Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Czy koty Ragdoll dogadują się z psami?

Czy koty Ragdoll dogadują się z psami? Zdecydowanie tak! Biorąc od uwagę zachowanie Ragdolli, w niektórych momentach możesz zadać sobie pytanie, który z nich tak naprawdę jest psem?

Potulna osobowość kotów tej rasy sprawia, że doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi np. innymi kotami i psami. Kot rasy Ragdoll często zachowuje się jak pies, podążając za swoim opiekunem po domu i bawiąc się w aportowanie. Czasem też może zachowywać się głośno i dawać znać, że czegoś potrzebuje.

Plusy i minusy posiadania pod jednym dachem psa i kota Ragdoll

Adoptowanie drugiego zwierzaka to poważna decyzja. Ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać, decydując się na wspólne życie Ragdolla i psa.

Plusy

Zwierzęta są dobre dla Twojego zdrowia

Badania pokazują, że właściciele zwierząt domowych są szczęśliwsi niż osoby nieposiadające zwierząt. Osoby te żyją dłużej! Posiadanie więcej niż jednego zwierzaka jest korzystne dla zdrowia fizycznego, ponieważ spędza się więcej czasu na aktywności. Ponadto posiadanie zwierząt domowych jest dobre dla zdrowia psychicznego. Przebywanie w ich towarzystwie obniża ryzyko lęku i depresji.

Wspólna zabawa

Posiadanie większej liczby zwierzaków nie tylko pomaga ich właścicielom pozostać aktywnymi, pomaga także im nawzajem. Koty i psy, które się dogadują, uwielbiają się bawić, przytulać i wspólnie odpoczywać. Dzielą się swoimi zabawkami i razem spędzają czas. Oprócz aktywności fizycznej otrzymują od siebie nawzajem stymulację umysłową. To szczególnie dobre dla właścicieli zwierząt domowych, którzy nie zawsze posiadają dużo wolnego czasu dla swoich pupili.

Dzieci dobrze rozwijają się w domu, w którym jest wiele zwierząt

Posiadanie większej liczby zwierząt jest dobrym rozwiązaniem, gdyż uczy dzieci odpowiedzialności. Dzieci dowiadują się również o różnych, często odmiennych potrzebach każdego zwierzaka. Co najważniejsze, zwierzęta zapewniają dzieciom towarzystwo i bezwarunkową miłość.

Minusy

Zwierzęta potrzebują Twojej uwagi

Zwierzęta są od Ciebie zależne. Im więcej zwierząt posiadasz, tym więcej czasu będziesz musiał im poświęcić. Każde zwierzę potrzebuje Twojego czasu i uwagi. Nie zapominaj również, że większa liczba zwierząt oznacza np. więcej sprzątania.

Konflikty

Nawet koty i psy, które się dogadują, mogą od czasu do czasu walczyć. Psy i koty używają innej mowy ciała, aby komunikować, jak się czują. Niezrozumienie, może prowadzić do agresywnej reakcji i niespodziewanych sprzeczek między nimi.

Koszty finansowe

Posiadanie wielu zwierząt domowych ma znaczny wpływ na Twoje finanse. Będziesz kupować większą ilość jedzenia, środków czystości, akcesoriów, będziesz częściej odwiedzać weterynarza. Zanim adoptujesz kolejnego zwierzaka, zastanów się nad kosztami i odpowiedz sobie na pytanie czy Cie na to stać. Posiadanie zwierzaka to zobowiązanie na kilkanaście najbliższych lat.

Zobacz też

Jak przedstawić kotu Ragdoll psa?

Jeśli stwierdziłeś, że zalety posiadania zarówno Ragdolla jak i psa przeważają nad wadami, powinieneś dowiedzieć się, jak prawidłowo przedstawić sobie zwierzaki. Proces socjalizacji należy przeprowadzić powoli i ostrożnie. Jeśli nie zostanie on przeprowadzony poprawnie, może negatywnie wpłynąć na ich relacje i wspólne życie.

Pierwszym krokiem jest umieszczenie przez kilka pierwszych dni obu zwierząt w oddzielnych pokojach. Zwierzęta będą miały bezpieczną przestrzeń, jednocześnie wyczuwając, że w domu jest inne zwierzę. Chociaż pupile nie widzą siebie nawzajem, nadal słyszą się i wyczuwają. Zapach jest bardzo ważny przy wprowadzaniu zwierząt. Możesz po pewnym czasie wymienić legowiska bądź kocyk na którym odpoczywają, by mogły poznać swoje zapachy.

Po kilku dniach możesz zacząć przedstawiać sobie oba zwierzaki, utrzymując bezpieczną odległość. Spróbuj nakarmić Ragdolla i psa po przeciwnych stronach zamkniętych drzwi. To buduje zaufanie i pomaga obu zwierzętom powiązać satysfakcjonujące doświadczenie posiłku z ich obecnością. Dodatkowo możesz pozwolić zwierzętom oglądać się przez krótki czas przez barierę np. zabezpieczone siatką drzwi..

Często psy są zbyt podekscytowane pierwszym spotkaniem z kotem i mogą przestraszyć Ragdolla. Aby uspokoić psa i ponownie skoncentrować jego uwagę, umieść kota na jego widoku, ale nie stawiaj go w centrum uwagi. Używaj zabawek lub smakołyków jako głównego celu na którym powinien skupić się pies.

Kiedy czujesz, że zwierzęta czują się dobrze w swojej obecności, możesz pozwolić im na bezpośrednie spotkanie. Zawsze powinieneś być przy nich obecny. Zwierzęta należy wprowadzić w miejscu neutralnym, oddzielonym od ich bezpiecznych przestrzeni, by w razie potrzeby mogły się schronić.

Biorąc pod uwagę łagodne usposobienie Ragdolli pierwsze spotkanie najprawdopodobniej przebiegnie dobrze. Ale czasami może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim zwierzęta poczują się razem całkowicie komfortowo.

Pamiętaj, że każde zwierzę jest inne. Niektóre koty i psy natychmiast stają się najlepszymi przyjaciółmi, podczas gdy inne uczą się tylko tolerować siebie nawzajem. Zawsze obserwuj zwierzęta, dopóki nie będziesz pewien, że się dobrze dogadują.

kot ragdoll i pies

Najlepsze rasy psów do domów z kotem Ragdoll:

Golden Retriever

Te beztroskie psy kochają wszystkich członków swojej rodziny, w tym koty. Są łagodne i towarzyskie. Nie są trudne do wyszkolenia.

Beagel

Chociaż beagle przypisuje się do grupy psów gończych są doskonałymi towarzyszami kotów. Są to psy małe, przyjazne i lojalne. Beagle będą patrzyły na Twojego kota jak na przyjaciela, a nie jak na „zdobycz”.

Mops

To definicją psa rodzinnego. Mopsy są delikatne, dziwaczne i uwielbiają drzemać. Lubią towarzystwo zwierząt, dzięki czemu idealnie pasują do domu z Ragdollem.

Cavalier King Charles Spaniel

Spaniele są małe, słodkie i dalekie od określenia ich jako agresywnych. Postarają się zaprzyjaźnić nawet z najbardziej powściągliwym kotem.

Labrador Retriever

Te wysportowane psy osiągają wprawdzie duże rozmiary, ale mają też wielkie serca i wiele miłości do ofiarowania. Mają spokojną osobowość, zupełnie jak koty Ragdoll.

Wilczarz irlandzki

To niezwykle wrażliwe, delikatne olbrzymy. Bardzo łagodne i przyjaźnie nastawione, idealne dla domów z kotem Ragdoll.

2 komentarze do “Czy koty Ragdoll dogadują się z psami?”

Dodaj komentarz