Jeśli szukasz cudownego ❤️ kociaka rasy Ragdoll napisz do nas

Dlaczego Ragdoll miauczy?

Większość ludzi zadaje to pytanie, gdy zauważy, że ich Ragdoll nadmiernie miauczy. Koty głośno komunikują swoje potrzeby. Zwykle nie ma się czym martwić, ale czasami Ragdoll może wydawać głośne dzwięki z powodu problemów.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój Ragdoll zachowuje się głośno, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Pomoże Ci odróżnić codzienne odgłosy tego kota od tych, które wymagają obserwacji i konsultacji weterynaryjnej.

Niektóre Ragdolle są z natury bardziej głośne niż inne. Tak samo może być w przypadku każdego kota innej rasy. Najlepiej jest badać wydawane odgłosy w odniesieniu do danej sytuacji. Posiadając kota rasy Ragdoll przywykniesz do różnych rodzajów wokalizacji i rozróżnisz z jakiego powodu kot wydaje te dźwięki. Przez większość czasu miauczący Ragdoll to głodny Ragdoll!

Dlaczego kot Ragdoll miauczy?

Co ciekawe, chociaż kocięta komunikują się z matkami miaucząc, dorosłe koty, w tym Ragdolle, miauczą tylko do ludzi. Nie prowadzą rozmów poprzez miauczenie z innymi kotami.

Ragdolle są bardzo inteligentne. Szybko zdają sobie sprawę, że miaucząc i wykonując głośne dźwięki, przykuwają naszą uwagę. W rzeczywistości zmuszają nas do robienia rzeczy dla nich. Reagując na odgłosy naszego kota, uczymy go używania głosu do wymuszania określonych zachowań.

Twój kot Ragdoll będzie wydawać wiele różnych dźwięków, z których każdy ma inne znaczenie. Może dać Ci znać, że jest głodny, potrzebuje uwagi, jest podekscytowany, zestresowany, przestraszony lub coś go boli.

Głodny kot

Gdy przygotowujesz jedzenie, dźwięk towarzyszący otwieraniu puszki, paczek lub saszetek i stukanie miseczek z jedzeniem często prowadzi do tego, że kot biegnie i miauczy z podniecenia w oczekiwaniu na podanie jedzenia.

Koty świetnie zapamiętują pory dnia, w których są zwykle karmione. Jeśli jesteś leniwy lub czymś zajęty i w danej chwili nie masz czasu, aby nakarmić kota, z pewnością przypomni Ci miauczeniem. Im dłużej będziesz zwlekać tym głośniejsze staje się miauczenie.

Jest to dość urocze, ale aby takie miauczenie nie stało się nawykiem, staraj się przestrzegać rutyny żywieniowej.

Cześć – kocie powitanie

Niektóre ragdolle miauczą, gdy wchodzą do pokoju. Ten rodzaj miauczenia jest delikatny i to koci sposób na przywitanie się z Tobą. Jeśli masz więcej niż jednego kota, być może zauważyłeś, że niektóre z nich witają się jakby „gruchaniem” zamiast miauczenia.

„Zrób coś dla mnie”

Jeśli jesteś po drugiej stronie zamkniętych drzwi, Twój Ragdoll może głośno miauczeć, aby dać Ci znać, że chce, abyś je otworzył. Dość często te drzwi prowadzą do łazienki. Wydaje się, że wszystkie koty mają desperacką potrzebę wejścia do pomieszczenia, w którym aktualnie przebywasz. Jeśli Ci to nie przeszkadza, wpuść kota do siebie lub zostaw otwarte drzwi. W ten sposób będziesz mógł się zrelaksować pod prysznicem, bez dźwięków nawołującego kota.

Zwrócenie na siebie uwagi

Krótkie miauczenie może oznaczać, że Twój kot chce, abyś się z nim pobawił. Jeśli byłeś poza domem, a Twój kot był sam przez jakiś czas, może pobiec na powitanie, miaucząc przy tym.

Chociaż nie powinno Cię to denerwować, łatwo jest to powstrzymać, wyjmując kocie zabawki i poświęcając trochę czasu na zabawę z kotem.

ragdoll kot rasa

Ból

Te miauczenie jest zwykle pełne bólu i nieszczęścia. Wskazówką będzie również mowa ciała Twojego kota. Jeśli jego postawa nie jest wyprostowana tylko lekko zgarbiona, jakby skulona lub widzisz, że kot może odczuwać ból na przykład podczas oddawania moczu to niezbędna jest pomoc specjalisty. Powinieneś czym prędzej zabrać kota do weterynarza.

Lęk, przerażenie

Miauczenie spowodowane przestraszeniem się kota, jest zwykle znacznie głośniejsze. Te miauczenie może być intensywne i przerażające. Twój kot mógł zauważyć drapieżnika przez okno lub przyczyną może być głośny hałas. Miauczenie powinno ustąpić, gdy ustanie przyczyna jego strachu.

Głuchota

Jest to rzadki powód głośnego miauczenia kotów Ragdoll. Zdarza się, że kocie rodzi się głuche, lub też niektóre koty z czasem stają się głuche. Jeśli kot jest głuchy, nie wie, jak głośno miauczy a nawet może w ogóle nie wiedzieć, że wydaje jakikolwiek dźwięk. Głuche koty mogą miauczeć, aby dowiedzieć się, gdzie jesteś, gdyż wydawaniem dźwięków spowodują, że zwrócisz w danej chwili na nie uwagę.

Oznaki głuchoty u kotów:

 • Głośniejsze miauczenie.
 • Nie zauważają, kiedy wchodzisz do pokoju.
 • Brak reakcji na codzienny hałas, taki jak wołanie, głośne dźwięki i piszczące zabawki.
 • Spanie przez głośnych dźwiękach.
 • Kot śpi więcej niż zwykle.

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot jest głuchy, poproś weterynarza o pełną diagnozę.

Zaburzenia funkcji poznawczych

Wszystkie koty, w tym Ragdolle, mogą posiadać zaburzenia poznawcze. Można to porównać do choroby Alzheimera u ludzi. Zwykle występuje u starszych kotów, ale czasami może dotyczyć młodszych.

Oprócz pozornego zmieszania, objawem dysfunkcji poznawczych jest nadmierna wokalizacja, szczególnie w nocy. Możesz również zauważyć, że kot wpatruje się bezmyślnie w nicość. Twój weterynarz może przepisać leki, które pomogą kotu z tą chorobą. Niezbędna jest kompleksowa diagnoza stanu zdrowia kota.

kot miauczy w nocy

Jak powstrzymać nadmierne miauczenie?

Gdy już znajdziesz powód, dla którego Twój Ragdoll zachowuje się głośno, wprowadzenie kilku zmian w Twoim zachowaniu, rutynie, reakcji czy środowisku może zmniejszyć problem.

Miauczenie na jedzenie

Jeśli karmisz kota za każdym razem, gdy głośno miauczy, skutecznie uczysz go tego zachowania. Unikaj wywoływania miauczenia z powodu pustej miski karmiąc kota Ragdoll o określonych porach, każdego dnia.

Trudno jest oduczyć miauczenia, jeśli ciągle pozwalasz na takie zachowanie. Metodą na zaprzestanie takiego zachowania jest niekarmienie kota, dopóki się nie uspokoi. Jest to okrutne dla wielu ludzi, jednakże dalsze karmienie kota w reakcji na jego miauczenie nie spowoduje, że ten przestanie to robić.

To, czy chcesz powstrzymać miauczenie, czy nie, zależy wyłącznie od Ciebie.

Miauczenie w nocy

Istnieje kilka sposobów na powstrzymanie uporczywego nocnego miauczenia po ustaleniu przyczyny:

 • Twój kot jest znudzony i chce się bawić – u niektórych kotów nocne nawyki są trudne do zmiany. Utrzymywanie Ragdolla bardziej aktywnego w ciągu dnia może zwalczyć miauczenie w nocy. Baw się z kotem kilka razy dziennie. Zrób ostatnią sesję zabaw tuż przed pójściem spać, a Twój kot będzie bardziej skłonny do snu niż nocnych harców.
 • Uczucie głodu – spróbuj zaplanować posiłek tuż przed pójściem spać co sprawi, że kot nie obudzi Cię, miaucząc, ponieważ jest głodny.
 • Dezorientacja – jest to powszechne u starszych kotów – są zdezorientowane, ponieważ zniknąłeś i miauczą, aby dowiedzieć się, gdzie jesteś. Lampki nocne mogą pomóc. Jeśli podejrzewasz problemy poznawcze, poproś o radę swojego weterynarza.
 • Uraz lub choroba – Sprawdź czy kot nie jest ranny lub chory, zwłaszcza jeśli zwykle nie budzi Cię w nocy. Jeśli Twój kot ma widoczny problem, być może będziesz musiał natychmiast udać się do weterynarza. W niegroźnych przypadkach obserwuj go uważnie następnego dnia, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
 • Zaburzenie funkcji poznawczych – jeśli kot powoduje hałas w nocy, niewiele możesz zrobić. Jest to coś, co musisz omówić z weterynarzem, który może zasugerować leki, suplementy i inne zmiany w diecie.
 • Głuchota – ponownie, trudno jest wyleczyć nocne miauczenie u głuchych kotów, chyba że głuchota jest tymczasowa i uleczalna.
 • Samotność – niektóre Ragdolle nie lubią zostawać same, zwłaszcza w nocy. Jeśli Twój kot głośno miauczy, gdy idziesz spać, może po prostu potrzebować Twojej obecności i przytulenia. Jeśli nie jest to dla Ciebie problemem, zapewnij kotu przytulne legowisko w Twojej sypialni. Oczywiście, jeśli nie masz nic przeciwko kotu śpiącemu na Twoich nogach (lub gdzie indziej), spanie z Tobą w łóżku może również pomoc.

Podsumowanie

Można powiedzieć, że Ragdolle są głośne ze względu na sposób, w jaki je wychowujemy. Kiedy są kociętami, reagujemy na ich miauczenie, ucząc je, że jest to ich środek komunikacji i sposób na wymuszanie naszych konkretnych zachowań.

Czasami Ragdoll miauczy z pilnych powodów, więc nie ignoruj ​swojego kota, chyba że masz absolutną pewność, że wszystko jest w porządku.

4 komentarze do “Dlaczego Ragdoll miauczy?”

  • często jest tak, że kot przyzwyczajony do codziennej rutyny będzie o tych samych porach sygnalizował, że to już czas na pobudkę lub posiłek

   Odpowiedz

Dodaj komentarz