Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot Ragdoll i kot birmański – podobieństwa i różnice

Istnieje wiele różnych ras kotów, a każdy z nich ma swój własny, niepowtarzalny zestaw cech. Ragdolle i koty birmańskie to dwie rasy kotów, które wyglądają bardzo podobnie i trudno odróżnić je od siebie. Chociaż mają wiele podobieństw, istnieją również pewne kluczowe różnice między tymi dwiema rasami. Artykuł zawiera najważniejsze informacje, które pozwolą je odróżnić i zdecydować, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni.

Ragdoll

Ragdoll to rasa półdługowłosych kotów domowych o sporych rozmiarach. Rasa została zapoczątkowana w latach 60 ubiegłego wieku przez Ann Baker, amerykańską hodowczynię, która nazwała tę rasę ze względu na tendencję kotów do wiotczenia w jej ramionach (jak szmaciana lalka). Ragdolle są jedną z najpopularniejszych ras kotów i są hodowane jako koty do towarzystwa.

Kot birmański

Kot Birmański to średniej wielkości kot. Półdługowłose koty ze znaczeniem point z białymi rękawiczkami na łapach. Rasa ma wiele różnych cech, w tym niebieskie oczy i punktowe ubarwienie. Są znane z tego, że są łagodnymi, spokojnymi i inteligentnymi kotami.

Wygląd

Chociaż na pierwszy rzut oka mogą wyglądać tak samo, istnieje kilka sposobów na odróżnienie kota rasy Ragdoll od kota birmańskiego.

Obie rasy mają piękne niebieskie oczy, ale oczy kota Ragdoll będą zwykle jaśniejsze niż oczy kota birmańskiego. Ragdoll ma duże owalne oczy, podczas gdy oczy birmańskiego są średniej wielkości i bardziej okrągłe.

Nos Ragdolla ma miękką krzywiznę w porównaniu do nosa kota birmańskiego. Również ogon Ragdolla jest zwykle dłuższy niż ogon kota birmańskiego.

Obie rasy kotów występują w następujących kolorach:

Seal – kończyny (nos, uszy, ogon i łapy) są ciemnobrązowe, a tułów kremowy z odcieniem brązu.
Blue – kończyny są ciemnoszare, a ciała kremowe w odcieniach szarości.
Chocolate – kończyny są jasnobrązowe, a tułów kremowobiały.
Lilac – kończyny są jasnoniebieskie, a ciało w odcieniu chłodnej bieli.
Red – kończyny mają kolor czerwono-pomarańczowy, a tułów kolor kremowy z odcieniem pomarańczy.
Cream – kończyny są koloru kości słoniowej, a tułów jasnobiały,
Tortie – ubarwienie trójkolorowe.

Kocięta birmańskie i Ragdoll rodzą się białe i w pierwszych tygodniach życia nabierają koloru na znaczeniach.

Zobacz również

 • Kiedy Ragdoll linieje? Czy gubienie sierści to powód do zmartwień?
 • Kot Ragdoll charakter i osobowość
 • Ragdoll czy Syberyjski?

 • Jak odróżnić Ragdolla od Świętego Kota z Birmy?

  Jedną z głównych różnic między Ragdollem a kotem birmańskim jest umaszczenie. Ragdoll występuje w jednym z trzech wzorów – colourpoint, mitted i bicolour, natomiast kot birmański jest zawsze „mitted”, co oznacza, że ​​jego „rękawiczki” (przednie łapy) i „skarpetki” (tylne łapy) są koloru białego. Koty birmańskie wyglądają bardzo podobnie do Ragdolli o umaszczeniu mitted.

  Rozmiar

  Istnieje różnica wielkości między tymi dwiema rasami, ponieważ koty Ragdoll są zazwyczaj większe niż koty birmańskie. Dorosły samiec Ragdolla może ważyć od 5 do 8 kilogramów, podczas gdy samce kotów birmańskich ważą od 4 do 6 kilogramów. Koty Ragdoll mają również dłuższą sierść niż koty birmańskie. Może to sprawić, że będą wyglądały na bardziej kudłate i puszyste niż birmańskie.

  Sierść

  Zarówno Ragdoll jak i kot birmański mają miękkie, jedwabiste futro, które raczej nie plącze się i nie matowi. Ragdolle to koty półdługowłose, futro kotów birmańskich jest nieznacznie krótszej długości. Oba są uważane za koty wymagające niewielkiej pielęgnacji, szczotkowania raz w tygodniu, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji. Obie rasy niemalże nie posiadają podszerstka, w przeciwieństwie do wielu innych ras kotów. Powyższe powoduje, że koty gubią mniej sierści i mogą wywoływać mniejszą reakcję alergiczną u osób, o których wiadomo, że są uczulone na koty. Chociaż o żadnym z kotów nie można powiedzieć, że jest hipoalergiczny.

  Czyja sierść jest bardziej przyjemna i jedwabista?

  Kiedy większość ludzi myśli o pluszowych zwierzętach, często myśli właśnie o kotach Ragdoll i birmańskich. Obie rasy są znane z miękkiej, jedwabistej sierści, ale która z nich jest najbardziej bardziej przyjemna w dotyku? Według niektórych ekspertów Ragdolle są w rzeczywistości bardziej miękkie niż koty birmańskie. Może to wynikać z faktu, że Ragdolle mają nieznacznie dłuższą sierść niż koty birmańskie.

  Osobowość

  Obie te rasy są znane ze swoich łagodnych, serdecznych, przyjaznych i wyluzowanych osobowości. Kot birmański woli przywiązać się do jednego konkretnego członka rodziny, podczas gdy Ragdoll kocha ludzi i zaraża wszystkich swoją miłością. Obie rasy nie są agresywne, chociaż kot birmański jest znany jako bardziej terytorialny.

  Inteligencja

  Koty Ragdoll są uważane za jedną z najbardziej inteligentnych ras kotów. Są bardzo zabawne i czułe. Zazwyczaj mają bardzo łagodny temperament. Z drugiej strony koty birmańskie są również uważane za inteligentną rasę, ale są bardziej niezależne i powściągliwe niż Ragdolle. Oba koty można łatwo nauczyć aportowania i chodzenia na szelkach.

  Życzliwość

  Zarówno Ragdoll jak i kot birmański pragnie interakcji z człowiekiem i będzie podążać za Tobą po domu zwracając na siebie uwagę. Oba, to bardzo czułe koty, które uwielbiają być przytulane i głaskane. Oba są również bardzo delikatne w stosunku do dzieci, co czyni je wspaniałymi rodzinnymi zwierzętami domowymi. Jeśli szukasz przyjaznego, towarzyskiego kota, który dotrzyma Ci towarzystwa, każdy z nich będzie dobrym wyborem.

  Wokalizacja

  Obie rasy są ogólnie uważane za ciche rasy kotów, w przeciwieństwie np. do kota syjamskiego. Ich miauczenie wydaje się być miękkie i muzykalne.

  Zgodność z innymi zwierzętami domowymi

  Obie rasy są uważane za potulne, spokojne i towarzyskie rasy kotów, które zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi psami i kotami w domu.

  Problemy zdrowotne

  Obie są dość zdrowymi rasami. Choroby u kotów występują stosunkowo rzadko. Niektóre problemy obejmują kardiomiopatię przerostową (choroba serca), wielotorbielowatość nerek, choroby dziąseł i infekcje dróg moczowych. Obie rasy mogą być podatne na otyłość.

  Długość życia

  Obie rasy kotów są znane ze swojej długowieczności, a średnia długość życia obu kotów wynosi około 15-20 lat.

  Koszt zakupu kota

  Kot birmański zazwyczaj kosztuje około 3 000–6 000 zł i więcej, podczas gdy Ragdoll może kosztować od 3 000 do 10 000 zł i więcej.

  Podsumowując, koty rasy Ragdoll i koty birmańskie są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Oba są łagodnymi, kochającymi kotami, które są wspaniałymi towarzyszami. Istnieją jednak pewne istotne różnice między tymi dwiema rasami, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia. Rozważ zalety i wady każdej rasy, a następnie zdecyduj, który kot jest odpowiedni dla Twojej rodziny.

  Zobacz też

  Dodaj komentarz