Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot bez sierści – 10 wyjątkowych ras kotów

Bezwłose koty to niecodzienny widok. Istnieje kilka uznanych ras kotów, od sfinksa po bambino, a każda z nich jest wyjątkowa. Niektóre koty bez sierści mają bardzo delikatny brzoskwiniowy meszek, podczas gdy inne są całkowicie jej pozbawione i gładkie w dotyku. Należy jednak pamiętać, że są to rzadziej spotykane rasy kotów i mogą kosztować zdecydowanie więcej.

Czy kot bez sierści uczula?

Niektórzy uważają, że koty bez sierści są hipoalergiczne, ale nie jest to prawdą. Zwykle odpowiadające za reakcje alergiczne alergeny, znajdują się na skórze kota lub w ślinie czy moczu. U wielu bezwłosych ras kotów pojawiają się choroby skóry – więc zamiast gubić sierść, tracą martwy naskórek – również problematyczny dla alergików.

Charakterystyka ras

Rasy kotów bez sierści są wynikiem mutacji genetycznych, które pozbawiły ich ochronnego futra. Te koty wymagają szczególnej opieki. Często mają trudności z utrzymaniem ciepła, co wymaga swetrów i odzieży na zimną pogodę. Jeśli kot spędza większość czasu wylegując się na parapecie, jego skóra potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej. Ponadto niektóre bezwłose koty będą wymagały regularnych kąpieli, aby zapobiec gromadzeniu się sebum na ich skórze. Bezwłose koty są zazwyczaj również bardziej aktywne, mają szybszy metabolizm.

Oto 10 ras, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcesz zaadoptować bezwłosego kota.

Bambino

Bambino to bezwłosy kot wielkości małego kociaka (mniej więcej 15-17 cm), jak sugeruje jego nazwa, oznaczająca po włosku „dziecko” lub „wieczne dziecko”. Ten karłowaty kot jest krzyżówką bezwłosego sfinksa i munchkina. Niektóre koty mogą mieć trochę meszku, głównie na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie, zazwyczaj jednak są całkowicie bezwłose. Koty towarzyskie, czułe i dość zabawne.

WYSOKOŚĆ: 15-17 cm
WAGA: 2-4 kg
CHARAKTERYSTYKA: Bezwłosy lub posiadający lekki meszek; krępe ciało; duże uszy

Sfinks doński

Znany również jako kot rosyjski bezwłosy, doński bezwłosy lub doński sfinks. Kot ten różni się od sfinksa kanadyjskiego. Sfinks kanadyjski zawdzięcza swoją bezwłosość recesywnej mutacji genetycznej. Tymczasem sfinks doński uzyskuje brak sierści z dominującego genu. Co ciekawe, niektóre koty rozwijają częściową sierść zimową, gdy pogoda się ochładza, i zrzucają ją, gdy temperatura się ociepli. Koty czułe i energiczne, dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

WYSOKOŚĆ: 25-30cm
WAGA: 3- 6,5kg
CHARAKTERYSTYKA : Bezwłosy; zmarszczki wokół policzków; muskularne ciało

Zobacz również

 • 6 sposobów na wzmocnienie więzi z twoim kotem Ragdoll
 • Czy kot Ragdoll uczula? Najważniejsze wskazówki dla alergików
 • Jakie są koty Ragdoll?

 • Kot elfi

  Rasa pochodzi z krzyżówki między rasami kotów sfinks i american curl. Kot bezwłosy, umięśniony, z charakterystycznymi wywiniętymi na zewnątrz uszami. Wyglądem przypomina elfa. Rasa nieuznawana przez FIFe, przez TICA uznawana jako odmiana sfinksa. Koty te są zwykle bardzo towarzyskie i zaangażowane w życie swoich rodzin. Uwielbiają się bawić. Kocięta tej rasy trudno dostępne w Polsce.

  WYSOKOŚĆ: 20-25 cm
  WAGA: 4-6,8 kg
  CHARAKTERYSTYKA: Bezwłosy lub lekki meszek; krótkie lub nieobecne wąsy i brwi; krótkie nogi; zakrzywione uszy

  Dwelf

  Kot ten pochodzi z krzyżówki między rasami kotów munchkin, sfinks i american curl. Kot o wyglądzie elfa. Ciało muskularne bezwłose lub z delikatnym meszkiem. Koty przyjazne, towarzyskie, idealne dla rodzin z dziećmi. W wyniku krzyżówek genetycznych mogą mieć problemy zdrowotne związane ze stawami.

  WYSOKOŚĆ: 15-18 cm
  WAGA: 1,8-4kg
  CHARAKTERYSTYKA : bez sierści; muskularne ciało; wydatne kości policzkowe; pomarszczona skóra; zakrzywione uszy

  Lykoi

  Lykoi, znany również jako kot wilkołak, nie zawsze jest bezwłosy. Niektóre koty lykoi są całkowicie pokryte charakterystycznym czarno-szarym owłosieniem, podczas gdy inne są całkowicie bezwłose. Koty towarzyskie, inteligentne i ciche.

  WYSOKOŚĆ: 20-25 cm
  WAGA: 2-3,5kg
  CHARAKTERYSTYKA: Częściowo bezwłosy; krótki ogon; czarno-szara okrywa

  Minskin

  Minskin to krótkonogi, bezwłosy kot, który powstał początkowo ze skrzyżowania munchina i sfinksa a następnie rasy kotów devon rex i kotów birmańskich. Koty minskin często mają rzadki, delikatny puszek na ciele, szczególnie w „punktach” (nos, uszy, łapy i ogon). Ich brzuchy są prawie zawsze bezwłose. Koty tej rasy są czułe, ciekawskie i łagodne wobec ludzi i innych zwierząt.

  WYSOKOŚĆ: 17-20cm
  WAGA: 1,8-2,7 kg
  CHARAKTERYSTYKA: Krótkie nogi; rzadki meszek tylko w punktach (uszy, nos, nogi, ogon)

  Peterbald

  Peterbald to elegancki kot o wyrazistych rysach i długich kończynach. Pochodzi z krzyżówki sfinksa dońskiego i kota orientalnego krótkowłosego. Nie wszystkie peterbaldy rodzą się bezwłose. Niektóre kocięta mają delikatny puszek, którą gubią lub pozostaje na całe ich życie.

  WYSOKOŚĆ: 20-25 cm
  WAGA: 2,7-4,5 kg
  CHARAKTERYSTYKA : Bezwłosy lub niewielki meszek; oczy w kształcie migdałów; duże, spiczaste uszy

  Sfinks (Kanada)

  Najbardziej znaną bezwłosą rasą kotów jest sfinks, który powstał w Kanadzie w latach 60. W wyniku naturalnie występującej recesywnej mutacji genetycznej. Niektóre koty mają delikatny meszek lub łaty delikatnej sierści, głównie na pyszczku, łapach i ogonie.

  WYSOKOŚĆ: 20-25cm
  WAGA: 4,5-5,5kg
  CHARAKTERYSTYKA : Bezwłosy; pomarszczona głowa; szczupła budowa

  Hybrydy Sfinksa

  Hodowcy nadal wykorzystują bezwłosą mutację kotów sfinksów do tworzenia nowych ras. Na przykład sfinksiebob to skrzyżowanie sfinksa i amerykańskiego bobtaila, które pojawiło się w 2015 roku. Wygląda prawie identycznie jak sfinks, ale nie posiada ogona albo jest on bardzo krótki. Chociaż większość tych krzyżówek nie jest oficjalnie uznanymi rasami, poszerzają one zakres bezwłosych kotów.

  WYSOKOŚĆ: 20-25cm
  WAGA: 4,5-5,5kg
  CHARAKTERYSTYKA: Bezwłosy; pomarszczona głowa; krótki ogon lub jego brak (sphynxiebob)

  Ukrainian Levkoy

  Dzięki bezwłosemu ciału i zagiętym do wewnątrz uszom kot tej rasy ma wyjątkowy wygląd. Koty powstały w wyniku skrzyżowania ras: sfinks doński i szkocki zwisłouchych. Zwykle są dość przyjazne, inteligentne i zabawne, dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi.

  WYSOKOŚĆ: 17-25cm
  WAGA: 3,5-5,5kg
  CHARAKTERYSTYKA: Bezwłosy lub lekki meszek; uszy zagięte do wewnątrz; smukłe, długie ciało

  Często zadawane pytania

  Ile kosztują koty bez sierści?

  W zależności od rasy, hodowli czy rodowodu, bezwłose koty kosztują od 2000 zł do 8000 zł i więcej.

  Dlaczego bezwłose koty nie posiadają sierści?

  Koty bez sierści powstały w wyniku mutacji genetycznej. Obecne rasy kotów są na ogół połączeniem ras kotów bez sierści i ras kotów krótkowłosych.

  Jak długo żyją koty bez sierści?

  Koty bez sierści żyją średnio od 8 do 14 lat.

  Zobacz też

  Dodaj komentarz