Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Ragdoll czy Syberyjski

Przy tak wielu niesamowitych rasach kotów do wyboru, ciężko wybrać kota, który miałby być dla Ciebie najlepszym zwierzakiem. Dwa z naszych faworytów to kot syberyjski i kot Ragdoll. Kot syberyjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Rosji, a Ragdolle zostały po raz pierwszy wyhodowane w Stanach Zjednoczonych.

Koty mają podobne cechy, a jeśli zobaczysz je z daleka możesz pomyśleć, że to niemalże ta sama rasa. Oboje są czułymi zwierzętami, które kochają ludzi.

Kot RagdollKot syberyjski
Waga: 4,5-9 kgWaga: 5,5-7 kg
Długość życia: 12-17 latDługość życia: 12-15 lat
Potrzeby pielęgnacyjne: umiarkowanePotrzeby pielęgnacyjne: wysokie
Przyjazny rodzinie: TakPrzyjazny rodzinie: Tak
Przyjazny innym zwierzętom: TakPrzyjazny innym zwierzętom: Tak
Możliwość szkolenia: chętny do wyszkolenia, posłuszny, spokojnyMożliwość szkolenia: bardzo inteligentny, łatwy do trenowania

Kot syberyjski

Koty syberyjskie to narodowe koty Rosji i od kilkuset lat zachwycają wszystkich miłośników kotów swoim wyglądem. Ich bujne futro występuje w kilku kolorach i wzorach, w tym białym, czarnym, rudym, szarym, niebieskim, kremowym czy czekoladowym. Niektóre koty mają niebieskie oczy, ale mogą też mieć miedziane, złote lub zielone.

Osobowość

Chociaż puszyste olbrzymy są doskonałymi myśliwymi, bardzo lubią ludzi i uwielbiają wspólną zabawę. „Syberyjczyk” będzie idealny, jeśli masz dużą rodzinę. Koty nawiązują bliskie relacje z ludźmi i są łagodne w stosunku do małych dzieci. Wymagają jednak nadzoru podczas interakcji z małymi dziećmi. Koty nie są agresywne, nie irytują ich „zaczepki” dzieci, ale są wystarczająco duże, aby np. przypadkiem przewrócić małe dziecko.

Koty syberyjskie dojrzewają dłużej niż inne koty, a większość z nich osiąga dorosłość dopiero w wieku 5 lat. Oznacza to, że możesz cieszyć się wieloma „kocimi latami” swojego zwierzaka. Chociaż uwielbiają się bawić, są to koty spokojne, lubiące wygrzewać kolanach swojego właściciela.

Niektóre koty nie lubią być podnoszone lub trzymane w ramionach, jednakże w przypadku tej rasy kotów można zdecydowanie powiedzieć, że lubią być trzymane na rękach i prawdopodobnie zaczną mruczeć w Twoich ramionach. Koty nie są zbyt głośne, ale „ćwierkają” lub miauczą, prosząc o uwagę.

Trening

Koty syberyjskie to mądre zwierzęta, które łatwo trenować. Szybko uczą się korzystać z kuwety i nie trzeba ich długo uczyć używania drapaka. Po odpowiednim przeszkoleniu koty mogą chodzić
w szelkach. Niektóre lubią aportować zabawki. Wymagają umiarkowanych ćwiczeń każdego dnia. Potrzebują psychicznej i fizycznej stymulacji, aby uniknąć nudy.

Chętnie korzystają z zabawek, które będą dla nich wyzwaniem. Pogoń za zdobyczą sprawi, że zatęsknią za polowaniem. Możesz zaspokoić ich instynkty łowieckie za pomocą ciekawych zabawek i zabaw stymulujących. Koty syberyjskie dogadują się z psami i innymi kotami, ale należy unikać trzymania w domu chomików, myszy i innych gryzoni.

Zdrowie

Koty syberyjskie żyją krócej niż wiele ras, ale generalnie są zdrowe. Są podatne na kardiomiopatię przerostową częściej niż na inne choroby. Kardiomiopatia przerostowa to choroba serca. Renomowani hodowcy wykonują badania genetycznie w celu wykluczenia jej występowania.

Idealny dla:

Nadają się dla dużych rodzin, które nie wyjeżdżają zbyt często. Ze względu na ich „psie” oddanie, nie lubią przebywać z dala od swoich rodziny. Samotni właściciele, którzy pracują w domu, będą również doskonałymi ludzkimi rodzicami tych kotów. W przypadku tej rasy, alergicy są mniej narażeni na niepożądane reakcje alergiczne, gdyż koty nie uczulają tak mocno jak inne rasy (żadna rasa nie jest jednak w 100% hipoalergiczna).

Kot Ragdoll

Ragdoll został stworzony w Riverside w Kalifornii w latach 60. XX wieku. Ich hodowczyni spostrzegła, ze wszystkie kocięta z miotu są wyjątkowo spokojne i czułe. Ragdolle to koty długowłose i mogą mieć czarną, czekoladową, niebieską, kremową, rudą czy liliową sierść. Mają duże, intensywnie niebieskie oczy. To koty masywne, o mocnej budowie ciała.

Osobowość

Nazwa „Ragdoll” wskazuję, że koty wiotczeją jak szmaciane lalki, kiedy się je podnosi. Uwielbiają być trzymane w ramionach i są jednymi z najlepszych kotów w kocim świecie. Ragdolle to duże koty (ważące do 9-10 kg), ale też delikatne i ciche. Są idealnymi towarzyszami dla rodziny z dziećmi, ponieważ uwielbiają one przebywać z ludźmi i bawić się w gry.

Mają długie, jedwabiste futro, ale w przeciwieństwie do wielu ras długowłosych, takich jak np. koty syberyjskie, Ragdolle mniej linieją. Wystarczy je regularnie szczotkować, aby zapobiec splątaniu i matowieniu sierści. Ich ograniczone linienie wynika z braku podszerstka. Powszechnie uważa się je za mniej alergizujące niż inne rasy kotów.

W przeciwieństwie do innych ras, Ragdolle nie lubią wysokości. Niektórzy miłośnicy kotów nazywają je „kociakami podłogowymi”.

Trening

Ragdolle lubią leżeć na kanapie, na kolanach lub w ramionach, ale to nie oznacza, że są leniwe. Wymagają co najmniej 30 minut dziennie aktywnej zabawy. Chętnie bawią się zabawkami ze sznurka, wędkami z piór, myszami z kocimiętką czy zwiniętym w kulkę kawałkiem papieru. Chociaż Ragdoll może protestować, można je nauczyć chodzenia w szelkach.

Ragdolle dobrze reagują na trening ze względu na ich inteligencję. Szybko uczą się korzystania z kuwety i drapania drapaka. Uwielbiają aportować zabawki i możesz nauczyć je wskakiwać się na wyznaczone miejsce. Ragdolle świetnie dogadują się z innymi zwierzętami i są jedną z najbezpieczniejszych ras kotów.

Zdrowie

Ragdolle mogą żyć średnio ok. 17 lat. Większość Ragdolli jest zdrowa, ale mogą być podatne na kardiomiopatię przerostową i schorzenia dróg moczowych. Zapewnienie zdrowej diety i kontrolne wizyty u weterynarza to idealny sposób na zapewnienie zdrowiu kota. Renomowani hodowcy wykonują badania genetyczne w kierunku występowania chorób, które mają na celu ich wykluczenie.

Idealny dla:

Koty rasy Ragdoll są idealne niemalże dla każdej rodziny czy osoby samotnej. Ragdolle kochają każdego, jeśli otrzymują jego miłość i uwagę. Koty nie powinny być pozostawione same sobie na długi czas, ale nie cierpią z powodu lęku separacyjnego tak bardzo, jak koty syberyjskie. Wyjazd do pracy nie będzie im przeszkadzał.

Która rasa jest dla Ciebie odpowiednia?

Możesz podróżować po całym świecie w poszukiwaniu przyjaznych, rodzinnych kotów, ale raczej nie znajdziesz dwóch ras tak słodkich i lojalnych jak kot syberyjski i kot Ragdoll. Oba koty kochają ludzi i dogadują się z psami, innymi kotami i małymi dziećmi. Wybór rasy odpowiedniej dla Twojego domu jest trudny, ponieważ każdy z nich byłby doskonałym przyjacielem na całe życie.

Niezależnie od tego, którego futrzaka wybierzesz, będziesz mieć lojalnego zwierzaka, który tylko chce spędzić całe swoje życie blisko Ciebie.

Zobacz też

1 komentarz do “Ragdoll czy Syberyjski”

Dodaj komentarz