Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot rasy Ragdoll – dla kogo ?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kociaka rasy Ragdoll, prawdopodobnie chcesz zdobyć wszystkie niezbędne informacje o tej pięknej rasie kotów. Być może zastanawiasz się, czy kot ten będzie dla Ciebie odpowiednim towarzyszem.

Wielu kupujących koty sprawdza np. Pinterest i Instagram podziwiając zdjęcia wspaniałych długowłosych kotów i są całkowicie zafascynowani wyglądem kotów rasy Ragdoll. Niektórzy ludzie mają w głowie idealny obraz tego, jak powinien wyglądać i zachowywać się ich wymarzony kot. Mają konkretne oczekiwania wobec tej cudownej rasy kotów.

Jest jednak kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kotach Ragdoll, a o których być może jeszcze nie wiesz.

Co musisz wiedzieć o kotach Ragdoll?

Ragdolle potrzebują towarzystwa swoich opiekunów

Większość z nich pragnie uwagi, czasami większej niż przeciętny kot. Ragdolle pragną towarzystwa ludzi i chodzą za domownikami jak psy. Jeśli całe dnie spędzasz w pracy, koty tej rasy mogą nie być dla Ciebie dobrym wyborem. Zdarza się, że niektórzy narzekają, że ich Ragdolle są zbyt wymagające, jednakże jest to indywidualne odczucie każdego właściciela kota. Potrzeba bliskości jest częścią osobowości Ragdolli. Nie każdy z nich będzie pragnął uwagi, ale większość z nich tak. Taka jest ich natura.

Posiadanie dwóch Ragdolli, zamiast jednego z pewnością pomoże. Pamiętaj jednak, że Twoje koszty również się podwoją! Posiadanie dwóch kociaków i ich własne towarzystwo nie zaspokoi w zupełności ich potrzeb. Jeśli nie masz możliwości, aby poświęcać swoją uwagę kotu, poszukaj innej rasy, która jest mniej przywiązana do swojego opiekuna.

Koszt zakupu kota Ragdoll nie jest mały

Prawidłowo socjalizowany kot rasy Ragdoll, pochodzący z legalnej hodowli nie jest tani. W zależności od hodowcy czy np. kraju, ceny te będą się różnić. Koszt zakupu kota to dopiero początek wydatków, które będzie musiał ponosić przyszłym koci opiekun. Kolejne koszty to m.in. koszty zakupu dobrej jakości pożywienia, zabawek, legowiska, drapaka, akcesoriów do pielęgnacji, koszty opieki weterynaryjnej, być może profesjonalna pielęgnacja, a od czasu do czasu opiekunka do zwierząt.

Jako przyszyły właściciel kota musisz być przygotowany na ponoszenie wszystkich niezbędnych wydatków przez kolejne kilkanaście lat.

Osobowość i wygląd Ragdolla

Koty Ragdoll są bardzo podobne do psów. Większość z nich jest czuła, zabawna, zrelaksowana i chętna do zabawy. Nierzadko podczas podnoszenia, koty rozluźniają swoje ciało, bezwładnie opadając. Nie można być jednak pewnym, że gdy kot dorośnie będzie wykazywał wszystkie cechy charakterystyczne dla kotów tej rasy.

Niedopuszczalne jest, aby oddać kociaka, ponieważ jego charakter nie spełnia oczekiwań np. nie jest wystarczająco czuły lub jest zbyt płochliwy. Wiele osób chce kota o idealnym wyglądzie: duże rozmiary, idealnie puszysta jedwabista sierść, cudowne błękitne oczy i 100% cech osobowości charakterystycznych dla rasy Ragdoll. Każdy kot jest indywidualistą. Charakter i zachowanie kota kształtuje się w dłuższym okresie czasu. Pierwsze miesiące życia kociaka mają największy wpływ na jego osobowość, dlatego też tak ważny jest wybór odpowiedniej hodowli kotów rasy Ragdoll. Kupowanie kota od odpowiedzialnego hodowcy, który dba o swoje koty i socjalizuje je, pomaga zwiększyć szanse, że kot będzie tym wymarzonym.

Na zewnątrz czy w pomieszczeniu?

Nie zaleca się kota Ragdoll jako kota na zewnątrz. Koty tej rasy są piękne i bardzo ufne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą zostać skradzione. Są również dość posłuszne i nieagresywne. Mogą sobie nie poradzić, w przypadku ataku innych zwierząt.

Jeśli chcesz, aby kot wychodził na zewnątrz pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca, w którym przebywa. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Twojego kota. Możesz przygotować dla kota wolierę czy specjalnie wydzielone ogrodzenie. Przydatne podczas wspólnych spacerów są także specjalne nosidełka dla zwierząt, smycz czy szelki.

Kot rasy Ragdoll może wywołać alergię

Jeśli masz alergie upewnij się, że możesz pozwolić sobie na zamieszkanie z kotem Ragdoll w swoim domu. Jeśli jednak jeszcze nie wiesz, czy koty wywołują u Ciebie reakcję alergiczną, dowiedz się tego, zanim wprowadzisz kota do swojego domu. Ragdolle słyną z tego, że są jednymi z najmniej alergizujących kotów długowłosych, co nie daje jednak gwarancji, że nie wywołają żadnych reakcji niepożądanych. Przed ostateczną decyzją o posiadaniu kota, odwiedź interesującą Cię hodowlę i przekonaj się czy w Twoim przypadku kontakt z kotem nie będzie wiązał się z reakcją alergiczną.

Aby dowiedzieć się czy jesteś gotowy na przyjęcie Ragdolla do swojego domu, konieczna jest wiedza o kotach tej rasy. O ich potrzebach i wymaganiach. Jesteś oczarowany pięknem Ragdolli, zahipnotyzowany dużymi niebieskimi oczami i marzeniami o byciu właścicielem kota tej rasy. Pamiętaj jednak, że dobro kota jest najważniejsze. Bez względu na wszystko, kiedy wprowadzisz kota Ragdoll do swojego domu, będzie to jego dom na zawsze.

1 komentarz do “Kot rasy Ragdoll – dla kogo ?”

Dodaj komentarz