Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Ragdoll vs Maine Coon

Myśląc o posiadaniu kota, masz wiele ras kotów do wyboru. Wybór między Ragdollem a Maine Coonem może być trudny. Obie są wspaniałymi rasami kotów i mają wiele do zaoferowania jako zwierzęta domowe.

Zarówno kot Ragdoll, jak i Maine Coon to koty przyjazne i rodzinne. Mają długie futerko, są zabawne i uwielbiają towarzystwo. Te dwie rasy mają wiele podobieństw, zwłaszcza jeśli chodzi o osobowość! Mimo to istnieje kilka różnic między Maine Coonami i Ragdollami, szczególnie w odniesieniu do ich wyglądu i pochodzenia.

Różnice wizualne Ragdoll vs Maine Coon

Maine Coony są muskularne i o mocnej budowie. Mają „prostokątne” ciało, grube nogi, szeroką klatkę piersiową i puszysty ogon jak u szopa. Ragdolle również mają muskularną budowę, szeroką klatkę piersiową i krępe nogi, a ich długie ogony są lekko zwężone.

Oba koty mają głowę w kształcie klina, podczas gdy Maine Coon mają wysokie kości policzkowe, Ragdolle mają zwykle pucołowate policzki. Pyszczek Maine Coona jest kwadratowy, inny niż delikatnie zaokrąglony pyszczek Ragdolla.

Łapy tych kotów są duże, z widocznymi kępkami. Maine Coon mają również duże uszy, które są znacznie bardziej widoczne niż uszy proporcjonalnej wielkości kota Ragdoll.

Maine Coon ma sierść od średniej do długiej, z gęstym podszerstkiem (szczególnie zimą) i jaśniejszą sierścią okrywową. Mogą mieć kudłaty, dziki wygląd, zwłaszcza jeśli ich futro jest pofalowane.

Ragdoll to rasa półdługowłosa o jedwabiście miękkim futrze z niewielkim lub zerowym podszerstkiem. Miękka sierść Ragdolla przypomina sierść królika i można ją opisać jako plusz.

Oba te koty mają na szyi ponętne kryzy, które przypominają lwią grzywę. Szyja Ragdolla jest jednak krótsza niż Maine Coona! Docelowo kryza włosa ma stanowić dodatkową warstwę ochrony przed chłodem.

Wszystkie rasowe klasyczne Ragdolle mają błyszczące niebieskie oczy. Z kolei oczy Maine Coonów mogą być cieniowane w kolorze miedzi, złota lub zieleni.

RagdollMaine Coon
Średnia wysokość (dorosły): 35-40 cmŚrednia wysokość (dorosły): 30-41 cm
Średnia waga (dorosły): 4,5-9 kg
Średnia waga (dorosły): 5-10 kg
Długość życia: 12-17 lat
Długość życia: 12-15 lat
Ćwiczenia: Mniej niż godzina dziennie
Ćwiczenia: ponad 2 godziny dziennie
Potrzeby pielęgnacyjne: umiarkowane
Potrzeby pielęgnacyjne: umiarkowane
Przyjazny rodzinie: Tak
Przyjazny rodzinie: Tak
Przyjazny innym zwierzętom: Tak
Inne przyjazne zwierzętom: Tak
Możliwość szkolenia: spokojny, łagodny, delikatnyMożliwość szkolenia: Inteligentny, ale uparty
rasa kot ragdoll

Kot Ragdoll

Koty Ragdoll mają imponująca sierść i niebieskie oczy. W latach sześćdziesiątych rasę zapoczątkowała amerykańska hodowczyni Ann Baker. Koty tej rasy są doskonałymi zwierzętami domowymi, ponieważ są posłuszne, delikatne i spokojne. Ragdolle to duże koty z pięknymi oczami, o masywnej budowie ciała i bujnym futrze.

Lubią przytulanie a przy podnoszeniu zazwyczaj rozluźniają się. Będziesz cieszyć się ich towarzystwem. Dodatkowo Ragdolle są posłusznymi zwierzętami i chętnie zaprzyjaźnią się z dziećmi a także z reguły nie mają problemu z innymi zwierzętami.

Osobowość

Ragdolle mają przyjazną osobowość. Są opisywane jako koty z charakterem psa, ponieważ lubią m.in. podążać za swoimi opiekunami czy aportować. Miłośnicy kotów lubią ich za lojalność i przywiązanie. Do tego koty te są bardzo delikatne pomimo większej wagi.

Ze względu na swój łagodny charakter są tolerancyjne i bez problemu mogą przebywać w towarzystwie dzieci. Rzadko są agresywne i są dobrymi towarzyszami zabaw. Jeśli dzieci uwielbiają głaskać kota, Ragdoll jest dobrym wyborem, ponieważ nie wyrywa się ani nie protestuje, gdy go podnosisz.

Koty Ragdoll nie są dobrymi wspinaczami i uwielbiają odpoczywać. Ragdolle to koty domowe. Uwielbiają towarzystwo i przytulanie. Koty idealne dla osób, które chcą cały czas dzielić przestrzeń ze swoimi kotami.

Trening

Ragdolle uwielbiają się bawić i łatwo je trenować. Mogą bawić się w aportowanie a nawet w ukrywanie zabawek i ich szukanie. Uwielbiają dotrzymywać towarzystwa i podążać za swoim opiekunem.

Opieka zdrowotna

Ragdolle mogą być podatne na choroby takie jak kardiomiopatia przerostowa, wielotorbielowatość nerek czy choroby dróg moczowych. Badania okresowe a także badania genetyczne wykonywane w legalnych hodowlach pozwolą zminimalizować bądź wykluczyć ryzyko ich wystąpienia.

Ragdolle są nieco cięższe; uważaj, aby nie przekarmić kota. Dowiedz się jako odpowiednio karmić kota, aby zapobiec otyłości. Pamiętaj, aby regularnie zabierać Ragdolla do weterynarza i karmić odpowiednią, wysokiej jakości karmą. Przy odpowiedniej opiece Twój kot będzie żyć dłużej i nie mieć problemów zdrowotnych.

Ćwiczenie

Ragdolle potrzebują codziennej aktywności. Brak aktywności u kota może spowodować w przyszłych latach problemy zdrowotne. Kot powinien mieć również wystarczającą ilość zabawek oraz miejsce w którym będzie mógł spełniać swoje kocie instynkty.

Odpowiedni dla…

Ragdolle są dobrymi kotami rodzinnymi. Kochają swoich opiekunów i świetnie dogadują się z innym zwierzętami domowymi. Twoje dzieci będą cudownie spędzać z nim czas i opiekować się nim. Jeśli pragniesz kociego towarzysza, Ragdolle zawsze oferują własne towarzystwo. Koty można trenować. Lubią spędzać czas również na świeżym powietrzu, ale w tym przypadku tylko na zabezpieczonym terenie lub pod opieką właściciela.

Ragdolle potrzebują uwagi swojego opiekuna, więc musisz to rozważyć, zanim zabierzesz kota do domu. Ignorowanie tych kotów lub pozostawianie ich samych na dłuższy czas szkodzi ich zdrowiu emocjonalnemu.

kot maine coon

Maine Coon

Maine Coon to rasa kotów która istnieje już od dłuższego czasu. O jego pochodzeniu można przeczytać wiele teorii. Według jednej z nich, królowa Maria Antonina musiała uciekać z Francji podczas rewolucji francuskiej. Królowa miała skorzystać z rejsu do Ameryki. Chociaż jej się nie udało, jej koty dotarły do Wiscasset w stanie Maine. Po dotarciu na miejsce koty te krzyżowały się z kotami krótkowłosymi zamieszkującymi Maine, tworząc nową rasę.

Inna teoria mówi, że koty powstały w wyniku skrzyżowania dzikiej kotki z szopem. Czego dowodem jest puszysty pręgowany ogon, który cechuje oba gatunki zwierząt. Jednakże zdaniem uczonych nie jest genetycznie możliwe takie połączenie.

Osobowość

Maine Coon to kot przyjazny rodzinie. Jest towarzyski i podobny charakterem do psów. To kot łagodny, kochający i ciekawski, uwielbia towarzystwo i dobrze sobie radzi w domach z dziećmi i innymi zwierzętami. Kot bardzo inteligentny.

Ćwiczenie

Main coony potrzebują ruchu jak wszystkie inne zwierzęta. Dobrą sesją ćwiczeń może być zabawa na świeżym powietrzu lub nawet spacer. Ponadto koty będą bawić się zabawkami lub angażować się w zabawę z opiekunem. Kot powinien mieć zapewnioną dużą aktywność, przez co najmniej dwie godziny dziennie.

Trening

Ponieważ Main Coony są bardzo inteligentne, łatwo je trenować. Mogą nauczyć się aportować, a nawet od czasu do czasu popływać. Dodatkowo uwielbiają zabawki oraz zabawę w polowanie.

Maine Coony potrafią być bardzo uparte. Szkolenie może wymagać nieco więcej wysiłku, ponieważ kot może stanowić wiele wyzwań w tym procesie.

Opieka zdrowotna

Koty te są podatne na niektóre choroby i problemy zdrowotne. Mają predyspozycje do chorób takich jak dysplazja stawów biodrowych, kardiomiopatia przerostowa, rdzeniowy zanik mięśni i wielotorbielowatość nerek.

Odpowiedni dla…

Jeśli szukasz zabawnego kota rodzinnego, możesz zdecydować się na Maine Coona. Dobrze radzą sobie w obecności dzieci. Jeśli chcesz kota, którego możesz zabrać na zewnątrz, aby bawić się i trenować kota, to najlepszym rozwiązaniem jest Maine Coon.

Czy Ragdolle i Maine Coony są spokrewnione?

Nie. Obie rasy są bardzo podobne pod względem wyglądu i temperamentu. To koty spokojne i świetnie nadają się do przytulania. Jak można zauważyć mają bardzo dużo cech wspólnych.

Jakie są koszty posiadania Maine Coon vs. Ragdoll?

Koszty utrzymania kotów rasy Ragdoll lub Maine Coon będą podobne. Warto zauważyć, że koszt pozyskania kota od hodowcy zależy od jego pochodzenia, wieku, wyglądu oraz wielu innych czynników. Obydwa koty generują podobne koszty opieki i utrzymania.

Ragdolle i Main Coony wymagają podobnych zabiegów pielęgnacyjnych i opieki zdrowotnej. Kwota, jaką wydasz na każdego z nich, będzie zależeć od tego jakie wybierzesz akcesoria, zabawki, drapaki itp.

Jakie są wymagania dotyczące pielęgnacji Maine Coonów i Ragdoll?

Pomimo bujnego i długowłosego futra, zarówno Maine Coony, jak i Ragdolle są zaskakująco łatwe w utrzymaniu. Dobrą praktyką jest szczotkowanie kota dwa do trzech razy w tygodniu. Zapobiegnie to wylizywaniu i zjadaniu sierści przez kota a tym samym powstawaniu kul włosowych. To naturalne, że oba koty dość obficie zmieniają futro. Pielęgnacja kotów jest najlepszym sposobem, aby kot był zdrowy a Twój dom czysty.

Maine Coon czy Ragdoll – którego kota wybierzesz?

Podsumowując, zarówno koty rasy Maine Coon, jak i Ragdoll mogą żyć szczęśliwie z jedną osobą, parą lub rodziną. W przypadku kotów nie ma problemu, jeśli masz w domu psa czy inne zwierzę. Zawsze należy też wziąć pod uwagę indywidualne cechy charakteru kota.

Ludzie mieszkający z tymi kotami powinni mieć wystarczająco dużo czasu na interakcję z nimi, ponieważ Maine Coony i Ragdolle potrzebują uwagi i uczucia. Choć nie są bardzo wymagające, nie są też niezależnymi kotami – a Ragdoll bardziej niż Maine Coon.

Jako właściciel powinieneś być osobą, która nie ma nic przeciwko ciągłemu towarzystwu zwierzaka. Jak już wiesz, te koty czekają przed łazienką, gdy jesteś pod prysznicem lub wskakują na łóżko, aby się przytulić przed snem.

Zobacz też

5 komentarzy do “Ragdoll vs Maine Coon”

 1. A który z nich będzie „lepszy” jeśli jesteśmy zmuszeni podróżować z kotem raz w miesiącu? Czy jeden i drugi jest w stanie sie do tego przystosować tak żeby nie odbiło się to negatywnie na jego zdrowiu psychicznym i np nie generowało problemu z korzystaniem z kuwety itp?

  Odpowiedz
  • Zarówno koty rasy Main Coon jak i Ragdoll stosunkowo dobrze znoszą zmianę otoczenia tak więc nie powinno być większych problemów z podróżowaniem, zwłaszcza jeśli kociak od młodego wieku będzie do tego przyzwyczajany a wyjazdy będą regularne. Trzeba obserwować zachowanie kota i odpowiednio reagować.

   Odpowiedz
  • Gratulujemy pięknego kota. Zdjęcie kota zostało pozyskane z legalnej strony oferującej zdjęcia, mamy nadzieję iż była Pani tego świadoma, że zdjęcie znajduje się w tym katalogu. Jeśli ma Pani zastrzeżenia co do jego użycia bardzo prosimy o kontakt.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz