Koty rasy Ragdoll są potulnymi i łagodnymi stworzeniami. To doskonały koci towarzysz, który na pewno wypełni Twój dom radością i szczęściem. Jeśli planujesz powiększyć rodzinę o kociaka rasy Ragdoll, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się co należy kupić i jak przygotować swój dom na przybycie kota.
Wprowadzenie nowego kociaka
Pierwsze dni w nowym domu
Przywiezienie kotka do domu to zawsze radosny i ekscytujący czas, jednakże dla nowego członka rodziny może to być stresujące przeżycie. Pozostawienie matki, swojego rodzeństwa i znajomego otoczenia może być dla niego trudne. Nie należy martwić się na zapas, gdy podejmiesz odpowiednie kroki, nowy kociak bardzo szybko się zaaklimatyzuje i będzie czuł się szczęśliwy.
Kiedy przyprowadzasz nowego kociaka do domu, najlepiej umieścić go w małym pomieszczeniu, takim jak sypialnia lub łazienka, gdzie będzie mógł poczuć się bezpiecznie. Trzymaj kociaka w tym pokoju przez kilka dni, tak aby nabrał pewności siebie i przyzwyczaił do nowego otoczenia. Na początku Twój kociak nie będzie potrzebował dużo miejsca do biegania i zabawy. To, czego naprawdę potrzebuje, to poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby w wybranym pokoju umieścić jedzenie, wodę, kuwetę, drapak i kilka zabawek. Jeśli Twój kociak jest bardzo towarzyski – a niektóre kocięta są bardziej towarzyskie niż inne – możesz po pewnym czasie wynieść kota i pokazać mu resztę domu niosąc go na rękach. To pozwoli mu się rozejrzeć, ale nadal będzie czuł się bezpiecznie w Twoich ramionach. Obserwuj jego reakcje i cały proces aklimatyzacji dostosuj do jego potrzeb.
Zobacz także
W ciągu pierwszych dni postaraj się spędzić dużo czasu ze swoim kociakiem. Jeśli masz dzieci, umożliwiaj im spędzania czasu z kotkiem, co pozwoli mu się do nich przyzwyczaić. Poproś dzieci, aby podczas tych wizyt były spokojne i ciche, ponieważ głośne dźwięki i gwałtowne ruchy mogą przestraszyć kociaka. Po okresie przejściowym możesz pozwolić kotu samodzielnie wyjść. Najprawdopodobniej początkowo będzie podążał tylko za Tobą i nie odstąpi Cię na krok, dopóki nie poczuje się bezpiecznie w nowym otoczeniu.
Jeśli masz innego kota
Zanim otworzysz drzwi, nowy kociak i zadomowiony kot lub koty będą już wstępnie zapoznane poprzez wąchanie się pod drzwiami. Ważne jest przeprowadzenie socjalizacji z izolacją. Starsze koty mogą syczeć na nowego kociaka i/lub na Ciebie, ponieważ są przestraszone pojawieniem się nowego, nieznanego zapachu. Możesz pomyśleć, że Twój drugi kot jest zazdrosny o nowego kociaka. Jest to mit, gdyż kot rezydent po prostu nie identyfikuje się z nowym zapachem. Zapoznanie powinno następować powoli a gdy już pozwolisz na bezpośrednie spotkanie, obserwuj i kontroluj jego przebieg.
Jeśli masz psa
Pozwól psu poczuć zapach nowego kociaka spod drzwi, aby mógł się do niego przyzwyczaić. Nie pozwól swojemu psu osaczyć kociaka, ponieważ może to go przestraszyć. Umieszczenie karmy kociaka na wyższym poziomie, gdzie pies nie może go dosięgnąć, sprawi, że kociak poczuje się bezpieczniej. Zapewnij kotu wiele wysoko zlokalizowanych miejsc, w których może siedzieć, obserwować czy robić drzemkę.
Więcej szczegółowych informacji w temacie wprowadzania nowego kotka do domu można znaleźć w książce „Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota” Jackson Galaxy.
Żywienie
Karma
Niezależnie od tego, czy wolisz karmić kota suchą czy mokrą karmą, lub też surowym mięsem najlepiej jest karmić kociaka pożywieniem wysokiej jakości, które dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zalecane jest żywienie nowego kota przez około 2 tygodnie do miesiąca czasu karmami, do których był przyzwyczajony w hodowli. Pozwoli to uniknąć niechcianych problemów jelitowych. Nowy rodzaj pokarmu w przypadku kociaków powinien być wprowadzany stopniowo i bardzo ostrożnie. Sama zmiana otoczenia jest już dla kociąt źródłem stresu, nie należy wprowadzać dodatkowych zmian w tym czasie. Dieta Twojego kociaka powinna obejmować wysokiej jakości karmę i zapewniać swobodny dostęp do świeżej wody. Nie zaleca się podawania mleka. Jeśli zdecydujesz się w późniejszym czasie na zmianę karmy dla kociąt, należy pamiętać, aby zmiany wprowadzać powoli i stopniowo z jednoczesną obserwacją reakcji kota na zmianę pożywienia.
Woda
Utrzymywanie dobrego nawodnienia kota jest BARDZO ważne! Kot, który był dobrze nawadniany przez całe życie, będzie miał znacznie zmniejszone ryzyko niewydolności nerek i wątroby, a także silniejszy układ odpornościowy do walki z ewentualnymi problemami zdrowotnymi. Wodę dla kota należy często wymieniać, im częściej tym lepiej. Podajemy kotu wodę w temperaturze pokojowej, nigdy zimną. Miska dla kotka powinna być duża, szeroka, tak aby kociak miał wygodny dostęp. Aby zachęcić kota do picia większej ilości wody zalecane jest zakupienie fontanny najlepiej ceramicznej, z możliwością dokładnego jej mycia. Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia Twojego kotka.
Zobacz też
Przysmaki
Przysmaki dla kotów mogą być doskonałym źródłem składników odżywczych i białka. Kupując przysmaki, tak jak przy każdym zakupie karmy dla kotów, sprawdź listę składników. Upewnij się, że mięso jest jedynym lub głównym składnikiem. Zalecamy stosowanie suszonego mięsa, które stanowi znakomite uzupełnienie podstawowej diety kociaka.
Pielęgnacja
Zalecane jest dokładne czesanie kociaka Ragdoll co najmniej dwa razy w tygodniu. Większość właścicieli odkryje, że ich zwierzęta będą cieszyć się nawet z codziennego, delikatnego czesania. W przypadku zaniedbania sierści Ragdolla, futro matowieje i tworzą się trudne do wyczesania kołtuny. Jeśli sierść kotka stanie się tłusta, do jej wyczyszczenia można użyć odrobiny nieperfumowanego pudru, gdy to nie daje oczekiwanych rezultatów zalecana jest kąpiel. W okresie zmiany okrywy, konieczne jest częstsze czesanie, aby nie dopuścić do zjadania przez kociaka luźnych włosów i powstawania niebezpiecznych dla jego zdrowia kul włosowych. Spraw, aby pielęgnacja Twojego zwierzaka była zabawą, a kocię będzie z niecierpliwością czekało na kolejne czesanie. Raz w tygodniu sprawdzaj uszy kociaka i jeśli w uchu zewnętrznym zgromadzi się brud, delikatnie je wyczyść. Pamiętaj również o utrzymaniu w czystości oczu. Regularnie przycinaj końcówki jego pazurów, ponieważ z czasem pazurki mogą stać się bardzo ostre.
Zabawa
Wszystkie kocięta uwielbiają bawić się ze swoim właścicielem lub z innym kotem czy psem. Okazuj dużo miłości i uwagi, a kot odwdzięczy się wielką czułością. Pamiętaj, że kocię potrzebuje dużo odpoczynku podczas intensywnego wzrostu, więc staraj się nie dopuścić do zbyt dużego przemęczenia.
Ragdolle lubią grać w swoją wersję „piłki nożnej” i z radością stukają piłeczkami po całym pokoju. Przygotuj się na częste wyciąganie zabawek spod mebli. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych zabawek, które stymulują rozwój Twojego kota. Jedną z nich jest popularny tor dla kotów z możliwością zabawy piłeczkami czy tuba do której kot może wejść. Kolejną lubianą zabawką są różnego rodzaju wędki z piórkami. Przy tej zabawie należy pilnować, aby ewentualnie wyrwane piórka nie zostały przez kociaka zjedzone. Koty rasy Ragdoll uwielbiają zabawę i równie dobrze bawią się np. zwiniętym papierkiem, plastikową zakrętką od butelki lub tekturką po papierze toaletowym.
Inne aktywności
Aby stymulować rozwój kociaka możesz stworzyć dodatkowe miejsca do zabawy, które pozwolą mu aktywnie spędzać czas. Jeśli masz bezpiecznie ogrodzony ogród, Twój pupil polubi zabawę się na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli będziesz się z nim bawił. Nie pozostawiaj kota bez nadzoru, ponieważ jego beztroskie usposobienie może sprawić, że nie będzie świadomy czyhających na niego niebezpieczeństw. Nikt nie jest przygotowany na nieoczekiwany wypadek swojego zwierzaka lub jego kradzież. Odpowiedzialni właściciele zadbają o to, aby nigdy nie przydarzyło się to ich pupilowi. Ragdolle można nauczyć chodzenia na smyczy, a wielu właścicieli lubi zabierać swojego zwierzaka na spacery. Ponadto chętnie aportują zabawki i uczą się nowych sztuczek.
Zobacz również
Niezbędne wyposażenie
Transporter
Droga z nowym kociakiem do Twojego domu powinna być bezpieczna, dlatego należy zakupić transporter dla kota. Przyda się również w późniejszej podróży do weterynarza czy na wakacje. Przewiezienie kociaka w odpowiednim transporterze zapewni spokojne dotarcie do celu, zminimalizuje ryzyko ucieczki i zmniejszy stres kota oraz jego właściciela. Wybierz odpowiedni rozmiar – kot powinien mieć w nim tyle miejsca, by bez problemu się położyć.
Miski
Jednym z koniecznych zakupów jest miska dla kota, najlepiej ceramiczna. Miska na wodę powinna być duża, szeroka i zawsze wypełniona po same brzegi świeżą wodą. Miska z wodą nie powinna stać koło miski z pożywieniem. Nie ustawiamy jej również obok kuwety. Do karmy dobrze sprawdzi się płytka miska. Zalecana średnica misek minimum 15-18 cm.
Drapak i zabawki
Drapak jest niezbędny, ponieważ zachęca kociaka do jego drapania i tym samym pozwala uchronić meble w Twoim domu. Warto zainwestować w model wielopoziomowy, bo wspinanie się na wysoki drapak zapewni kotu wiele godzin zabawy. Bardzo prawdopodobne jest, że kot równie chętnie będzie na nim spał i na pewno nie będzie się nudził. Drapak jest także idealny do fotografowania Twojego kota. Nie może również zabraknąć różnego rodzaju zabawek, pobudzających instynkt łowiecki Twojego kota i dostarczających odpowiedniej ilości ruchu. Powyższe pozwoli utrzymać kota w dobrej formie, a wspólna zabawa wzmocni Waszą więź.
Kuweta
Kolejne niezbędne akcesorium to kuweta, ale pamiętaj, aby kupić na tyle dużą, aby kot w pełni się do niej zmieścił nawet gdy dorośnie. Jeśli początkowo zakupisz kuwetę dla małego kotka w późniejszym czasie będzie konieczna jej wymiana na większy model. Pamiętaj także o odpowiednim żwirku i łopatce do wybierania nieczystości.
Początkowo korzystaj z żwirku, jaki był stosowany w hodowli. Kiedy wrócisz do domu z kociakiem, pokaż mu kuwetę, kładąc go w niej. Dopóki kociak nie zapozna się ze swoim nowym otoczeniem, trzymaj kuwetę tylko w pomieszczeniu, w którym obecnie się znajduje.
Niektóre kocięta mogą być wybredne, jeśli chodzi o korzystanie z kuwety np. w przypadku, gdy nie jest ona idealnie czysta, zwłaszcza jeśli z kuwety korzysta więcej niż jeden kot. Zawsze miej o jedną kuwetę więcej niż kotów. Upewnij się, że drugi kot lub koty nie gonią ani nie rzucają się na nowego kociaka, gdy ten wychodzi z kuwety. Takie zachowanie może spowodować, że kociak będzie bał się z niej korzystać, a to przysporzy wielu problemów. Początkowo można zostawić kuwetę w poprzednio wyznaczonym pokoju. Jeżeli będziesz pewien, że kotek już z tej kuwety nie korzysta, możesz ją zabrać i ustawić w docelowym miejscu. Warto dać kotu czas na oswojenie się z nową sytuacją.
Inne akcesoria
Potrzebujesz również zestawu do pielęgnacji składającego się m.in. z grzebienia i/lub szczotki, preparatów do kąpieli oraz specjalistycznych nożyczek do pazurków.
Niebezpieczeństwa w domu
Niektóre rośliny są trujące – upewnij się, że te które posiadasz to bezpieczne dla kociaka odmiany.
Nigdy nie zostawiaj niezabezpieczonego źródła ognia np. zapalone świece, rozpalony kominek.
Uważaj, aby nigdy nie zostawiać leżących plastikowych toreb, gdyż koty chętnie się nimi bawią. Taka zabawa może skończyć się połknięciem części torby a w przypadku, gdy kociak się w nią zaplącze, nawet uduszeniem.
Koty mogą się zakrztusić gumkami do włosów, dlatego unikaj pozostawiania ich w miejscu, do którego kot ma swobodny dostęp.
Zawsze sprawdzaj pralkę i suszarkę bębnową przed włączeniem, ponieważ jest to częsta przyczyna wypadków – koty chętnie wchodzą do środka.
W trakcie gotowania trzymaj ciekawskiego kota z dala od źródła ciepła (piekarnik, płyta grzewcza), gdyż może się to skończyć poparzeniem.
Sprawdź, czy deska sedesowa jest zawsze opuszczona, ponieważ mały ciekawski kotek może wskoczyć do środka i nie być w stanie się wydostać.
czekam na swojego pierwszego kociaka i te informacje są dla mnie bardfzo pomocne
kiedy najlepiej odebrać kota ? W jakim wieku, marzy mi się malutki kociaczek
Kocięta powinny być odebrane z hodowli nie szybciej niż po ukończeniu 14 tygodnia ich życia. Zaleca się, aby były odebrane nawet później = w 16-18 tygodniu, gdy na spokojnie przejdą pełen cykl szczepień, odrobaczeń oraz dojdą do siebie po zabiegu kastracji