Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kiedy dojrzewa Ragdoll? Czego można się spodziewać podczas pierwszego roku życia kociaka tej rasy?

Ragdolle osiągają dojrzałość później niż inne dorosłe koty domowe, około 3-4 roku życia. Pierwsze 12 tygodni kociaka Ragdoll, będzie podobne do kota domowego. Po tym czasie zauważalny będzie ich nagły, gwałtowny wzrost. Samce są zazwyczaj większe niż samice. Ponieważ Ragdolle są jedną z najcięższych ras (obok Maine Coon), potrzebują wystarczająco dużo miejsca do zabawy i biegania. To jest coś, co zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli myślisz o posiadaniu dużego kota, takiego jak Ragdoll.

Charakterystyka kotów rasy Ragdoll

Ragdoll to charakterystyczna rasa kotów domowych znana z pięknego wyglądu i wyluzowanego usposobienia. Mówi się, że temperament Ragdolli jest łagodny, spokojny i czuły, co czyni je idealnymi zwierzętami domowymi, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Koty Ragdoll często szukają uwagi. Lubią przebywać cały czas blisko swoich właścicieli, więc jeśli masz napięty harmonogram, który wymaga częstego wychodzenia z domu na długi czas, Ragdoll może nie być dla Ciebie odpowiednim kotem.

Ragdoll to rasa imponująca fizycznie, samice zwykle ważą 3,5-6 kg, a samce osiągają wagę 5-8 kg lub więcej. Standard rasy opisuje je jako duże, muskularne koty z gęstą, średniej długości sierścią, która występuje w różnych akceptowanych kolorach i wzorach.

Nowonarodzone Ragdolle: zmiany w pierwszych 4 tygodniach

Minimum pierwsze trzy miesiące życia kociaki Ragdoll spędzą pod opieką matki, u hodowcy. Kocięta zabrane od matki przed 12 tygodniem życia mogą mieć problemy zdrowotne i behawioralne. Nowonarodzone kocięta Ragdoll ważą około 90–100 g, a wielkość każdego miotu wynosi od 1 do nawet 8 kociąt.

Karmienie

Noworodki instynktownie zaczną jeść, ponieważ ich pierwszy posiłek ma kluczowe znaczenie dla zdrowego wzrostu. Kotki produkują wtedy specjalny rodzaj mleka, zwany „siarą”, tylko przez około jeden dzień po urodzeniu. Mleko to zawiera wyższy niż zwykle procent białek, witamin i co najważniejsze przeciwciał, których nowonarodzonym kociętom brakuje.

Bardzo ważne jest zapewnienie matce ciepłego, cichego otoczenia, aby mogła wygodnie karmić maluszki. Kocięta będzie karmić tak często jak tylko będą się tego domagały, zwykle co 1 do 2 godzin. Jeśli z jakiegoś powodu matka nie może karmić piersią, będą musiały być karmione butelką z tą samą częstotliwością, specjalną mieszanką dla kociąt. Kocięta początkowo będą walczyć o sutek, który produkuje najwięcej mleka. Noworodki powinny szybko rosnąć, często podwajając swoją wagę w ciągu pierwszego tygodnia.

Wygląd

Kocięta Ragdoll rodzą się z jednolitą, białą sierścią z zamkniętymi oczami i uszami. W pierwszym tygodniu ich uszy powinny zacząć się otwierać i kociaki zaczną wydawać ciche dźwięki. Kolor i umaszczenie kociąt również zacznie się rozwijać w tym czasie, zaczynając od koloru skóry noska i łapek.

Nosy i poduszki łap kotów o umaszczeniu colourpoint oraz mitted staną się ciemne, podczas gdy kocięta Ragdoll o umaszczeniu bicolour zachowają zabarwienie różowe nosa i łap. Uszy i ogony również zaczynają wykazywać kolor już trzeciego dnia. W przypadku Ragdolli o jaśniejszym umaszczeniu, takich jak kremowy, rudy i liliowy, kolory ogona i uszu będą rozpoznawalne dopiero około czwartego tygodnia.

Oczy kociąt otworzą się w drugim tygodniu, ale ponieważ ich układ nerwowy jest jeszcze w pełni nierozwinięty, nie będą w stanie widzieć wyraźnie aż do trzeciego tygodnia. Wszystkie standardowe koty Ragdoll powinny mieć niebieskie oczy. Kocięta zaczną chodzić oraz bawić się ze sobą, gdy nauczą się kontrolować swoje ciała.

Aktywność

Ciekawskie kocięta zaczną zwracać uwagę na otaczające je dźwięki i przedmioty. W czwartym tygodniu kocięta zaczną się same pielęgnować, a ich zęby mleczne zaczną rosnąć. W tym czasie kocięta można stopniowo wprowadzać do kuwety i uczyć jedzenia stałych pokarmów (karma mokra).

Zobacz również

 • Kot Ragdoll i kot Birmański – podobieństwa i różnice
 • Czy kot Ragdoll uczula? Najważniejsze wskazówki dla alergików
 • Kot ragdoll z psem

 • Szybki wzrost: tygodnie 5–12

  Pięciotygodniowe kocięta są bardzo urocze do oglądania. Mogą teraz z łatwością chodzić. Będą ćwiczyć skakanie i zapasy ze swoimi rówieśnikami z miotu. Wraz ze wzrostem poziomu aktywności, będą potrzebować więcej pokarmu.

  Karmienie

  Do tego czasu matka może nie być w stanie nadążyć z żywieniem kociaków, więc powolne wprowadzanie mokrej karmy dla kociąt będzie dla niej odciążeniem. Przy każdej zmianie diety u kotów, kocięta mogą wykazywać objawy biegunki przez kilka dni. Jeśli nie jest to ciężka biegunka, nie ma powodu do niepokoju.

  Kocięta będą musiały być karmione specjalistyczną karmą dla kociąt, ponieważ wymagania żywieniowe dorastającego kota bardzo różnią się od wymagań kota dorosłego. Przeciwciała, które kocięta otrzymują od matki, zaczną słabnąć po odstawieniu od piersi i w tym momencie będą musiały rozwinąć własny układ odpornościowy. Mimo niewielkich rozmiarów, ilość spożywanego pokarmu będzie imponująca, a waga kotków będzie się zmieniać z dnia na dzień.

  Wygląd

  Kolor oczu kociaka Ragdoll zacznie stopniowo rozjaśniać się do jaśniejszego odcienia niebieskiego od szóstego tygodnia jego życia. Bardzo rzadko oczy kociaka pozostają głęboko ciemnoniebieskie w wieku dorosłym. Kocię będzie nadal stabilnie rosnąć. Jego uszy, nogi i ogon będą coraz dłuższe i większe.

  Kocięta potrafią teraz o wiele lepiej się myć i nie robią wielkiego bałaganu podczas jedzenia. Korzystają z kuwety. W wieku dwóch miesięcy zdrowe kocięta Ragdoll powinny ważyć około 800 g-1000g. Kocięta w tym wieku będą bardzo energiczne, ponieważ uczą się i socjalizują m.in. poprzez zabawę z rówieśnikami. Ważne jest, aby im na to pozwolić. Do tego czasu kolor i wzór sierści kociąt również będzie wyraźnie zaznaczony.

  Kocięta Ragdoll w tym wieku będą miały nieproporcjonalnie duże uszy i łapy, z których stopniowo wyrosną. W wieku 12 tygodni zdrowy kociak Ragdoll powinien ważyć średnio około 1,7 kg. Kocięta zwykle trafiają do nowych właścicieli w wieku 14 tygodni i przed tym terminem powinny zostać wykastrowane.

  Aktywność

  Dziewięciotygodniowe kocięta nie będą tak zainteresowane ludźmi jak wcześniej, chyba że machają zabawką. Będą nadal uczyć się od matki, co jest dozwolone a co nie i są gotowe na samodzielne odkrywanie otoczenia.

  Kocięta: 3–6 miesięcy

  Do tej pory kocięta powinny już zadomowić się w nowych domach. Kocięta przechodzą najszybszy okres wzrostu przed szóstym miesiącem życia. W tym wieku kocięta powinny wyglądać jak małe dorosłe osobniki.

  Karmienie

  W wieku pięciu miesięcy kocięta rasy Ragdoll zaczną doświadczać gwałtownych wzrostów. Ich zapotrzebowanie na żywność znacząco wzrasta. Ważne jest, aby karmić kocięta wysokiej jakości karmą, aby nadążyć za ich potrzebami żywieniowymi. Kocięta w tym wieku powinny przybierać około 500 g miesięcznie do ukończenia dwunastu miesięcy, po czym ich wzrost powinien zwolnić. Pod koniec piątego miesiąca zdrowy kociak Ragdoll powinien ważyć co najmniej 2,5 kg.

  Wygląd

  Ragdolle mają dłuższe tylne nogi i masywną budowę ciała, co nadaje im bardzo wyraźny profil. W wieku czterech miesięcy ich głowy powinny być bardziej proporcjonalne do ciała. Koty Ragdoll naturalnie mają poduszeczkę tłuszczową na brzuchu, nawet jeśli mają niedowagę, dlatego należy uważać na ilość podawanego pokarmu.

  Aktywność

  Kocięta zaczną tracić zęby mleczne czasami w czwartym lub piątym miesiącu, więc mogą bardziej zainteresować się żuciem mebli i różnych przedmiotów. Niepożądanemu gryzieniu można zaradzić poprzez zapewnienie odpowiednich zabawek do żucia, co będzie bardziej bezpieczne również dla kociaka. Ich wypadające zęby mleczne są zwykle połykane wraz z jedzeniem; to nie szkodzi kociakowi. Jednak w rzadkich przypadkach zęby mleczne można znaleźć na podłodze.

  Dorastanie do dorosłych: 6–12 miesięcy

  W latach kocich będzie to etap od nastolatka do młodego dorosłego kota. Na tym etapie kocięta są bardzo aktywne i możesz się zastanawiać, czy kiedykolwiek się uspokoją, ale bądź pewien, że w końcu staną się bardziej spokojnymi kotami.

  Karmienie

  Wzrost kociaka zacznie zwalniać po szóstym miesiącu, ale kocięta rasy Ragdoll często doświadczają okresów pośredniego wzrostu, po których następują okresy powolnego wzrostu. Ponieważ wzrost jest tak nieprzewidywalny, należy zadbać o dostęp do wysokiej jakości pokarmu. Aby uniknąć niedożywienia i zahamowania wzrostu, należy zapewnić częste ale regularne posiłki.

  Ważne jest również monitorowanie wagi kociaka, ponieważ jego metabolizm może nagle ulec zmianie. Zdecydowanie zaleca się poświęcanie codziennie m.in. 15 minut na zabawę i ćwiczenia, aby zmniejszyć ryzyko nadwagi w późniejszym czasie. Ragdoll z nadwagą będzie miał nadmierne widoczne poduszki tłuszczowe i trudno będzie wyczuć jego kręgosłup przez dotyk.

  Wygląd

  W miarę jak koty powoli dojrzewają, ich sierść będzie nadal ciemnieć, a oznaczenia staną się bardziej widoczne. Niektóre kocięta Ragdoll zaczną rozwijać pełną sierść i grzywę w wieku sześciu miesięcy; innym zajmie to znacznie więcej czasu. Należy pamiętać, że koty rasy Ragdoll dojrzewają powoli, więc do trzeciego roku życia mogą doświadczać zmian wielkości ciała czy koloru sierści.

  Pielęgnacja

  Okazywane miłości kotu i częsta zabawa są bardzo wskazane dla kociąt w tym wieku. Powinieneś również w tym czasie zacząć egzekwować zasady panujące w domu. Zaleca się także regularną pielęgnację kociąt (szczotkowanie sierści, mycie uszu i oczu, obcinanie pazurków), aby nie było z tym problemów w przyszłości, gdy koty dorosną. Ragdolle, jako koty o średniej sierści, powinny być regularnie szczotkowane co pozwoli zapobiec matowieniu i splątaniu sierści.

  Dojrzałość płciowa

  Kocięta zaczną dojrzewać płciowo od siódmego do dziewiątego miesiąca życia. Niewykastrowane samice zaczną wchodzić w ruję, podczas gdy niewykastrowane samce mogą zacząć znaczyć teren. Ich dorosła osobowość i charakter powoli będzie się ujawniać. Będą mniej zainteresowane szalonym bieganiem i skakaniem.

  Zobacz też

  Dodaj komentarz