai się do korzystania z drapaka.

  Upewnij się, że słupek jest mocno przytwierdzony i wystarczająco wysoki, aby kotek mógł się rozciągnąć. Koty lubią ostrzyć pazury ciężarem ciała, a ponieważ koty rasy Ragdoll są duże, potrzebują bardzo stabilnego drapaka.

  Jak wszystkie koty, Ragdolle mogą drapać meble, jeśli są znudzone, samotne, zestresowane lub nie mają innych alternatyw. Chwal swojego kota, gdy używa drapaka i delikatnie zniechęcaj do drapania mebli. Ponieważ koty Ragdoll są bardzo inteligentne, powinny być dość łatwe do wyszkolenia i oduczenia drapania mebli.

  Zobacz też

  1 komentarz do “Kot Ragdoll – czy niszczy meble?”

  Dodaj komentarz