Jeśli nasz kot ciągle się drapie, pozostaje nerwowy i niespokojny, może to oznaczać, że ma problemy skórne. Zaliczają się do nich nie tylko pchły i inne pasożyty, ale też liczne schorzenia, wymagające leczenia weterynaryjnego. Na szczęścia, właściwa pielęgnacja kociej skóry minimalizuje ryzyko ich wystąpienia.
Problemy dermatologiczne dotknąć mogą nie tylko ludzi, ale też zwierzęta, w tym oczywiście koty. Ujemnie wypływają one na komfort życia i na zdrowie, stanowiąc ryzyko licznych, nierzadko przewlekłych chorób. Właściwa opieka nad kocim przyjacielem polega więc także na profilaktyce jego sierści i skóry.
Dlaczego dbałość o skórę kota jest ważna?
Właściwa pielęgnacja skóry kota bardzo przyczynia się do jego dobrostanu, zwłaszcza zachowania odpowiedniej kondycji zdrowotnej. Problemy dermatologiczne poważnie zmniejszają komfort życia naszego pupila, powodując na przykład ciągłe nieprzyjemne swędzenie, stres czy nadmierne pobudzenie. Mogą również prowadzić do infekcji oraz groźnych chorób. Dbając o skórę i sierść kota, zapewniamy mu dobre samopoczucie, przyjemność, a przede wszystkim zdrowie.
Znaki ostrzegawcze problemów skórnych
Jednym z głównych symptomów tego, że nasz kot mógł nabawić się problemów dermatologicznych, jest jego zachowanie. Jeżeli zwierzak nie przestaje się drapać, stale jest niespokojny i nerwowy, zdecydowanie trzeba uznać to za sygnał alarmowy. Obserwować też należy jego skórę – poważnym objawem kłopotów z nią jest łuszczenie, a także powstawanie łysych placów tworzonych przez wypadającą sierść.
Choroby skóry u kota dzielą się na kilka podstawowych typów.
Zalicza się do nich alergiczne pchle zapalenie skóry, będące wynikiem reakcji alergicznej na ślinę pcheł. Guzki i strupki po ugryzieniu owadów tworzą się na grzbiecie, szyi i pysku kota, zaś podrażnianie ich lizaniem czy drapaniem doprowadza często do zakażeń bakteryjnych i wypadania sierści.
Z kolei świerzb (sarkoptoza) wywoływany jest przez kilka gatunków niewielkich roztoczy, które bytują w otoczeniu zwierzęcia i jego mieszkach włosowych. Na szczęście choroba ta jest bardzo rzadka i często mylona z inwazją pcheł z uwagi na podobieństwo objawów: niepokój, drażliwość, swędzenie, wypadanie futra, suchość i/lub zaczerwienienie skóry oraz nadmierne lizanie i pielęgnacja.
Grzybica (dermatofitoza) jest powierzchownym zakażeniem skóry, sierści bądź pazurów, wywołanym przez grzyby (dermatofity). Choroba ta może przenosić się pomiędzy zwierzętami, a jej rozpoznanie u kota jest bardzo trudne z powodu często bezobjawowego przebiegu. Na grzybicę wskazywać mogą przypominające popiół zmiany w sierści oraz bezwłose miejsca na pokrytej strupami skórze. Zainfekowane pazury są z kolei szorstkie, podziurawione i zdeformowane, o łuskowatej strukturze.
Pyłki roślin, kurz domowy bądź inne substancje znajdujące się w otoczeniu kota wywołać mogą atopowe zapalenie skóry. Jest ono wynikiem reakcji alergicznej, a najczęstszy jego objaw to nerwowe drapanie, gryzienie, pocieranie lub wylizywanie swędzącego miejsca.
W razie wystąpienia schorzeń skórnych, pomocy naszemu kotu udzielić może lekarz weterynarii. Zdiagnozuje on problem i wdroży niezbędną terapię.
Podstawy codziennej pielęgnacji
Choroby skórne u kota to poważna sprawa, dlatego poprzez codzienną pielęgnację powinniśmy minimalizować ryzyko ich wystąpienia.
Najważniejsze są regularne czyszczenie sierści i jej kontrola. Służą one usuwaniu martwych włosów, a także sprawdzaniu skóry pod kątem niepokojących zmian typu: łupież, strupy czy wysypki. Jeśli chodzi o częstotliwość tej pielęgnacji, zależy ona od tego, jaką sierść ma nasz pupil. Koty o krótkiej sierści najczęściej nie potrzebują częstego szczotkowania, natomiast te o długich włosach powinny być czesane co najmniej raz dziennie. Podczas czyszczenia zwracać należy uwagę nie tylko na wygląd skóry, ale też na to, czy nie ma pcheł lub innych pasożytów.
Nieco inaczej rzecz ma się z kąpielami kota, gdyż zalecane są one jedynie w szczególnych sytuacjach, takich jak zabrudzenie zwierzęcia substancjami trudnymi do usunięcia przez samooczyszczanie. W przypadku potrzeby kąpieli, stosujemy specjalne szampony dla kotów, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry.
Bardzo ważnym elementem wpływającym na stan zdrowia kota, w tym kondycję jego skóry i sierści, jest dieta. Powinniśmy więc zadbać o pełnowartościowe, zrównoważone posiłki, bogate w białko, witaminy i minerały. Jeśli kot cierpi na alergie pokarmowe, mogące wpływać na stan skóry, najlepszą opcją jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który pomoże w dobraniu odpowiedniego menu eliminacyjnego.
Oczywiście należy regularnie kontrolować kocią skórę, nie tylko podczas szczotkowania, pod kątem obecności ewentualnych pasożytów, na czele z pchłami, kleszczami i roztoczami. Zwierzaka można przed nimi zabezpieczyć, stosując krople na kark albo obroże przeciwpasożytnicze.
Jak często powinieneś odwiedzać weterynarza w celu kontroli skóry kota?
Lekarza weterynarii należy odwiedzić w celu kontroli skóry kota, kiedy zauważymy objawy mogące wskazywać na problemy dermatologiczne. O skontrolowanie skóry i sierści naszego pupila warto też poprosić przy okazji regularnych wizyt, takich jak szczepienie. Lekarza weterynarii działającego w nasze okolicy znaleźć możemy tutaj.
Artykuł zewnętrzny