Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Kot dla dzieci – jaką rasę kotów wybrać?

Koty są wspaniałymi towarzyszami, zwłaszcza dla dzieci. Najlepsze rasy kotów dla dzieci to te, które są łagodne, spokojne i lubią zabawę. Koci przyjaciel może być uroczym przytulasem, doskonałym strażnikiem tajemnic i – co najważniejsze dla rodziców – pupilem, który uczy dzieci cierpliwości i odpowiedzialności.

Kilka powodów, które wskazują, że koty to idealny wybór dla rodzin z dziećmi:

Koty są ciche

Dla rodzin mieszkających w mieszkaniach lub kamienicach, gdzie hałas może być problemem, kot może być okazać się lepszym wyborem niż pies. Mimo, iż mogą zdarzyć się koty, które wokalizują, są one zdecydowanie cichsze niż szczekające psy.

Koty uczą odpowiedzialności

Dzieci, które opiekują się swoimi kotami, uczą się obowiązków, takich jak codzienne karmienie czy sprzątanie kuwety.

Zobacz również

 • Czy kot Ragdoll uczula? Najważniejsze wskazówki dla alergików
 • Kot Ragdoll z psem
 • Kiedy Ragdoll linieje? – Czy gubienie sierści to powód do zmartwień?

 • Koty są przyjazne

  Koty w większości są zwierzętami towarzyskimi i chętnie bawią się z dziećmi. Warto wybrać rasę kotów, która nie będzie stroniła od integracji z najmłodszymi.

  Koty pomagają w rozwoju emocjonalnym

  Badania pokazują, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami szybciej rozwijają się emocjonalnie i są bardziej empatyczne.

  Koty to dobra lekcja cierpliwości

  Koty mogą być czasami kapryśne, a ich zachowanie nie zawsze jest przewidywalne. Dzieci uczą się wtedy cierpliwości i tolerancji.

  Koty mają działanie terapeutyczne

  Liczne badania wykazały, że interakcja z kotem może pomóc zmniejszyć stres i poprawić nastrój, nie tylko u dzieci.

  Jak wybrać odpowiednią rasę kotów?

  Rodziny wybierając kota, który ma zamieszkać w ich domu muszą ocenić swój styl życia i wypracowane nawyki. Wybierając najlepszego kota dla dzieci, warto odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: 

  • Czy dzieci wiedzą, jak ważne jest bycie delikatnym i pełnym szacunku wobec kotów? 
  • Czy dzieci są wystarczająco odpowiedzialne? 
  • Jak aktywna jest rodzina, czy często spędza czas poza domem?
  • Czy kot otrzyma odpowiednią ilość uwagi, zabawy?

  Kot dla dzieci – jaką rasę kotów wybrać ?

  Kot amerykański krótkowłosy

  Wyluzowany i niefrasobliwy – koty te są stworzone do życia rodzinnego. Rasa znajduje się na szczycie listy najlepszych kotów dla dzieci i jest jedną z najpopularniejszych. Te słodkie koty są przyjacielskie, towarzyskie i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Zwykle żyją też długo i zdrowo.

  Kot birmański

  Opisywany jako mistyczny, magiczny i czarujący kot. Te koty o pięknych, niebieskich oczach i słodkich mordkach są znane ze swojego wyluzowanego charakteru. Delikatne, kochające i ciekawe, co czyni je jednymi z najlepszych kotów dla dzieci. Koty birmańskie są towarzyskie i podążają za członkami rodziny po domu, bawiąc się, a nawet „pomagając” w pracach domowych – musza uczestniczyć w każdej czynności.

  Ragdoll

  Dla rodzin szukających zwierzaka spokojnego, towarzyskiego i niezwykle kochającego Ragdoll jest najlepszym wyborem. Koty dość sporych rozmiarów, o niebieskich oczach. Kochane ze względu na swój zwyczaj relaksowania się w ramionach osoby, która je trzyma, zupełnie jak szmaciana lalka. Rasa kotów naprawdę lubiąca towarzystwo ludzi. Często wita swoich opiekunów przy drzwiach i podąża za nimi po domu. Inteligentne i wesołe koty rasy Ragdoll z przyjemnością zwijają się w kłębek u Twojego boku w nocy. Chętnie uczą się nowych sztuczek w ciągu dnia.

  Maine Coon

  Te delikatne olbrzymy mogą ważyć do 9 kilogramów (samiec). Uwielbiane za swoje figlarne, kocie usposobienie, bez względu na wiek. Maine Coony rozpoznasz po ich mocnym wyglądzie i niezależnym, ale kochającym nastawieniu. Ponieważ są przyjazne dla wszystkich, koty Maine Coon są doskonałymi pupilami dla rodzin z dziećmi. Popularne również jako koty terapeutyczne.

  Kot abisyński

  Aktywne, inteligentne, lojalne i zorientowane na ludzi koty abisyńskie doskonale pasują do rodzin ze starszymi dziećmi (mogą niechętnie spędzać czas z małymi dziećmi). Ciekawskie, energiczne, chętne do uczestnictwa w codziennym życiu rodziny. Chociaż koty te lubią przebywać w pobliżu ludzi, nie są tak bardzo kotami „na kolana”, wolą pozostać obserwatorami.

  Manx

  Zabawny i oddany kot – kolejna z polecanych ras kotów dla dzieci. Te średniej wielkości koty – które często nie mają ogonów – są aktywne, ale nie przesadnie. Ich masywne tylne nogi pomagają im wspinać się na duże wysokości. Wesoło biegając po domu, zyskują reputację rasy „psiej” dzięki chęci do zabawy i ich lojalności.

  Kot birmański

  Nieustraszone koty birmańskie pozostają wesołe i przyjacielskie przez długi czas. Te koty uwielbiają przebywać w pobliżu swoich ludzi i chętnie podążają za członkami rodziny – w tym dziećmi, a nawet psami – gdziekolwiek się udają. Plotka głosi, że gdy już zdobędziesz jednego z tych kotów, będziesz chciał mieć tylko tę rasę, już na zawsze!

  Kot himalajski

  Krzyżówka rasy syjamskiej i perskiej. Kot himalajski znany jest z najlepszych cech obu ras. Koty są z natury słodkie i figlarne i nie jest im obce wygrzewanie kolan swoich opiekunów. Ze swoim zachwycającym wyglądem (okrągłe mordki, niebieskie oczy i zadarty nos) i wspaniałym temperamentem, koty te są częstym wyborem dla rodzin z dziećmi.

  Podsumowując, koty są świetnymi towarzyszami dla dzieci. Dają wiele radości, pomagają w rozwoju emocjonalnym, uczą odpowiedzialności i cierpliwości, a jednocześnie są łatwe w pielęgnacji i stosunkowo samodzielne.

  Zobacz też:

  Dodaj komentarz